fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

Redakcja „Newsweeka” alarmuje, że drożyzna dusi Polaków. „Masz firmę albo zarabiasz na etacie więcej niż poseł? Zapłacisz wyższe podatki. Zachciało ci się mieszkania na kredyt? Zapłacisz za to, że NBP wypuścił inflację spod kontroli. Za to wyższe ceny w sklepach i rachunki za energię doskwierają demokratycznie wszystkim” – czytamy. Jacek Pawlicki analizuje z kolei napiętą sytuację między Rosją a Ukrainą. „Rosję stać na to, by napaść na Ukrainę, ale jej prezydent waha się, bo na szali jest znacznie więcej niż setki miliardów dolarów. Krwawa wojna może naruszyć stabilność systemu, dzięki któremu rządzi” – pisze dziennikarz.

Wprost

„Prezydent Joe Biden pokazał, że Europa w chwili zagrożenia może liczyć na USA. Zawodzą niestety Niemcy i Francuzi. Kanclerz Olaf Scholz i prezydent Emmanuel Macron gotowi są dla własnego świętego spokoju dać wiarę najbardziej prymitywnym kłamstwom Kremla” – pisze Jakub Mielnik w internetowym tygodniku „Wprost”. „Władimir Putin może zrobić wszystko, żeby swoje cele osiągnąć, ale nie ma zgody na wywołanie III wojny światowej, która by załamała ekspansję ekonomiczną Chin i mocno ograniczyła możliwości gry globalnych graczy – których na tej scenie pozostanie tylko dwóch. I nie będzie wśród nich Rosji” – mówi z kolei gen. Waldemar Skrzypczak.

Do Rzeczy

„Można sądzić, że Franciszek i jego dyplomaci liczą, że pochlebstwami przekonają do siebie Chińczyków” – uważa Tomasz Rowiński na łamach najnowszego numeru tygodnika „Do Rzeczy”. „Relacje Kościoła katolickiego z komunistycznymi Chinami należą do najważniejszych, ale i najdziwniejszych wątków we współczesnej polityce zagranicznej Stolicy Apostolskiej. Temat ten powraca w analizach i publicystyce, ale jednocześnie trudno nie odnieść wrażenia, że teksty te rozbijają się o problemy analogiczne do tych, które napotkałby ktoś, kto podjąłby się rozwiązania działania ze zbyt wieloma niewiadomymi” – czytamy.

Polityka

W tygodniku „Polityka” analiza sytuacji pandemicznej. „Od 15 lutego obowiązuje w Polsce skrócona z 10 do 7 dni izolacja dla osób zakażonych, a współdomownicy chorego z covid przebywają na kwarantannie wyłącznie w czasie jego izolacji (w dodatku osoby zaszczepione będą z niej zwolnione po okazaniu negatywnego wyniku testu). W przypadku medyków i służb mundurowych izolacja też wynosi 7 dni, ale z możliwością skrócenia w piątej dobie, jeśli wynik testu jest negatywny. Kilka dni wcześniej odwołano tzw. kwarantannę z kontaktu. Minister zdrowia, Adam Niedzielski, zapowiedział, że apogeum piątej fali jest za nami” – pisze Paweł Walewski.

Sieci

Realna groźba inwazji rosyjskiej na Ukrainę i tak duże zagrożenie dla pokoju w Europie jest też pokłosiem dotychczasowej polityki łagodnego traktowania Putina przez państwa Zachodu. Temat ten podejmuje tygodnik „Sieci”. „Sytuacja geopolityczna w ostatnich latach zmieniła się diametralnie na naszą niekorzyść. Te niewykorzystane momenty, gdy można było Gruzję i Ukrainę wprowadzić do NATO i w ten sposób zagwarantować im bezpieczeństwo, odeszły już w niebyt” – komentuje sytuację na Wschodzie gen. Roman Polko.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze