fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

W „Newsweeku” przeczytamy o zmianach politycznych w Wielkiej Brytanii. „Zrobiliśmy to – mówił po ogłoszeniu wyników 61-letni Keir Starmer, który będzie nowym premierem. Laburzyści odsunęli od władzy torysów rządzących w Wielkiej Brytanii od 14 lat” – czytamy. W numerze też o tym, czy częsty prysznic ma wpływ na nasze zdrowie. „Niektórzy lekarze i naukowcy od kilku już lat przekonują, że jeśli nie mamy takiej potrzeby, nie musimy myć codziennie całego ciała. Codzienny prysznic może być szkodliwy dla zdrowia, bo wysusza skórę i osłabia układ odpornościowy. Jedynie ręce trzeba myć kilka razy dziennie, by ograniczyć rozprzestrzenianie się zarazków” – czytamy. Redakcja pisze też o przełomowych odkryciach dotyczących świadomości zwierząt. „Znają nawzajem swoje imiona, czule żegnają zmarłych, opiekują się chorymi i staruszkami. Ludzie? Nie, zwierzęta. Jest coraz więcej dowodów na to, że są świadomymi istotami podobnie jak my” – czytamy. „Newsweek” pisze tez o niełatwej dla Joe Bidena walce o ponowną elekcję – zwłaszcza po niedawnej debacie z Donaldem Trumpem. „Biden nie potknął się, tylko padł i rozbił swój wizerunek w drobny mak jak kruchą filiżankę czy raczej przeżartą osteoporozą kość. Chciał rozwiać, a potwierdził obawy wyborców. Jego fachowość, doświadczenie, zasługi okazały się ornamentami na wydmuszce. Sromotnie przegrał z dyletantem, którego byle demokratyczny kongresmen wdeptałby w ziemię. Jest stary i zniedołężniały. Jaka defensywa? Jakie ataki? Stał niczym jeleń w świetle reflektorów auta, bezradnie wybałuszając oczy i mamrocząc od rzeczy. Według sondażu sieci CBS przeprowadzonego zaraz po debacie 73 proc. Amerykanów uważa, że nie nadaje się na prezydenta” – czytamy.

Polityka

W „Polityce” przeczytamy o „kombinowaniu” z alimentami: „W kwestii alimentów w Polsce mamy system kombinowany. Kombinuje, kto może. Ostatnio również rząd. Po rozebraniu procedury na części pierwsze okazuje się, że nic nie jest proste i jednoznaczne. Dalekie też od sprawiedliwości społecznej”. W dziale naukowym przeczytamy o drewnie i jego roli w rozwoju cywilizacji: „Nasi przodkowie częściej niż po kamień sięgali po drewno. Tylko że to materiał nietrwały. Dopiero niedawno zaczęliśmy sobie uświadamiać skalę jego znaczenia”. W dziale historycznym jest za to ciekawy artykuł o tym… jacy byli średniowieczni celebryci. „Polityka” opowiada też o seniorach, którzy pasjonują się grami na konsolach. „Babcia zaprasza sąsiadkę na kawę i „The Last of Us: Part II”, dziadek zbliżył się do wnuka dzięki wspólnym sesjom „Red Dead Redemption”. Seniorzy spędzają w grach wideo coraz więcej czasu, ale poświęca się im niewiele uwagi” – czytamy.

Wprost

W nowym wydaniu tygodnika „Wprost” przeczytamy rozmowę z prof. Jarosławem Flisem o pułapkach głosowania korespondencyjnego. „W Austrii w 2016 roku trzeba było odwołać wybory prezydenckie, bo się okazało, że koperty z głosami się rozklejają. Klej był słaby. Jeżeli coś takiego wystąpi na dużą skalę to trzeba być przygotowanym do radykalnych działań – odwołać wybory, wszystkie pakiety wysłać na przemiał, rozwiązać problem kleju i dopiero wtedy zorganizować kolejne wybory” – opowiada prof. Flis. Znawca systemów wyborczych zwraca też uwagę na problem „oświadczenia o osobistym oddaniu głosu”, które zostało wpisane w procedowaną właśnie przez parlament ustawę. W numerze przeczytamy także o najbogatszym pokoleniu w historii Polski: „W 2040 r. millenialsi będą mieli co najmniej 10 razy większy majątek niż ci, którzy wprowadzali nas do UE”.

Do Rzeczy

W „Do Rzeczy” przeczytamy o modzie na PRL. „Jeździć plastikowym trabantem i mieć meblościankę w mieszkaniu z wielkiej płyty było w PRL smutnym przymusem, a i tak dla wielu niedoścignionym marzeniem. Dlaczego po latach ludzie płacą, by tego przez chwilę doświadczyć?” – czytamy. W numerze też o zbliżających się wyborach prezydenckich w USA. „Zachowanie prezydenta USA podczas szczytu NATO ma być kluczowe dla politycznej przyszłości Joe Bidena. Jeśli przed kamerami wypadnie równie źle jak podczas telewizyjnej debaty z Donaldem Trumpem, to demokraci będą musieli wystawić nowego kandydata w wyścigu do Białego Domu. Najprawdopodobniej będzie to Kamala Harris” – czytamy.

Sieci

Tygodnik „Sieci” analizuje wyborczą porażkę partii Emmanuela Macrona w pierwszej turze wyborów parlamentarnych we Francji. Partia ta zajęła w wyborach trzecie miejsce – za Nowym Frontem Ludowym wywodzącym się ze skrajnej lewicy (zwycięzca drugiej tury) oraz prawicowym Zjednoczeniem Narodowym Marine Le Pen. Redakcja zauważa, że tradycyjny elektorat Macrona – klasa średnia, zwiedziona dotychczasową polityką prezydenta, woli obecnie oddać głos na skrajne ugrupowania. „Macronowi nie udało się rozwiązać problemów trapiących Francję: gospodarcza stagnacja, zapaść finansów publicznych, utrata znaczenia na arenie międzynarodowej, masowa imigracja, brak integracji przybyszów nawet w trzecim pokoleniu, a co za tym idzie płonące przedmieścia, czyli – jak sam je określił – „utracone terytoria” republiki” – czytamy.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze