fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

W „Newsweeku” bardzo ciekawy materiał o spektrum autyzmu – przede wszystkim o różnicach między jego męską a kobiecą odmianą. Kwestię tę omawia dr Izabela Nowosad, psychiatrka. Okazuje się, że teraz coraz więcej dziewcząt i dorosłych kobiet otrzymuje diagnozę spektrum autyzmu. „Bo zaburzenia ze spektrum autyzmu u dziewczynek przebiegają inaczej niż u chłopców, a kryteria diagnostyczne tych zaburzeń były tworzone lata temu na podstawie obserwacji głównie autystycznych chłopców. Dziewczynki być może są w spektrum autyzmu równie często jak chłopcy, ale mają zdecydowanie większą zdolność i potrzebę maskowania objawów, dopasowywania się. Wiele z nich długo dobrze funkcjonuje, stawiają czoła kolejnym wyzwaniom rozwojowym, funkcjonują w rodzinie, szkole, grupie rówieśniczej. Np. rzadziej bywają agresywne i odmawiają wykonywania poleceń, jak to jest w przypadku chłopców ze spektrum”. Tygodnik pisze też o kryzysie w Kościele, zwłaszcza w kontekście odejść księży ze stanu kapłańskiego. Rozmówcą tygodnika w tym temacie jest Ignacy Dudkiewicz, autor książki „Pastwisko”. „Publiczne odejścia są rzadkością: Tadeusz Gadacz, Tomasz Węcławski, Stanisław Obirek… Zwykle księża zrzucają sutannę po cichu. Dla wielu najwygodniejszym momentem są wakacje. Kościelna tradycja mówi, że w czerwcu kuria informuje wikarych o zmianach parafii, dokonuje też zmian wśród proboszczów. Chodzi o to, żeby nie przenosić księży podczas roku szkolnego. W lipcu mają szansę jeszcze pojechać na wakacje, pożegnać się z parafianami, kolegami z plebanii” – opowiada Dudkiewicz „Newsweekowi”. .

Polityka

„Polityka” podejmuje w tym tygodniu temat trendów ślubno-weselnych. „Organizatorzy imprez weselnych obserwują pociąg do różnorakich ekscesów inspirowanych wzorami z reality shows, typu: ślub półnago w basenie, w progu samolotu tuż przed skokiem ze spadochronem albo bal na 500 par w wynajętym zamku. W tej walce postu z karnawałem utrzymuje się chwiejny remis” – czytamy. W numerze też reportaż o brutalnej zbrodni, która w połowie czerwca wstrząsnęła okolicami Poznania. „Nigdy nie wyłączała telefonu. Nigdy nie zostawiłaby synka i nie zniknęła bez słowa. Natalii szukano od 15 czerwca. Kiedy cztery dni później policjanci znaleźli ciało przy zaporze na Jeziorze Kowalskim pod Poznaniem, jej nazwisko zastąpiły inicjały” – czytamy. Bardziej wakacyjnym tekstem jest materiał o derkaczu: „Charakterystyczny terkot derkacza dociera do uszu człowieka z odległości kilometra. To ptak, którego częściej można usłyszeć, niż zobaczyć. Irytujący, ale też intrygujący”.

Wprost

„Dawid Podsiadło dokonał czegoś, co nie śniło się wcześniej żadnemu polskiemu artyście. Na siedmiu jego koncertach bawiło się pół miliona ludzi. Co zdecydowało o tak ogromnej popularności wokalisty?” – czytamy w zapowiedzi numeru na stronie „Wprost”. W tygodniku przeczytamy więc o fenomenie Dawida Podsiadło. Przeczytamy też o ojcostwie: „„Nowi ojcowie” to społeczna zdobycz XXI wieku. Odzyskani dla dzieci, dla kobiet i dla nich samych. W walce o nowy wzorzec bywają jednak zagubieni”. W dziale zagranicznym warto przeczytać o sytuacji politycznej w RPA: „W wyniku politycznego trzęsienie ziemi partia Nelsona Mandeli musiała zawrzeć nieoczywisty sojusz. To może być dobra zmiana dla całej Południowej Afryki”.

Do Rzeczy

Tygodnik „Do Rzeczy” podpowiada w tym tygodniu, jak przygotować się do wyjazdu na wakacje. Swoimi refleksjami na ten temat dzieli się Jacek Pałkiewicz. „W 1987 r. leciałem z Jurkiem Kukuczką do Katmandu, gdzie czekała go zimowa wspinaczka na Annapurnę. Jedliśmy w samolocie Aerofłotu zimnego kurczaka i popijaliśmy go gruzińskim winem. W pewnym momencie mój przyjaciel wpatrzony w pojawiający się pod nami, pokryty wiecznymi śniegami słynny „Dach Świata”, gdzie stykają się górskie giganty – Himalaje, Karakorum, Pamisz, Hindukusz – wyszeptał: „Jacek, ja to już tam jestem o jeden krok” – czytamy. W wydaniu też o Jimie Hensonie – ojcu Muppetów. „W skrócie – geniusz. Zawsze zaharowany, zawsze obmyślający nowe projekty, człowiek, który odmienił oblicze telewizji. I zmarł przedwcześnie” – czytamy.

Sieci

W nowym wydaniu „Sieci” przeczytamy podsumowanie występu polskich piłkarzy na Euro 2024. „Piłkarskie Euro zakończyło się sportową klapą, bo za taką należy uznać 23. miejsce na 24 drużyny. Ale też paradoksalnie dało trochę radości i optymizm, że ta drużyna ma przyszłość. Co polski kibic zapamięta z tego turnieju? Fantastyczne parady Szczęsnego z Holandią i Skorupskiego z Francją. Wygraną przez Lewandowskiego wojnę nerwów przy podwójnym karnym. Zachwycająco bezczelną grę młodego Urbańskiego, któremu nie pętał nóg fakt, że dryblingami mija wicemistrzów świata, oraz rajdy niewiele starszego Zalewskiego. Ale też tradycyjne pożary w naszej defensywie – festiwal błędów, niecelnych podań, gubienia krycia, głupich fauli. No i garnitury Probierza” – czytamy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze