fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

W najnowszym numerze „Newsweeka” przeczytamy o tym, że źródłem sporów w niektórych regionach świata coraz częściej staje się dostęp do wody. „Trzy osoby zginęły na granicy irańsko-afgańskiej w strzelaninie wywołanej sporem o wodę z rzeki Helmand. Susza w Azji sprawia, że ludzie chwytają za broń albo migrują w poszukiwaniu lepszego życia. Także do Europy” – pisze Ludwika Włodek.

Wprost

„Stworzona jako narzędzie dla dziewczynek do kreowania swoich światów, swoich opowieści i narracji, do bycia „reżyserkami życia”, szybko stała się również kluczem do seksualizacji i opresji nastoletnich dziewcząt, szczególnie tych dorastających w epoce przed takimi zjawiskami jak chociażby ruch body positive. My potrzebujemy kozła ofiarnego i lubimy pastwić się nad symbolami, więc mam wrażenie, że Barbie stała się przez te wszystkie lata taką idealną… dziewczynką do bicia” – o kulturowej roli i lalki, i filmowego hitu „Barbie”, w rozmowie z „Wprost” mówi krytyczka filmowa, Diana Dąbrowska.

Do Rzeczy

„Polska polityka w relacjach z Ukrainą utknęła w dziwnym zawieszeniu. Niektórzy polscy politycy wciąż zachowują się tak, jak na początku agresji” – pisze na łamach najnowszego numeru „Do Rzeczy” Łukasz Warzecha. „Liderem wśród polskich polityków, zaczadzonych wciąż wizją wielkiej polsko-ukraińskiej miłości, pozostaje bez wątpienia prezydent Andrzej Duda. Nie licząc osób z drugiego szeregu, takich jak Paweł Kowal, które sprawiają wrażenie, jakby pilnowały głównie interesu Kijowa, a nie Warszawy” – czytamy.

Polityka

„Za rok skończy 60 lat. Dwa tygodnie temu jego nazwisko znalazło się na ogłoszonej przez papieża Franciszka liście 21 nowych kardynałów. Arcybiskup Grzegorz Ryś to drugi Polak nominowany do tej funkcji w czasie trwającego już 10 lat pontyfikatu” – pisze Katarzyna Kaczorowska. „Jest cenionym historykiem Kościoła. Jak mówią nie tylko zaangażowani katolicy, przede wszystkim uczciwym badaczem. Taka była jego praca habilitacyjna o Janie Husie, książka o inkwizycji, taka jest wydana niedawno „Chrześcijanie wobec Żydów” – czytamy.

Sieci

Dorota Łosiewicz w artykule „Rola życia” pisze o sprawie pani Joanny, która w ostatnim czasie stała się bardzo popularna. Dziennikarka zauważa, że kilka elementów całej historii wyglądało inaczej niż w relacji pani Joanny, która utrzymywała, że z powodu zażycia tabletki wczesnoporonnej została otoczona przez opresyjnych policjantów. „Joanna Parniewska zadzwoniła do swojej lekarki psychiatry. Powiedziała jej, że jest w złym stanie, czuje silny niepokój. Oświadczyła również, że wywołała poronienie. Psychiatra uznała, że istnieje poważne zagrożenie dla jej życia. Zadzwoniła na numer alarmowy 112. Efektem telefonu lekarki było pojawienie się u pani Joanny ratowników medycznych. Dyspozytor powiadomił także policję. Jednak powodem interwencji była nie tyle aborcja, ile występujące ryzyko próby samobójczej” – czytamy.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze