fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Newsweek Polska

„Jego firma wyrosła na największego w kraju i czołowego w Europie producenta okien. Mateusz Kłosek twierdzi, że pomogła mu w tym głęboka wiara, którą manifestuje w publicznych, outdoorowych kampaniach za grube miliony” – pisze Miłosz Węglewski w najnowszym numerze „Newsweeka”. „Jednak to nie sukcesy w biznesie przyniosły mu rozgłos, lecz finansowane przez jego Fundację „Nasze dzieci” z Kornic publiczne kampanie z grubo ponad tysiącem billboardów, banerów i podświetlanych citylightów. Najpierw apelowano na nich o ochronę życia poczętego, potem o trwałość małżeństw jako podstawę ładu społecznego i warunek wzrostu dzietności Polaków. W ostatnich miesiącach doszła do tego promocja głównych kanonów wiary katolickiej, w której wykorzystywany jest także wizerunek i słowa Jana Pawła II” – czytamy.

Wprost

W tygodniku „Wprost” komentarz na temat sytuacji związanej z zanieczyszczeniem Odry. „W środę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział, że reakcja organów państwa w sprawie zatrucia Odry będzie przedmiotem postępowania karnego. Lider Solidarnej Polski chce znaleźć słaby punkt, który zaważył na zbyt późnej odpowiedzi władz na kryzysową sytuację. „Wprost” dotarł do notatki, z której wynika, że niektóre instytucje już w marcu tego roku wiedziały o problemach z zanieczyszczeniem” – pisze Dariusz Grzędziński.

Do Rzeczy

„Każdego roku miliony pielgrzymów z całego świata jeżdżą do Medjugorja w Bośni i Hercegowinie, wierząc, że objawiała się tam – lub wręcz objawia nadal – Matka Boża. Jest wśród nich także wielu Polaków” – pisze Paweł Chmielewski w „Do Rzeczy”. „Biskup Pavao Žanić, ordynariusz Mostaru w latach 1980–1993, początkowo brał nastolatków w obronę przed krytykami. Po krótkim czasie zmienił jednak zdanie i stwierdził, że rzekome objawienia są nieprawdziwe” – czytamy.

Polityka

„Dla wielu obywateli stabilnego świata kryptowaluty to wciąż ciekawostka. Dla wielu Libańczyków są sposobem na przetrwanie w finansowym chaosie, jaki ogarnął ich kraj” – pisze Tadeusz Michrowski w „Polityce”. Stan polskiej kolei analizuje Cezary Kowanda. „Kolej miała być w Polsce tylko dodatkiem do komunikacji samochodowej, jednak okazało się, że pasażerów jest dziś więcej niż przed pandemią. Tymczasem na wielu wyremontowanych ostatnio trasach więcej pociągów się nie zmieści” – czytamy.

Sieci

W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” ojciec Tadeusz Rydzyk CSsR, twórca i dyrektor Radia Maryja, w rozmowie z Michałem Karnowskim mówi, jak dzisiaj powinniśmy rozmawiać o Kościele. „Pokazywać, ile dobrego zrobił i robi Kościół. Ilu ma męczenników, świętych, jak wyglądałyby świat i Polska bez katolicyzmu. Tu trzeba położyć nacisk, bo to się próbuje wyeliminować. Mówmy też dobrze o biskupach, księżach i zakonnicach dzieciom, bo one są dziś atakowane przekazem odwrotnym. Podziękujmy osobom duchownym za ich pracę, doceńmy ten wysiłek. Bo trzeba wychowywać młodzież do czystości, a nie do tak lansowanej dziś rozwiązłości” – stwierdza.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze