fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

„Był kawalerem Virtuti Militari, a jednocześnie zdeklarowanym pacyfistą. Idących do walki powstańców warszawskich rozgrzeszał, ale napominał, że zabijanie jest grzechem. Komunistycznym prokuratorom i esbekom czytał Ewangelię” – o Janie Ziei w najnowszym numerze „Newsweeka” pisze Paweł Smoleński. Temat polskich problemów z segregacją śmieci podejmuje z kolei Jacek Tomczuk. „Toniemy w śmieciach. Małych i dużych, mokrych i suchych, toksycznych i neutralnych. Rozwiązaniem miała być obowiązkowa segregacja, ale szczegółowe wskazówki samorządów wzbudzają kontrowersje” – czytamy.

Wprost

W najnowszym numerze tygodnika „Wprost” przeczytamy rozmowę z Szymonem Hołownią. „Najlepszym narzędziem do rozstrzygania spraw światopoglądowych jest referendum. Ale przy tym poziomie spartyjnienia państwa natychmiast zamieniłoby się ono w kolejny plebiscyt: PiS czy PO” – mówi kandydat na prezydenta. Ponadto „Wprost” – jak co roku na Dzień Kobiet – przygotował ranking najbardziej wpływowych Polek. Na pierwszym miejscu znalazła się nasza noblistka – Olga Tokarczuk.

Do Rzeczy

„Tajemniczy wirus z Wuhan jest w mediach tematem numer jeden. W sieci kwitnie handel maseczkami, które rzekomo mają nas przed nim uchronić. Tymczasem śmiertelne żniwo zbiera u nas grypa. I to bez rozgłosu” – zauważa Agnieszka Niewińska w tekście „Zarażeni paniką”. Znajdziemy również polityczne doniesienia zza oceanu. „78-letni Bernie Sanders, syn imigranta z Polski, po zdecydowanej wygranej w prawyborach w Nevadzie umocnił się na pozycji lidera w walce o nominację Partii Demokratycznej. Sami demokraci boją się jednak, że jest on zbyt lewicowy, aby wygrać listopadowe starcie o Biały Dom” – zauważa Jacek Przybylski.

Polityka

W najnowszej „Polityce” znajdziemy tekst pt. „Niedokończony portret” Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. „Małgorzata Kidawa-Błońska to dla publicystów skaranie boskie. Nie wywołuje kontrowersji, nie ma niczego dyskusyjnego w jej życiorysie. Jest oczywistym wyborem swojej partii, wokół którego nie było żadnych wątpliwości. Poza jedną: po co w ogóle organizowano prawybory?” – czytamy. Znajdziemy również temat, o którym było głośno w polityce, ale wcale polityczny nie jest – mowa o onkologii. „Rewolucja w leczeniu nowotworów dotarła do Polski, ale lekarze boją się, że polscy pacjenci z niej nie skorzystają. Bo immunoterapia CAR T-cells jest bardzo droga. A rząd nie kwapi się do refundacji. Jak pamiętamy, ma inne wydatki niż onkologia” – pisze Agnieszka Sowa.

Sieci

Na łamach „Sieci” marszałek sejmu Elżbieta Witek w rozmowie z Michałem i Jackiem Karnowskimi („Nie wygramy, jeśli zostaniecie w domach”) komentuje bieżące sprawy polskiej sceny politycznej, m.in. wyborczą strategię opozycji czy sprawę prezesa NIK, Mariana Banasia. Zwraca również uwagę na potrzebę konsekwentnego realizowania programu PiS przez Andrzeja Dudę. W tygodniku także wywiad Edyty Hołdyńskiej z Adamem Bielanem, rzecznikiem prasowym sztabu wyborczego prezydenta Andrzeja Dudy.

 

Zobacz także
Wasze komentarze