Przegląd tygodników opinii
Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.
Newsweek Polska
W najnowszym numerze „Newsweeka” prof. Marek Belka mówi o tym, co jego zdaniem czeka Polskę w ciągu następnych czterech lat. „Czeka nas prawdopodobnie spowolnienie gospodarcze. I nic w tym złego, bo na dłuższą metę gospodarka nie może rozwijać się w nadmiernie szybkim tempie. Spowolnienie widać na całym świecie, także w Europie, nie ma powodu sądzić, żeby nie dotarło i do Polski” – podkreśla ekonomista. Przeczytamy również rozmowę o nadziei z prof. Tadeuszem Gadaczem.
Wprost
Publicyści i felietoniści „Wprost” oraz komentatorzy życia politycznego przewidują, jaki będzie powyborczy układ władzy, dają przestrogi dla rządzących i udzielają rad opozycji. W najnowszym „Wprost” ponadto wywiady, m.in. z Olgą Tokarczuk, Leszkiem Millerem i prof. Ryszardem Bugajem.
Do Rzeczy
„Olga Tokarczuk laureatką Literackiej Nagrody Nobla! Po Henryku Sienkiewiczu, Władysławie Reymoncie, Czesławie Miłoszu i Wisławie Szymborskiej jest to piąty Nobel dla literatury polskiej, co sprawia, że możemy się poczuć potęgą w tej dziedzinie, bo mimo że ranga tego wyróżnienia ostatnimi laty zmalała, to jednak ze swoją ponad stuletnią tradycją pozostaje najważniejsze w świecie” – pisze Krzysztof Masłoń.
Polityka
W najnowszym wydaniu „Polityki” przeczytamy rozmowę Agnieszki Sowy z lekarzem weterynarii Dorotą Sumińską o tym, jak Kościół traktuje zwierzęta. Niestety, zawiera ona nie tylko uogólnienia i półprawdy, ale też kłamstwa. „Miłosierdzie jest bardzo ważnym motywem w religii katolickiej. Nie dotyczy jednak zwierząt. Kościół przyzwala wobec nich na okrucieństwo. Dlaczego tak się dzieje?” – pyta swoją rozmówczynię dziennikarka. Tak sformułowane pytanie musi irytować i smucić wszystkich, którzy dobrze wiedzą, że Kościół w żaden sposób na okrucieństwo wobec kogokolwiek i czegokolwiek nie pozwala.
Sieci
Grzegorz Górny w artykule „Budapeszt–Warszawa: wspólna sprawa?” pisze, w jaki sposób węgierska partia rządząca i jej przywódca Viktor Orbán przeprowadzili głębokie reformy zmieniające model państwa, które były nie tylko korektami ustrojowymi. Zauważa, że budowanie nowego państwa Węgrów oparte było na konfrontacji demokracji liberalnej z demokracją chrześcijańską. Przywołuje przemówienie Orbana, który wyjaśniał, na czym polegać ma nowy ustrój: „Dziś widać wyraźnie, że na Węgrzech powstał nowy i skuteczny model teorii państwa i polityki. To myśmy stworzyli ten model. Stworzyliśmy własne chrześcijańsko-demokratyczne państwo” – czytamy.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |