fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Newsweek Polska
– Francja przetrwała – pisze we wstępniaku Tomasz Lis. Redaktor naczelny „Newsweeka” uważa, że po wygranej Emmanuela Macrona Europa może poczuć ulgę. Wojciech Cieśla oraz Michał Krzymowski piszą z kolei o tarciach w partii rządzącej w Polsce. – Jarosław Kaczyński niepostrzeżenie stracił panowanie nad własnym obozem. Ministrowie tworzą własne księstwa – piszą autorzy artykułu pt. „Rozkład”. Maciej Nowicki podsumowuje z kolei wybory prezydenckie we Francji i podkreśla, że nowemu prezydentowi niełatwo będzie rządzić tak podzielonym krajem.
Wprost
– Z punktu widzenia Warszawy rywale we francuskich wyborach prezydenckich to fatalni kandydaci. Marine Le Pen za bardzo kocha Władimira Putina, a Emmanuel Macron najchętniej wyrzuciłby Polskę z UE – komentuje najważniejsze polityczne wydarzenie tygodnia Jakub Mielnik. Ponadto przeczytamy również o zbliżającej się pielgrzymce papieża Franciszka do portugalskiej Fatimy. W czasie Mszy św. Ojciec Święty kanonizuje Hiacyntę oraz Franciszka, którym objawiała się Matka Boża. Znajdziemy również komentarz Elizy Olczyk i Joanny Miziołek do ewentualnego startu Donalda Tuska w wyborach prezydenckich w 2020 r.
Do Rzeczy
Na okładce najnowszego wydania tygodnika „Do Rzeczy” znajdziemy Ewę Chodakowską – znaną trenerkę fitness. Ostatnio zrobiło się o niej jeszcze głośniej, kiedy publicznie na jednym z portali społecznościowych przyznała się do swojej wiary. Dopadła ją fala poparcia, ale też wielkiej krytyki. Ponadto o programie gospodarczym rządu z premier Beatą Szydło rozmawiają Piotr Gabryel i Kamila Baranowska. Najnowsze sondaże popularności partii politycznych analizuje z kolei Rafał A. Ziemkiewicz.
Polityka
Tygodnik „Polityka” przeprowadził sondaż na temat tego, czego boją się Polacy. Okazuje się, że nasi rodacy najbardziej obawiają się imigrantów i terrorystów. – Zamachów terrorystycznych obawia się 38% z nas, napływu uchodźców tylko jeden procent mniej. Wygląda, że jest tu swoisty znak równości – pisze Joanna Cieśla. Malwina Dziedzic z kolei przygląda się sondażom i zastanawia się na ile tracąca Nowoczesna jest w stanie się odbudować. Znajdziemy również rozmowę Joanny Podgórskiej z dr hab. Anną Niedźwiedź na temat religijności Polaków.
wSieci
– W Polsce część sondaży pełni funkcję „czynnika inicjującego” akcje polityczne. I tylko po to są one robione. Tak też było w przypadku sondaży wskazujących na „odrodzenie” Platformy Obywatelskiej i powrót do duopolu PiS-PO – twierdzi Stanisław Janecki w artykule „Siedem kroków do puczu”. Z kolei Piotr Zaremba w tekście „Prezydencie, twój ruch” podjął się dokładnej analizy postępowania prezydenta Andrzeja Dudy. – Zapowiedź konstytucyjnego referendum rzucona przez prezydenta Andrzeja Dudę podczas trzeciomajowych obchodów to jego najpoważniejszy wist od początku prezydentury – podkreśla Zaremba.
Zobacz także
Wasze komentarze