Przegląd tygodników opinii
Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.
Newsweek Polska
„Newsweek” pisze o osobach LGBTQ+. „To nie jest już etap półśrodków, nie chodzi tylko o rejestrację związków, lecz o równość małżeńską – mówią. Czy państwo stanie po stronie osób nieheteronormatywnych?” – czytamy. Tygodnik rozmawia też z Magdą Mołek, aktywistka i dziennikarką. „Mam dość uciszania głosu kobiet, poniżania i odbierania nam godności, narażania na utratę zdrowia i życia w szpitalach i gabinetach” – mówi autorka znana z kanału „W moim stylu” na YouTubie. W „Newsweeku” także o wojnie w Ukrainie w kontekście najbliższych wyborów prezydenckich w USA. „Prezydentura Donalda Trumpa oznaczałaby klęskę Ukrainy. A ponieważ żaden republikanin raczej nie wydrze mu nominacji, szansę ustabilizowania naszego regionu stwarza tylko druga kadencja Joe Bidena” – czytamy.
Wprost
We „Wproście” przeczytamy o kontrowersjach wokół Aryny Sabalenki, tenisistki z Białorusi. „– Nic nie zrobiłam – to słowa, za pomocą których Aryna Sabalenka chciała zmazać z siebie oskarżenia o brak reakcji ws. wojny w Ukrainie. Zadziałały jak miecz obosieczny” – czytamy. Tygodnik pisze też o przekraczaniu kolejnych granic niemożliwego w kontekście leczenia SMA. „Jeszcze kilkanaście lat temu SMA był niemal wyrokiem. Dziś są trzy skuteczne terapie i badania przesiewowe, dzięki czemu można podjąć leczenie niemal zaraz po urodzeniu” – czytamy. W numerze znajdziemy też materiał o literaturze przełamującej stereotypowe myślenie o Holokauście oraz o ludziach z osobowością narcystyczną.
Do Rzeczy
A gdyby tak weekend trwał… trzy dni? Redakcja „Do Rzeczy” podejmuje temat związany z możliwością wydłużenia weekendu. „Marzenie wielu pracowników o tygodniu pracy trwającym cztery dni zaczyna się ziszczać. Pilotażowe programy wydłużające weekendy wdrożyły już tysiące firm zarówno z Europy, jak i z Ameryki, Azji, Afryki czy Australii. Pierwsze wyniki badań są bardzo zachęcające. I dla podwładnych, i dla ich szefów” – czytamy. W „Do Rzeczy” znajdziemy też wywiad z płk. Grantem Newshamem z Center for Security Policy i Japan Forum for Strategic Studies, autorem książki „When China Attacks”. rozmówca podejmuje tak ważny dziś w geopolityce temat Chin.
Polityka
„Polityka” pisze o pokoleniu Z, czyli o młodych dorosłych. „Młodzi wchodzący w dorosłość budzą skrajne emocje: są roszczeniowi, siedzą tylko w telefonach, nie chce im się pracować. A może raczej: brakuje im autorytetów, boją się popełnić błąd i przytłacza ich odpowiedzialność za kraj i planetę?” – czytamy. W numerze także o wyżywieniu w polskich szpitalach. „To może być najbardziej wstydliwa i zatajana prawda o naszej ochronie zdrowia – wielu pacjentów umiera z powodu niedożywienia. Kto ponosi za to odpowiedzialność? Dlaczego głodzenie chorych uchodzi na sucho?” – pisze redakcja. W „Polityce” znajdziemy też wywiad z Jolantą Kwaśniewską. „Szłam w marszu 4 czerwca i serce mi rosło, że wraz ze mną maszerowali moi przyjaciele i ci wszyscy wspaniali ludzie. Ale za długo obserwowałam politykę, żeby powiedzieć: wygraliśmy” – mówi rozmówczyni.
Sieci
W tygodniku „Sieci” znajdziemy artykuł „Przyroda na wojnie” o katastrofie wywołanej wysadzeniem tamy w Nowej Kachowce. Przemysław Barszcz przypomina w nim, że wojska rosyjskie wielokrotnie poprzez swoje działania szkodziły środowisku naturalnemu. „W listopadzie ub.r. Rosjanie dla odmiany spuścili niemal całą wodę, zagrażając setkom tysięcy hektarów pól uprawnych suszą, a ludziom brakiem wody pitnej. Stanowiło to też zagrożenie dla chłodzenia reaktorów Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, największej elektrowni w Europie. Konieczność dopełniania zbiornika z zapór położonych powyżej spowodowała podobne problemy w górze rzeki. Niedawne wysadzenie tamy nie jest więc jednorazowym wydarzeniem, ale kulminacją działań prowadzonych przez Rosję od początku wojny” – czytamy.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |