fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

W „Newsweeku” podejmowany jest temat przemocy rodzinnej wobec dzieci. „Trzyletnia Hania została zakatowana przez matkę, bo sikała w majtki. Dwumiesięczną Blankę ojczym bił okrutnie, bo nie mógł znieść, że płacze. Kuba, Zuzia, Martyna, Kamil… – lista dziecięcych ofiar jest długa. Dlaczego nikt im nie pomógł?” – pisze Aleksandra Pezda.

Wprost

„O dysforii płciowej można i trzeba poważnie rozmawiać. A że można to robić – i to także w Kościele – w sposób empatyczny i mądry, pokazuje przykład amerykański. Niestety w Polsce cała para idzie w zakazy” – pisze Tomasz Terlikowski. „Jest nowy pomysł Ordo Iuris. Jego liderzy postanowili zabrać się za osoby transpłciowe i zakazać – pod karą trzyletniego więzienia – procedury tranzycji u osób poniżej 18. roku życia. Argumentem za takimi działaniami ma być historia blogera, który opisał jak on sam miał być nakłaniany do „zmiany płci” i jak teraz tego żałuje” – czytamy.

Do Rzeczy

Na łamach „Do Rzeczy” Wojciech Cejrowski pisze o nowym rozwiązaniu zaproponowanym przez przeglądarkę Opera. „Przeglądarka proponuje pomoc od AI (sztucznej inteligencji) – otwierasz sobie jakiś artykuł na dowolny temat i sztuczna inteligencja może: – wytłumaczyć ci, jaka jest główna idea artykułu (bo sam mógłbyś zrozumieć inaczej niż należy lub nie zrozumieć wcale), – skrócić ten artykuł (żebyś w ogóle nie musiał tego czytać), – przepisać całość innymi słowami (czyli może wygenerować zadanie domowe do szkoły), – stworzyć tweet na podstawie artykułu i potem on krąży w sieci jako twoje własne przemyślenia, – AI może też stworzyć mem” – pisze Cejrowski.

Polityka

„Miały zmienić polską politykę, ale to polityka je zmieniła i pochłonęła. Trzecie siły, partie protestu, antysystemowcy, wolnościowcy najpierw budzili entuzjazm, potem wzruszenie ramion, a na końcu często pusty śmiech. W kolejce czekają następne formacje, które chcą osuszyć bagno przy Wiejskiej. Czy czeka je ten sam los? Oto kronika wyborczych wypadków miłosnych” – pisze o polskiej scenie politycznej na łamach „Polityki” Mariusz Janicki.

Sieci

W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Budzisz analizuje, jak duże jest zagrożenie ze strony Moskwy w czasie zbliżających się wyborów w Polsce. Zauważa, że „w nadchodzących latach większy nacisk Rosjanie położą na działania w szarej strefie, próby destabilizowania sąsiadów i państw postrzeganych jako wrogie, uaktywnią się w cyberprzestrzeni i chętniej będą odwoływać się do swojego potencjału nuklearnego. Czy polem rosyjskich działań stanie się też Polska?” – zastanawia się Budzisz.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze