fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek

W nowym numerze „Newsweeka” z czytelnikami po raz pierwszy wita się Tomasz Sekielski, nowy redaktor naczelny tego tytułu. W swoim edytorialu donosi się do sytuacji w redakcji, gdy jej szefem był Tomasz Lis. Poza tym w numerze znajdziemy m.in. materiał o tym, jak obecna sytuacja ekonomiczna wpłynęła na organizowanie wesel. „Wysokie i wciąż rosnące ceny każą szukać oszczędności organizującym wesela parom. Ale to nie musi psuć zabawy. Można wziąć ślub w lesie i wesele przetańczyć na trawie” – czytamy. Poza tym znajdziemy też wywiad na temat Władimira Putina z Iwanem Krastewem, politologiem. „Zapytałem jakiś czas temu wysokiego urzędnika, jacy są najbardziej zaufani doradcy Putina. Usłyszałem: Iwan Groźny, Piotr Wielki i Katarzyna Wielka” – mówi rozmówca „Newsweeka”.

Wprost

„W kwestiach bezpieczeństwa opozycja i strona rządząca powinny się wypowiadać jak na początku wojny: solidarnie” – mówi na łamach najnowszego wydania „Wprost” gen. Roman Polko, były dowódca GROM. W internetowym tygodniku przeczytamy też o filmie poświęconym Elvisowi Presleyowi, który wszedł właśnie do kin. „Nie ma w historii XX wieku wielu postaci, które rozpalałyby wyobraźnię ogniem gorętszym niż czynił to Elvis Presley” – czytamy. Polscy naukowcy opracowują nowe narzędzie do walki z nałogami. Dr hab. Mateusz Gola wyjaśnia za to, co ma z tym wspólnego sztuczna inteligencja.

Do Rzeczy

Redakcja „Do Rzeczy” zastanawia się w tym tygodniu, dlaczego papież Franciszek „nie lubi polskiego Kościoła”. „Spuścizna Jana Pawła II, formułowana często we współpracy z kard. Ratzingerem, wciąż przenika współczesne katolickie nauczanie i rządząca teraz frakcja relatywistyczna, starająca się ostatecznie zrewolucjonizować Kościół, robi wiele, by wyplenić to dziedzictwo. Dla tej frakcji polscy biskupi są zagrożeniem. I ponoszą tego konsekwencje” – czytamy. Poza tym znajdziemy też materiał o stałej bazie NATO w Polsce. „Rosja oficjalnie przestała być uznawana za «partnera NATO» i zaczęła być traktowana jako «bezpośrednie zagrożenie». Prezydent USA Joe Biden ogłosił także zamiar stworzenia nad Wisłą stałej kwatery głównej V Korpusu armii amerykańskiej i zwiększenie militarnej obecności USA w całej Europie do ok. 100 tys. żołnierzy. To realne wzmocnienie bezpieczeństwa Polski i jednoznaczny sygnał dla Rosji» – czytamy.

Polityka

Tygodnik „Polityka” pisze tym razem o „wakacjach z inflacją”. „Po dwóch latach pandemii ciąg na wyjazdy jest ogromny. Ale też nigdy nie było tak drogo. Dokąd jechać? Czego unikać?” – redakcja próbuje znaleźć odpowiedzi na te pytania. W numerze znajdziemy też rozmowę z prof. Jolantą Szpyrą-Kozłowską na temat językowej nierówności płci: „«Dramaturżka» i «adiunktka» coraz częściej tak, ale «kosmetyczek» i «nianiek» wciąż raczej nie?”. Botaniczni piraci – określenie zaskakujące, tymczasem to dzięki nim kawa czy kauczuk stały się produktami używanymi na całym świecie. „Polityka” opowiada o świecie, który został ukształtowany przez botanicznych piratów. Ciekawy jest także tekst o ludziach z niepełnosprawnościami, którzy przybyli do nas z Ukrainy. „Według ostrożnych szacunków do Polski wjechało ok. 15 tys. niepełnosprawnych uchodźców z Ukrainy. Specustawa ich ominęła – rząd nie przewiduje automatycznego uznania ukraińskiego orzeczenia o niepełnosprawności. Muszą się starać o polskie. Jak dotąd wnioski złożyło zaledwie 1300 osób” – czytamy.

Sieci

W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” w artykule „Szczyt NATO: Bardziej szansa niż gotowe rozwiązania” Marek Budzisz relacjonuje, jak zmienia się strategia przyjęta przez członków Paktu Północnoatlantyckiego. Podczas spotkania w Madrycie przyjęto nowe ważne dokumenty zaostrzające stanowisko wobec Rosji. Zdaniem autora doszło do fundamentalnych zmian u sojuszników NATO, co potwierdzają ustalenia tzw. dokumentu „zbiorowej woli”. „Po pierwsze, państwa członkowskie zwracają uwagę, że przestrzeń euroatlantycka, do której ochrony NATO zostało powołane, «nie jest już w stanie pokoju». Rosyjska agresja na Ukrainę spowodowała, że sojusznicy «nie mogą wykluczyć ataku wymierzonego w integralność terytorialną i suwerenności państw członkowskich»” czytamy.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze