fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

Tematem numer jeden w „Newsweeku” jest oczywiście koronawirus. „Wirus przyszedł i zaczyna wywracać wszystko do góry nogami. Wygląda to jak pierwszy odcinek serialu o końcu świata” – pisze Dawid Karpiuk. „Lekarze spodziewają się scenariusza z Włoch. A tam już dawno respiratorów nie dostaje się według zasady, kto pierwszy, ten lepszy” – komentuje z kolei Małgorzata Święchowicz.

Wprost

„Działam inaczej niż zawodowy dyplomata. Potrafię znaleźć drogę w biurokratycznej dżungli i nie daje się jej pochłonąć” – mówi Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce. „Obaj prezydenci – Andrzej Duda i Donald Trump – dali podległym im instytucjom jasno do zrozumienia, że zniesienie wiz to absolutny priorytet. Wyznaczyli ludzi odpowiedzialnych za koordynację i pilnowanie, żeby żadna z agencji nie utknęła w biurokracji. Ja byłam kimś w rodzaju dyrygenta tej orkiestry” – czytamy w rozmowie Jakuba Mielnika z ambasador Mosbacher.

Do Rzeczy

W najnowszym numerze tygodnika „Do Rzeczy” przeczytamy tekst pt. „Minister kontra wirus”, czyli walka Łukasza Szumowskiego z koronawirusem. Z ministrem zdrowia rozmawia Katarzyna Pinkosz. „Powinniśmy być spokojni, bo panika nic nie da, a wręcz odwrotnie: zachowania paniczne, chaotyczne zwiększają nasze zagrożenie. Wiemy, co powinniśmy robić: izolować osoby chore, utrzymywać higienę, starać się nie uczestniczyć w dużych zgromadzeniach, gdzie jest ścisk. Jeżeli mamy możliwość pracy zdalnej lub wzięcia zasiłku, by pozostać z dzieckiem w domu, powinniśmy to zrobić” – czytamy.

Polityka

„W wirusowym szumie znika gdzieś zasadniczy spór polityczny o ustrój państwa, praworządność, niezależność sądownictwa i innych instytucji, wolności obywatelskie czy swobody obyczajowe” – zauważa Mariusz Janicki. Joanna Solska uważa z kolei, że obecna sytuacja epidemiczna będzie testem dla polskiej służby zdrowia. „Polska przestała być strefą wolną od koronawirusa. Musimy więc liczyć się z ofiarami, nie tyle może samej COVID-19, co fatalnego stanu publicznego lecznictwa, który wirus zaczyna bezlitośnie obnażać” – czytamy.

Sieci

W nowym numerze tygodnika „Sieci” publicyści piszą o wpływie rozprzestrzeniania się koronowirusa na życie społeczeństwa i jego zachowania, a także na politykę i kampanię prezydencką oraz możliwe przełożenie wyborów. Pyza i Wikło streszczają także medialne spekulacje dotyczące możliwego przełożenia wyborów. „Gdyby wybory odbyły się jednak za dwa miesiące, to seniorzy, którzy są naturalnym elektoratem PiS i Andrzeja Dudy, mogliby się przestraszyć i nie pójść na nie” – czytamy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze