fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

„Newsweek” podejmuje ważny temat zdrowia psychicznego polskich dzieci. „Myślą, że życie nie ma sensu, nic dobrego ich nie spotka, niczego nie osiągną. Tną się, głodzą albo objadają, próbują odebrać sobie życie. Pomocy szukają najpierw u kolegów. Projekt Młode Głowy. Otwarcie o zdrowiu psychicznym przynosi wstrząsający obraz sytuacji dzieci w Polsce” – czytamy. W tym kontekście redakcja rozmawia z Martyną Wojciechowską, podróżniczką. to jej Fundacja UNAWEZA właśnie opublikowała raport Młode Głowy. „Wszystko zaczęło się od bardzo osobistej historii. Dwa lata temu moja wówczas 13-letnia córka odebrała telefon od osoby z jej otoczenia, która chciała popełnić samobójstwo. I postanowiła z mojej córki uczynić swoją powiernicę” – mówi Martyna Wojciechowska. W „Newsweeku” przeczytamy także o tym, jak wygląda bieda w amerykańskim wydaniu. „Barakowiska (trailer parks) to fenomen na wskroś amerykański. W Polsce istniały za głębokiej komuny. Zapewniały dach nad głową budowniczym Nowej Huty, warszawskiego Pałacu Kultury, płockiej rafinerii, z czasem zastąpiły je hotele robotnicze. W USA powstały na początku lat 30. XX wieku” – czytamy.

Wprost

W nowym wydaniu „Wprost” przeczytamy m.in. o „patoturystyce”. „Obserwuję szkodliwą tendencję, kiedy jakieś niszowe formy aktywności turystycznej nagle sprzedaje się w komercyjnej, ogólnodostępnej, szerokiej ofercie „dla wszystkich”. Sankcjonuje się w ten sposób aktywności ekstremalne jako przeznaczone dla każdego” – opowiada Jacek Potocki, geograf, członek zarządu głównego PTTK. Poza tym redakcja podejmuje też temat serialu „Sukcesja”. „Doczekaliśmy się czwartego sezonu doskonale przyjętej „Sukcesji”, serialu, w którym biznesowe decyzje najbogatszych ludzi świata podszyte są siecią trudnych rodzinnych relacji i przepełnione traumami z dzieciństwa. Ale seriale o miliarderach to dla mas nie tylko rozrywka, lecz także narzędzie funkcjonowania w świecie” – czytamy. Warto też zwrócić uwagę na rozmowę z Bojanem Stanisławskim, ojcem nastolatki w spektrum autyzmu.

Do Rzeczy

W „Do Rzeczy” przeczytamy artykuł pt. „Kara ma odstraszać”. „Czy 50 lat więzienia za zamordowanie ze szczególnym okrucieństwem trzyletniego dziecka to kara drakońska czy po prostu adekwatna? Resort sprawiedliwości przekonuje, że tylko surowe kary mogą skutecznie odstraszać. A polskie sądy wydają się powoli odchodzić od „filozofii wychowania” i przestawiać orzecznicze tory na „filozofię odstraszania” – czytamy. Redakcja pisze też o jednym z nowych seriali „Emigracja XD”. „Polacy to też Murzyni, tylko biali” – pisał przed laty Sławomir Mrożek. Teza wciąż aktualna – co pokazuje komediowy serial „Emigracja XD” – czytamy.

Polityka

W „Polityce” przeczytamy o ukraińskich uczniach, którzy od roku mieszkają w Polsce. „Rok po ucieczce do Polski przed wojną tysiące ukraińskich dzieci pozostają niewidzialne dla polskiego systemu. Spędzają dnie przed ekranami, ucząc się online albo wcale. Nikt tego nie sprawdza” – czytamy. Tygodnik pisze też o kondycji branży odzieżowej. „Wojna, globalny kryzys energetyczny i pandemia sprawiły, że od ponad roku niemal wszystko drożeje. Także odzież. Czy to zniechęci wreszcie klientów do nałogowego i kompulsywnego kupowania ciuchów?” – czytamy. W numerze też fotoreportaż poświęcony 80 rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. „„Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim” – to tytuł wystawy w Muzeum POLIN w 80. rocznicę tych wydarzeń. Jednym z głosów, które nas prowadzą przez to morze, jest relacja Stelli Fidelseid” – pisze redakcja.

Sieci

Marek Budzisz w „Sieci” w artykule „Wyciek tajnych dokumentów” opisuje, jak sprawa odtajnienia amerykańskich analiz odbiła się szerokim echem na świecie i spowodowała lawinę komentarzy wśród światowych polityków. Pojawiły się także różne spekulacje. „W Stanach Zjednoczonych mówi się o poważnych stratach służb specjalnych i wywiadu w związku z przeciekiem, ale w rosyjskich kanałach na platformie Telegram można spotkać się z poglądem, iż w gruncie rzeczy jest to przygotowana w najdrobniejszych szczegółach i zaplanowana operacja wywiadu, której celem jest oszukanie Rosjan co do możliwości i zamiarów strony ukraińskiej przed oczekiwaną ofensywą” – czytamy.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze