fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

„Newsweek” pisze w tym tygodniu o tym, że miasta mają coraz większy problem z dzikami. „Marek, Zdzisiek i Michał przychodzą codziennie nad ranem. Magda, mieszkanka warszawskiej gminy Wesoła, widzi przez okno, jak kręcą się przy ogrodzeniu. Najpierw rozglądają się po terenie, potem z nosami przy ziemi zaczynają swoją robotę. Czyli ryją. – Nie wchodzę im w paradę, a i one nie wydają się mną zainteresowani – mówi Magda. – Jeżeli jednak zbyt blisko podejdą pod bramę, wsiadam do auta i naciskam klakson. Muszą wiedzieć, że wchodzą na mój teren. Nadałam im ludzkie imiona, ale to przecież dzikie zwierzęta. Każdy z nas powinien mieć swoje miejsce” – czytamy. W numerze także o wstrząsających relacjach studentek poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego: „Jak o tym opowiadam, wciąż mi się chce płakać. Wszyscy wiedzą, co się dzieje na tej uczelni, i nic się od lat nie zmienia – mówi była studentka Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Od chwili, gdy skończyła studia, minęło sporo czasu, ale dopiero teraz postanowiła opowiedzieć, co ją spotkało na UAP. Bo doszły ją słuchy, że osoby, które ją skrzywdziły, nadal wykorzystują studentki”. Warto tez przeczytać materiał o zaburzeniach osobowości. „Zanim trafiła na lekarza, który połączył kropki, długo nie rozumiała, co się z nią dzieje. Odkąd pamięta, mierzyła się z lukami w pamięci. Nie pamiętała, co mówiła, czy że z kimś się spotkała. W szkole Gosi źle szło z przedmiotów, na których trzeba się uczyć dat, nazwisk, miejsc. Odnajdywała się w fizyce i matematyce, bo są logiczne i nic nie trzeba wkuwać na pamięć. Męczyły ją bóle głowy, problemy ze snem. Potem pojawiły się też ataki paniki, stany depresyjne. I głosy w głowie, które ze sobą dyskutowały. Od znajomych słyszała czasem, że jest jakaś nieswoja” – czytamy.

Polityka

W „Polityce” znajdziemy wywiad z Tomaszem Terlikowskim wokół jego najnowszej książki – skupionej wokół abp. Marka Jędraszewskiego. „Jest rycerzem przegranej sprawy. Jego świat się rozpada; Kościół, jaki znał, jego miejsce społeczne, znika” – mówi rozmówca. „Jedno się abp. Jędraszewskiemu udało – jest chyba najbardziej nielubianym arcybiskupem krakowskim, i to wśród duchowieństwa. I wcale nie chodzi o poglądy, bo powiedzmy sobie szczerze, duchowieństwo tej diecezji jest w tych kwestiach podzielone” – czytamy. W numerze także o tym, co kupujemy od Chińczyków – na specjalnych stronach zakupowych – takich jak Shein, Temu czy Aliexpress. „gnieszka umiała kupować, jakby jutra miało nie być. Siadała wieczorami na kanapie, wyciągała smartfon i zanurzała się w świat, w którym nie krępowały jej ceny ani ograniczony wybór, lecz jedynie jej własna fantazja. Świat licznych kodów rabatowych, darmowej dostawy od 39 zł, szybkich i wygodnych zwrotów, nieskończonych projektów i zastosowań. Świat, w którym można znaleźć każdy produkt podobny do upatrzonego na dowolnym zdjęciu w internecie. Świat, w którym łatwo się zatracić” – czytamy.

Wprost

„Papież dotknął ostatnio realnego problemu, jakim jest masowa obecność w kapłańskich szeregach niepogodzonych ze swą homoseksualnością gejów” – pisze na łamach nowego wydania „Wprost” Marcin Dzierżanowski. Poza tym w numerze też rozmowa z Nelyy Rokitą, która przyznaje: „Jestem bardzo zaniepokojona tym, że wolność słowa jest zagrożona, czuję się niebezpiecznie w tym kraju”. Przeczytamy także o dzieciach w kryzysie: „W kryzysie dzieci i młodzież pomagają sobie nawzajem. Rodzice, którzy nie wiedzą, co się dzieje z ich dzieckiem, to niekoniecznie ci z dysfunkcyjnych rodzin”. Redakcja rozmawia też z aktorem młodego pokolenia – Maciejem Musiałem. „W dorosłym życiu musiałem zaprzyjaźnić się z myślą, że mam pieniądze. Zacząłem inwestować w start up’y, w dobrym momencie polubiłem się też z kryptowalutami” – opowiada rozmówca „Wprost”. Znajdziemy w tym tygodniu także wywiad z Grażyną Kulczyk. „Do mojego muzeum nie przyjechał żaden polski minister kultury, oficjalnie czy choćby turystycznie. Smutne, ale nie żałuję, że muzeum jest w Szwajcarii” – dzieli się filantropka i mecenaska sztuki.

Do Rzeczy

Tygodnik „Do Rzeczy” żegna w nowym numerze zmarłego niedawno aktora i satyryka – Janusza Rewińskiego. „Czterdzieści lat minęło jak jeden dzień, a ja ciągle się śmieję na to wspomnienie. Kto nie widział, niech żałuje. Lata 80., PRL-owska wakacyjna rozrywka na małym ekranie i oto skaut piwny Janusz Rewiński naucza z telewizora publikę: – Jednym z najbardziej wartościowych (tu wzdrygnął się wyraźnie) napoi chłodzących jest mleko. Mleko zawiera bardzo dużo wartościowych składników (tu mówi z coraz większym obrzydzeniem), takich jak (wzdycha ciężko) witaminy, sole mineralne i(znów wzdryga się)… i wapń oraz innych bardzo wartościowych składników odżywczych (zaczyna niemal łkać). Należy spożywać mleko (od tego miejsca już mamrocze) w bardzo dużych ilościach” – czytamy. Poza tym w numerze też o zmniejszającej się dzietności: „Na świat przychodzi rekordowo mało dzieci. Nie tylko w Polsce, gdzie liczba urodzeń może być w tym roku najniższa od końca drugiej wojny światowej. Eksperci szacują, że do 2050 r. tylko 24 proc. państw uda się utrzymać zastępowalność pokoleń. W 2100 r. spokojne o stabilną liczbę ludności będą mogły być rządy tylko 3 proc. krajów”.

Sieci

W tygodniku „sieci” znajdziemy artykuł Doroty Łosiewicz pt. „Coraz mniej szkoły w szkole”. Autorka pisze, że kończący się rok szkolny nie należał do pracowitych dla uczniów, głównie ze względu na liczbę dni wolny przypadających na ferie zimowe, świąteczne, majówkę, Boże Ciało czy egzaminy odbywające się szkołach. Do tego należy dodać wprowadzone przez MEN z początkiem kwietnia zarządzenie dotyczące prac domowych. Jednak pozostaje pytanie, jak to się ma do realizacji materiału i realnego wykształcenia młodzieży. „Wielu nauczycieli szuka sposobów na omijanie ograniczeń dotyczących prac domowych, a przez to na egzekwowanie wiedzy i umiejętności. I tak pojawiło się więcej kartkówek, odpowiedzi przy tablicy czy ocena pracy na lekcji, która zawiera zadanie wykonane w domu. Przed nauczycielami stanie jednak nowe wyzwanie – zauważa Łosiewicz. – 13 maja dobiegły końca konsultacje publiczne w sprawie dwóch projektów nowelizacji rozporządzeń ministra edukacji dotyczących podstawy programowej. Zgodnie z nimi zakres treści, które powinien znać uczeń, ma być „uszczuplony” – czytamy.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze