fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

„Kiedy wybuchła wojna w Ukrainie, wielu Polaków bez namysłu zaprosiło uchodźców do swych domów. Teraz niektórzy już widzą, że to pomaganie trochę ich przerosło” – pisze Renata Kim. „Poczuję ulgę, kiedy Alina się wyprowadzi. Po miesiącu wspólnego mieszkania nadal jesteśmy sobie obce. Ona siedzi zamknięta w mojej sypialni, a ja w drugim pokoju. Nie wychodzi, nie chce nawiązać kontaktu. Staram się zrozumieć jej sytuację, do niczego jej nie zmuszam, ale jest mi ciężko” – opowiada jedna z kobiet, która przyjęła gościa z Ukrainy.

Wprost

W tygodniku „Wprost” przeczytamy, że wolontariuszom pomagającym uchodźcom z Ukrainy powoli kończą się siły. Zryw empatii był oczywiście szlachetny i piękny, ale dochodzimy do momentu, w którym każdy chcąc nie chcąc musi wracać do normalnego życia. „Łukasz i Artur grillują dla uchodźców od ponad dwóch tygodni. Zdarza się, że śpią po trzy godziny na dobę. Tak samo Agata, która jedzenie rozdaje w Budomierzu. Wojtek zastanawia się, na jak długo Polakom starczy jeszcze empatii. Rafał przewiduje, że góra na miesiąc. – Mamy dziury w grafikach. Trzeba robić po dwie zmiany. Coraz trudniej znaleźć ludzi” – alarmują ochotnicy.

Do Rzeczy

W najnowszym numerze „Do Rzeczy” Paweł Lisicki odnosi się do analiz i ekspertyz, które pojawiają się w mediach na temat toczącej się w Ukrainie wojny. „Otóż problem z medialnymi ekspertami polega na tym, że wyjątkowo często mówią oni to, co publiczność chce usłyszeć, a nie to, co wynika z badania faktów. Są organizatorami zbiorowych emocji, a nie przenikliwymi obserwatorami” – czytamy.

Polityka

„Ustawa „o pomocy obywatelom Ukrainy” legalizuje pobyt uchodźców w Polsce, dając im prawo do pracy. Budownictwo, gastronomia, turystyka, transport, handel mogłyby wchłonąć nawet milion Ukraińców. Teoretycznie. Pytanie: gdzie i jak uchodźcy mają szukać pracy? Za ile? Na jak długo?” – o tym wszystkim pisze Adam Grzeszak i Marcin Piątek w tekście „Uchodźcę zatrudnię! Polski rynek pracy czeka szok”.

Sieci

Napaść Putina na Ukrainę spowodowała, że odżyły dawne strachy z epoki zimnej wojny. W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” Marek Budzisz pyta o III wojnę światową: „Czy mamy do czynienia ze scenariuszem, który grozi nam wybuchem światowego konfliktu, czy może raczej ta wojna już się zaczęła, tylko my jeszcze tego nie wiemy i dopiero za jakiś czas się zorientujemy, w którą stronę zmierza świat?” – czytamy.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze