fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

„Nie jesteśmy w stanie wybrać idealnego prezydenta, ale w związku z tym powinniśmy przynajmniej wybrać przyzwoitego człowieka. Człowiek przyzwoity nie musi być dobrym prezydentem, ale nieprzyzwoity niemal na pewno będzie złym” – pisze w najnowszym numerze „Newsweeka” Tomasz Lis. „Maratończyk Borys Budka zaczyna swój najważniejszy sprint w polityce. Już za cztery miesiące wynik prezydenckiego wyścigu zdecyduje o losie Platformy i jej nowego przewodniczącego” – czytamy z kolei w tekście Renaty Grochal.

Wprost

„Borys Budka odmienia słowo „energia” przez wszystkie przypadki. Na razie jednak nic nie wskazuje, by nowy szef PO miał inny pomysł na walkę o władzę w Polsce niż bycie energicznym antypisem” – pisze Jan Śpiewaj w tekście „Borys Budka, czyli w Platformie bez zmian”. Jakub Mielnik pisze z kolei o zarządzaniu strachem. „Strach przed nową zarazą z Chin znacznie wyprzedza realne zagrożenie chorobą. Jest za to użyteczny dla każdego, kto chciałby ograniczyć chińskie wpływy gospodarcze w świecie” – czytamy.

Do Rzeczy

W najnowszym numerze „Do Rzeczy” Wojciech Cejrowski mówi o wyborach prezydenckich. Zapytany o to, kto jest jego kandydatem odpowiada: „Swojego kandydata miałem raz – Marka Jurka. Stanowisko prezydenta jest w Polsce symboliczne. Owszem, można by sporo zrobić nawet na tym symbolicznym urzędzie, ale… trzeba by mieć tam mężczyznę, a do tego siłę w Narodzie popierającą działania tego mężczyzny. Siłę, która do niewielkich uprawnień formalnych dodawałaby moc ulicy. Piłsudski miał tę siłę nawet, gdy siedział w Sulejówku, a urzędy piastowali inni” – czytamy.

Polityka

„Wirus z Wuhan rozlewa się po świecie i zgodnie z przewidywaniami liczba zachorowań rośnie z dnia na dzień. Dane na początku tygodnia mówiły o 3 tys. zakażonych i 81 ofiarach śmiertelnych. Ale eksperci z uniwersytetu w Lancaster w oparciu o swoje modele epidemiologiczne szacują liczbę zakażonych na świecie na 11 tys.” – czytamy w „Polityce”. Jakub Krupa pisze z kolei o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. „Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską z nadzieją na globalną karierę. Ale na razie czeka ją wielomiesięczna proza rozliczeń i targów z Brukselą” – czytamy.

Sieci

Na łamach tygodnika rozmowa Jacka Karnowskiego z Mariuszem Błaszczakiem, ministrem obrony narodowej. W wywiadzie spory fragment poświęcony jest kwestii zakupu nowych samolotów dla armii. Minister Błaszczak zauważa, że… „nigdy wcześniej w naszej historii wojsko polskie nie miało tak nowoczesnego sprzętu. Te samoloty podnoszą zdolność bojową naszych sił powietrznych o kilka poziomów. Ale F-35 to także swoiste centrum dowodzenia, to zdolność do współpracy z samolotami F-16, z systemem Patriot, z rakietami Himars. To dużo więcej niż sam samolot wielozadaniowy. Podkreślił też, że… wojsko polskie musi dysponować takim uzbrojeniem, które będzie również odstraszało. Potencjalny agresor musi wiedzieć, że odpowiemy, i to stanowczo. Dzięki F-35 będziemy mieli taką możliwość – podkreśla szef MON.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze