fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

Na okładce najnowszego numeru „Newsweeka” abp Sławoj Leszek Głódź. W ostatnim czasie wobec hierarchy pojawiają się bardzo mocne zarzuty dotyczące tego, że niewłaściwie zachowywał się wobec swoich współpracowników. „Dzwonię do abp. Sławoja Leszka Głódzia z propozycją wywiadu. – Jestem jak rzymskie Koloseum – odpowiada. – Ruina, ale wszyscy chcą oglądać” – odpowiada Aleksandrze Pawlickiej metropolita gdański. Przeczytamy również o smogu, z powodu którego umiera 7 milionów ludzi rocznie. „To więcej niż AIDS, cukrzyca i wypadki samochodowe razem wzięte” – czytamy.

Wprost

Rezygnacja Donalda Tuska z ubiegania się o najwyższy urząd w państwie sprawiła, że rozwiązał się worek z potencjalnymi kandydatami na prezydenta. Jan Śpiewak na łamach „Wprost” prezentuje subiektywny przegląd pretendentów. Znajdziemy również ranking najbogatszych Polaków przed czterdziestką. „Kilkunastu przejęło firmy od rodziców. Kilku dostało od ojca fundusze na start. Ale większość najmłodszych polskich milionerów gigantycznych pieniędzy dorobiło się samodzielnie. Nie pochodzą z bogatych domów. Nie odziedziczyli fortuny w spadku. Nie snuli się po sejmowych korytarzach, czekając, aż wpadnie im jakaś fajna spółka do prywatyzacji. W naszym kraju pokutuje opinia, że ten, kto nie założył biznesu w szalonych latach 90., nie może dziś zbudować wielomilionowego majątku” – pisze Szymon Krawiec.

Do Rzeczy

„Zostało mu jeszcze w Polsce do odwiedzenia ok. 30 powiatów, w których nigdy nie pojawił się prezydent Rzeczypospolitej. Ogłosił zniesienie wiz do USA, pokazał się ze światowymi przywódcami w Niemczech, a na koniec roku znów poleci do Stanów. Podczas gdy partie opozycyjne szukają kandydatów, Andrzej Duda jest już w środku nieoficjalnej kampanii” – pisze Wojciech Wybranowski w artykule „Prezydenckie Tour de Pologne”.

Polityka

O protestach w Chile pisze Artur Domosławski. „Chilijczykom nie chodzi o 30 peso podwyżki na bilety do metra, ale o 30 lat niesprawiedliwości. Dlatego wyszli na ulice w największych historycznie protestach” – czytamy na łamach „Polityki”. Adam Szostkiewicz podejmuje z kolei temat zakończonego Synodu dla Amazonii. „Spotkanie katolickich biskupów w sprawie Amazonii niemal doprowadziło do konserwatywnego buntu w Kościele. Choć było tylko próbą poradzenia sobie z rzeczywistością” – uważa publicysta.

Sieci

W artykule „Oto nasz wrak” w najnowszym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło opisują wizytę polskich śledczych na miejscu katastrofy smoleńskiej oraz zamieszczają zdjęcia, na których widać fragmenty szczątków polskiego tupolewa. Z kolei Jakub Augustyn Maciejewski w artykule „Pięć razy zawiódł” komentuje decyzję Donalda Tuska o niestartowaniu w wyborach prezydenckich.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze