fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

Tematem numer jeden w „Newsweeku” jest oczywiście koronawirus. Osobom, które na co dzień spotykają się z pacjentami towarzyszy strach. I często nie obawiają się o tym mówić wprost. „Szczerze? Jestem przerażony. Mam już objawy somatyczne stresu. Ostatnio dziewczyna obudziła mnie w nocy, a ja byłem cały mokry, tak się spociłem. Nie pamiętam, co mi się śniło – opowiada Janek Świtała, ratownik medyczny z Dolnego Śląska. Pracuje na szpitalnym oddziale ratunkowym i na intensywnej terapii kardiologicznej. Nie boi się mówić o tym, że się boi” – czytamy w tekście Renaty Kim.

Wprost

W tygodniku „Wprost” o światełku w tunelu, czyli szczepionce i lekarstwie na koronawirusa. „Niemal codziennie pojawiają się informacje o szansach na szczepionki i leki, które mogą powstrzymać koronawirusa. Wiele z nich jest obiecujących” – pisze Katarzyna Pinkosz. Eliza Olczyk podejmuje z kolei temat kampanii prezydenckiej prowadzonej w nietypowych okolicznościach. „Epidemia koronawirusa zamroziła nie tylko kampanię prezydencką, ale też pomysłowość większości sztabów wyborczych” – czytamy w artykule.

Do Rzeczy

„Czas pandemii wyostrza spojrzenie na rzeczy ostateczne – wiarę, życie i śmierć. Być może będziemy datować ludzkie reakcje na te kwestie na czas przed koronawirusem i po nim. Jednak już dziś widać, że sytuacja zachęca do ponownej analizy dwóch zjawisk, które towarzyszą nam od dawna: eutanazji i stosunków w krajach Zachodu między zlaicyzowanymi społeczeństwami a wierzącą mniejszością” – pisze Piotr Semka w tekście „Dwa paradoksy epoki zarazy”. Kamila Baranowska przygląda się z kolei działaniom polityków podczas pandemii koronawirusa w tekście „Jak działa sztab antykryzysowy”.

Polityka

„Odcięliśmy się od świata. Z powodu zagrożenia koronawirusem od niedzieli Polska zamknęła granice, a na całym terytorium kraju rząd wprowadził stan nadzwyczajny. Trzeba wiedzieć, że ta terapia ma potężne skutki uboczne. I jest bardzo kosztowna” – pisze na łamach „Polityki” Joanna Solska. Joanna Cieśla pisze z kolei, że „przewrotnie może się okazać, że zdawany właśnie egzamin z koronawirusa nauczy polską szkołę podstawowych rzeczy”. „Zaczęło się od mydła. W pierwszych dniach realnego zagrożenia koronawirusem w Polsce minister edukacji Dariusz Piontkowski zalecił dyrektorom szkół, by w swoich placówkach dbali o higienę, mobilizując uczniów do starannego mycia rąk” – czytamy.

Sieci

Zagrożenie, jakie niesie koronawirus, odbije się na każdym aspekcie naszego życia. „Nigdy nie będzie już tak, jak było. To pierwsza tak wielka epidemia od 100 lat. Ona zostanie w naszej świadomości. Zmienią się nawyki, zachowania. Ale jak dokładnie będzie wyglądało życie po koronawirusie, trudno dziś przewidzieć” – mówi na łamach najnowszego numeru „Sieci” minister zdrowia, Łukasz Szumowski. Grzegorz Górny w artykule „Kościół w czasach zarazy” pisze za to o epidemiach, które nawiedziły ludzkość w przeszłości oraz o historycznych reakcjach chrześcijan na zarazę. Opisuje m.in. okoliczności zarazy, która w 590 r. nawiedziła Rzym.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze