Przegląd tygodników opinii
Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.
Newsweek Polska
W „Newsweeku” przeczytamy o kryzysie edukacji i nauczycielach celebrytach. „– Wchodzisz do sali, w uchu mikroport, na czterech ekranach pojawia się twoja prezentacja z polskiego. A ty się czujesz jak Beata Kozidrak – żartuje polonistka z Piły, która od 20 lat uczy w publicznym ogólniaku. Nie tylko korepetycje są coraz bardziej popularne, rośnie moda na masowe lekcje u nauczycielskich celebrytów” – czytamy. Czy czeka nas rewolucja w leczeniu raka? Nad tym również zastanawia się w tym tygodniu redakcja. „Mieli przed sobą kilka tygodni, może miesięcy życia. Szczepionki przeciwnowotworowe odmieniły ich los. Nowa terapia, której zostali poddani, ma szansę zrewolucjonizować leczenie raka” – pisze „Newsweek”. Redakcja rozmawia też o polskim populizmie z Yaschą Mounkiem, politologiem. „Po kolejnych czterech latach zasady gry będą już tak skrojone pod PiS, że odsunięcie Kaczyńskiego od władzy stanie się praktycznie niemożliwe” – czytamy. rozmówca mówi o tym, jaka jest stawka nadchodzących wyborów w Polsce: „Ogromna. W ciągu ostatnich lat widzieliśmy kraje, gdzie partiom, które zdobywały władzę, udawało się skoncentrować jej wystarczająco dużo, aby skutecznie uniemożliwić odebranie im rządów w drodze demokratycznych wyborów. W innych krajach to się nie powiodło, a instytucje demokratyczne istnieją do dziś”.
Wprost
We „Wproście” przeczytamy o wojnie w Ukrainie: „Jedna i druga ze stron walczy o swój interes, co zrozumiałe. Sęk w tym, że to, co dzieje się w sferze gospodarczej i politycznej za chwilę może się przełożyć na zmniejszone wsparcie dla tych, którzy walczą na froncie. I oni sami też się tego boją”. Tygodnik rozmawia też z restauratorką Magdą Gessler o pracy nad jej „Kuchennymi rewolucjami”. „Kolejki ludzi, wianuszki dzieci formują się przed restauracjami licząc, że znajdzie się chwila i porozmawiają ze mną” – opowiada rozmówczyni. W numerze jest tez rozmowa o sztucznej inteligencji. „To ciągle jest narzędzie, które pełnię swoich możliwości ujawnia w dłoniach doświadczonego człowieka” – mówi Baasch, twórca muzyki elektronicznej.
Do Rzeczy
„Coraz mniej Niemców chce pracować. Albo chce krócej pracować. Najlepiej za tę samą płacę. Islamscy osadnicy też za pracą raczej się nie rozglądają. Wystarcza im wysoka zapomoga. I drobne zajęcia „u brata”. Niemcy, do niedawna mistrzowie solidności, żegnają się z etosem pracy” – czytamy w nowym wydaniu „Dol rzeczy”. „Mamy problem nie tylko z tym, że młodzi Polacy nie chcą mieć dzieci, lecz także z tym, że rodakom przeszkadzają dzieci w przestrzeni publicznej. Dlaczego?” – pyta redakcja w innym artykule.
Polityka
„Nasz sondaż pokazuje, że pewna grupa elektoratu opozycji tkwi w specyficznym politycznym półśnie: może by i chcieli, aby PiS stracił władzę, ale się przy tym nie upierają. Stale trzeba im wysyłać nowe impulsy, uzmysławiać ekscesy władzy (ostatnio afera wizowa), aby wyrwać ich z przekonania, że „jest tak jak zawsze i lepiej nie będzie”. Natomiast PiS już obudził swoich wyborców-śpiochów” – czytamy w najnowszym numerze „Polityki”. Redakcja pisze też o nowych lekach na odchudzanie. „Czy nowe leki na odchudzanie, które właśnie zalewają zachodnie rynki, to największa rewolucja w medycynie od czasów antybiotyków? Jeśli tak, to może nas czekać również rewolucja społeczna” – czytamy. W tygodniku także o tym, czy matura w obecnej formie jest potrzebna i o masowych wyjazdach urlopowych Polaków za granicę – ze złym ubezpieczeniem.
Sieci
Tygodnik „Sieci” pisze o relacjach polsko-ukraińskich. W zapowiedzi numeru na stronie internetowej czytamy: „Kiedy półtora roku temu Ukraina znalazła się w stanie wojny wywołanej najazdem rosyjskich wojsk, Polska i Polacy zaoferowali swoją bezinteresowną pomoc. Jednak, jak zauważa Konrad Kołodziejski w artykule „Strzał w stopę”, ten gest przyjaźni został przyćmiony konfliktem wywołanym przez żądanie władz Kijowa w sprawie otwarcia polskiego rynku dla ukraińskiego zboża. Działanie to mogłoby okazać się katastrofą dla rodzimych rolników”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |