fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd opinii.

Newsweek Polska

W najnowszym wydaniu „Newsweeka” znajdziemy komentarz Aleksandry Pawlickiej do najnowszych wydarzeń z życia Kościoła. „Abp Marek Jędraszewski chce budować polski Kościół w kontrze do Kościoła toruńskiego, tyle że jest bardziej radykalny od Tadeusza Rydzyka. Walka o przywództwo ma dziś polityczną twarz” – uważa publicystka. Przeczytamy również o tym, że Polacy dużo pracują, a niewiele odpoczywają. „Tyrasz i myślisz: później zwolnię. A później okazuje się, że już ci nie pomoże żadne zwolnienie. Z badań wynika, że Polak pracuje dużo i często nie odpoczywa nawet w czasie urlopu” – czytamy w tekście Małgorzaty Święchowicz.

Wprost

„Nawet 2 mln polskich dzieci są pod opieką rodzica, który zmaga się z zaburzeniem psychicznym: depresją, nerwicą, schizofrenią, psychozą maniakalno-depresyjną” – alarmuje Agata Jankowska. „Ofiary przemocy domowej mają ogromne pokłady napięcia i lęku zatrzymane w ciele. Trzeba się mądrze wybrać na gruzowisko swojego dzieciństwa, bo paruje z niego toksyczny dym – mówi z kolei Paulina Młynarska, dziennikarka i pisarka w rozmowie z Agatą Jankowską.

Do Rzeczy

„Jako prokurator generalny jestem zwolennikiem stosowania wszelkich dozwolonych prawem środków, by bandyci znaleźli się za kratami, nawet jeśli są to przestępcy, których twarze pojawiają się na okładkach gazet czy w telewizji. Dla mnie przestępca to przestępca i nie ma znaczenia, z jaką formacją polityczną jest związany albo czy jest tzw. celebrytą” – mówi Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny w rozmowie z Cezarym Gmyzem.

Polityka

W najnowszym numerze „Polityki” rozmowa z Pawłem Reszką o jego najnowszej książce „Czarni”, która jest reportażem zawierającym wypowiedzi księży z całej Polski o tym, czym jest dla nich kapłaństwo i jak wygląda codzienne życie księdza. „Duszpasterz jest potrzebny, gdy człowiek ma wątpliwości, chce, żeby ktoś nim pokierował duchowo. Ja właśnie tego szukam w Kościele. Wiem, że w praktyce bywa różnie” – przyznaje autor książki w rozmowie z Joanną Podgórską. Agata Szczerbiak zwraca z kolei uwagę na to, że „w placówkach z dużą liczbą klas pierwszych nie da się ułożyć planu zajęć tak, aby religia zawsze wypadała na pierwszej lub ostatniej lekcji”.

Sieci

Na łamach tygodnika „Sieci” Michał Karnowski rozmawia z wicepremierem, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego, szefem Rady Programowej PiS, profesorem Piotrem Glińskim („Rozbijamy mur postkomunizmu”). Przy okazji otwarcia w Berlinie oddziału Instytutu Pileckiego i wystawy stałej poświęconej temu bohaterowi minister podkreśla znaczenie i cel tej instytucji. „Oddział Instytutu Pileckiego w Berlinie ma edukować o historii, przedstawiając polski punkt widzenia. Jest świetnie położony, kilkadziesiąt kroków od Bramy Brandenburskiej. Niestety, na świecie niewiele wiadomo nie tylko o rotmistrzu Pileckim, lecz w ogóle o polskich, absolutnie wyjątkowych, doświadczeniach czasu II wojny światowej” – czytamy w wywiadzie.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze