fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

„Polska 2050 kupuje usługi od fundacji i stowarzyszenia założonych przez członków partii oraz bierze pieniądze od osób o niepokojących powiązaniach” – czytamy w najnowszym numerze „Newsweeka”. „Planu B nie ma. Spokojnie czekamy – zapewnia polityk PSL. W umowie koalicyjnej z partią Polska 2050 Szymona Hołowni jest zapis obligujący obydwie strony do solidarnego sfinansowania po połowie nadchodzącej kampanii. Ludowcy zaciągają właśnie kredyt na ten cel, w sejmowych kuluarach mówi się o 10 mln zł. Partii Hołowni na taki luksus raczej nie stać. Nie wiadomo, czy w ogóle dostanie jakikolwiek kredyt na kampanię. W dodatku notowania koalicji pikują, co obniża szanse na uzyskanie subwencji przysługującej komitetom wyborczym, które przekroczyły 3-proc. próg w wyborach” – piszą Grzegorz Rzeczkowski i Radosław Omachel.

Wprost

„Wiele jest w moich tekstach narzekania i ostrożności w ocenianiu zmian w polskim Episkopacie. Tym razem jednak widzę, że coś mogło się zmienić. Nominacja kardynalska dla arcybiskupa Grzegorza Rysia sprawiła, że zaczął on wypowiadać się nieco jednoznaczniej. I to bardzo dobrze” – pisze Tomasz Terlikowski. „Agitacja polityczna, jakiej dopuścił się Jarosław Kaczyński na Jasnej Górze wymagała reakcji Kościoła. I nie chodzi mi tylko o odcięcie się od tego wydarzenia gospodarzy miejsca (co się stało, bo rzecznik prasowy Jasnej Góry podkreślił, że takie sytuacje nie powinny się powtarzać), ale także o reakcję Episkopatu. Tej jednak dość długo nie było, aż do czasu, gdy głos zabrał nowo mianowany kardynał Grzegorz Ryś. Wypowiedź jest oczywiście utrzymana w duchu kościelnym, ostrożna, ale równocześnie jednoznaczna” – czytamy.

Do Rzeczy

W najnowszym numerze tygodnika „Do Rzeczy” przeczytamy o tym, jak nominacja kardynalska dla kard. Grzegorza Rysia wpłynie na kształt episkopatu w Polsce. „Odchodzą w cień hierarchowie, którzy byli twarzą polskiego Kościoła przez ostatnich 15 lat. Nowe nominacje papieża wskazują, że możemy oglądać rewolucję bergogliańską nad Wisłą” – pisze Piotr Semka.

Sieci

W tygodniku „Sieci” rozmowa Michała Karnowskiego z europosłem PiS Ryszardem Czarneckim. Z tekstu dowiemy się o roli Polski na europejskiej arenie politycznej. Jednym z tematów są również ostatnie zamieszki we Francji. „Na co dzień pracuję w Brukseli, gdzie co kilka miesięcy dochodzi do podobnych zamieszek. […] wybór cywilizacyjny jest jasny: możemy takie problemy sobie importować albo ich uniknąć. Podkreśla, że będzie to wybór także kulturowy: […] nasz kraj się starzeje, a pokolenie moich dzieci niespecjalnie chce wchodzi w role, które dla nas były oczywiste: odpowiedzialnych rodziców. Niepokoi to narastające poczucie zmęczenia Europy, która jakby nie chciała już za bardzo żyć, odrzuca bezmyślnie i dekadencko całe chrześcijańskie dziedzictwo. To droga do katastrofy” – uważa Czarnecki.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze