fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

W najnowszym wydaniu „Newsweeka” przeczytamy o tym, że młodzi Polacy coraz bardziej cenią sobie wolny czas. Często wyżej niż pieniądze. „Starsi mówią o nich – lenie. Oni – my po prostu dbamy o siebie. Dla 20-30-latków coraz częściej ważniejszy jest wolny czas niż kariera zawodowa” – pisze Jacek Tomczuk. „Często mam wrażenie, że siedząc w pracy, marnuję życie. Że jest tyle ciekawszych zajęć. Staram się nie narzekać, ale czułabym się szczęśliwsza, gdybym pracowała mniej. Najchętniej cztery godziny dziennie”– mówi Zofia, 32-letnia graficzka w wydawnictwie.

Wprost

„To nie wygląda dobrze. Dwa lata temu papież Franciszek ogłosił ułatwienie procedur i ograniczenie tajemnicy papieskiej, co miało doprowadzić do bliższej współpracy Kościoła oraz państwa w ściganiu i skazywaniu duchownych-pedofilów. A teraz ogłoszono, że choć miało zmienić się wiele, to w istocie nie zmieniło się nic” – pisze na łamach internetowego tygodnika „Wprost” Tomasz Terlikowski. „Nie ma co ukrywać, że ujawniona przez Tomasza Krzyżaka w „Rzeczpospolitej” informacja o tym, że – zgodnie z interpretacją Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych – polskie diecezje nie mogą ujawniać sądom, prokuraturom i Państwowej Komisji ds. Pedofilii dokumentów, które zostały już przekazane watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, budzi smutek i rozgoryczenie” – czytamy.

Do Rzeczy

Paweł Chmielewski na łamach „Do Rzeczy” podejmuje temat oskarżeń wobec Benedykta XVI. „Media wydały wyrok: Benedykt XVI jest winny tuszowania przestępstw wykorzystywania seksualnego nieletnich. Powinien zniknąć w niesławie, pozbawiony wszelkiego autorytetu. Dowodów wprawdzie nie ma, ale w takich sprawach nikt ich nie potrzebuje. Wystarczy wytworzyć publiczne przekonanie. I to się udało” – uważa publicysta.

Polityka

„Najbardziej przezorni przedsiębiorcy zrezygnowali z prowadzenia biznesu, zanim dostali nowe rachunki za gaz i prąd. Tylko w grudniu zakończyło działalność 26,6 tys. małych firm, a kolejne 41,9 tys. zawiesiło działalność. Właściciele obawiali się, że Polski Ład ich wykończy. W styczniu mały biznes dostał następny potężny cios – za gaz ma płacić o kilkaset procent więcej (średnia podwyżka cen PGNiG wynosi 480 proc.). Rząd, tworząc tarcze antyinflacyjne dla gospodarstw domowych, o małych firmach nie pomyślał” – pisze Joanna Solska w tekście „Polski Ład uderza po kieszeni”, który znajdziemy w najnowszej „Polityce”.

Sieci

W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” przeczytamy analizę postawy Niemiec wobec zagrożenia zbrojnego ze strony Rosji. „Decyzja o niedostarczeniu broni to cios w plecy Ukrainy. Ale nie tylko. To także osłabienie jedności NATO i porzucenie sojuszników. Zasadne jest więc pytanie: czy Niemcy w rzeczywistości nie stali się sojusznikami Rosji w tym konflikcie?” – zastanawia się redakcja tygodnika.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze