fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Zapraszamy na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

„Newsweek” opowiada w tym tygodniu o Jacku Gaworskim, szermierzu. „lipcu odmówili mu leczenia. – Powiedzieli, że to koniec. Teraz lekarze nie owijają w bawełnę – mówi Ela Gaworska, żona Jacka. Wyglądało na to, że nie dożyje końca sierpnia. Uprzedzili, że umierać będzie w niewyobrażalnym bólu. „Nie mamy nic, co by mogło ten ból uśmierzyć” – powiedzieli. A jeden wprost: „Będzie napier***** tak, że pan nie wytrzyma”. – I w tej sprawie akurat im wierzę – mówi Jacek” – czytamy w tym poruszającym artykule. Pisarz Jakub Szamałek opowiada za to o życiu w Kanadzie. „Społeczeństwo tutaj przypomina mozaikę, to nie pozwala mówić o czymś takim jak kanadyjski charakter albo cechy narodowe” – mówi rozmówca tygodnika.

Polityka

„Polityka” zastanawia się tym razem, kto zapłaci za przestępstwa księży pedofilów. „Za przestępstwa księży pedofilów zapłacą wierni. Nie w przenośni, tylko żywą gotówką, a suma roszczeń może sięgać dziesiątek milionów złotych” – czytamy. Redakcja zastanawia się też nad tym, co dziś jest mobbingiem. „Pojęcie mobbingu, wprowadzone do obiegu i do Kodeksu pracy, miało być jak drogowskaz dla firm i pracowników. Pytanie, kogo i do czego dziś prowadzi” – czytamy. W numerze też o tym, czy… rewolucja przemysłowa musiała się dokonać: „Industrializacja w znanym nam kształcie i chronologii ani nie musiała się wydarzyć, ani nie była skazana na sukces. Czas zerwać z narracjami o jej nieuchronności”.

Wprost

W nowym wydaniu „Wprost” znajdziemy wywiad z psychologiem Mirosławem Brejwo na temat samotności. „Z poczuciem samotności jest jak z odczuwaniem bólu fizycznego. To samo w sobie nie jest przyjemne, ale niezwykle ważne” – przyznaje ekspert. W wydaniu też komentarz do debaty prezydenckiej w USA. „W świecie, w którym o obsadzie Białego Domu może zdecydować to, na kogo wskaże popowa piosenkarka, coś, co liberalnym komentatorom wydaje się samobójczą politycznie brednią, jest starannie skalkulowanym zagraniem” – czytamy. Doktor Konstatnty Szułdrzyński opowiada za to o sepsie, poważnym zagrożeniu XXI w. „Szacuje się, że jeden na pięć zgonów na świecie jest spowodowany sepsą. To główna przyczyna zgonów w szpitalach” – mówi.

Do Rzeczy

W „Do Rzeczy” przeczytamy rozmowę z prof. Markiem Kornatem, historykiem, o papieżu Piusie IX. Czy był ostatnim papieżem-królem? „Oczywiście ustrój Kościoła nie jest monarchią, ale ma formę mieszaną – w rozumieniu arystotelesowskim. Jest tak dlatego, że w Kościele musi być obecny czynnik rządów monarchicznych, ale przy udziale zarówno elity zasługi (Kolegium Kardynalskie), jak i instytucji soboru (tj. zgromadzenia biskupów). W przypadku samej władzy papieskiej bezspornie mamy do czynienia z władzą monarchiczną i tak była ona od zawsze rozumiana przez Kościół. Definitywnie Kościół jeszcze i dzisiaj nie odstąpił od tej zasady, ale tzw. proces synodalności – jeśli dojdzie do finału – przyniesie przewrót o skali niewyobrażalnej” – opowiada rozmówca tygodnika.

Sieci

Tygodnik „Sieci” zastanawia się, czy polska dziennikarka handluje przedmiotami poległych rosyjskich żołnierzy. Sprawie tej na łamach tygodnika przygląda się Jakub Augustyn Maciejewski w artykule „Tajemnica pewnej wolontariuszki”. „Ta historia ma znaczenie w kontekście naszych rozważań o Ukrainie – ckliwa historia, która porywa dziennikarkę do szalonego zaangażowania, okazuje się daleka od prawdziwej wersji” – pisze autor tego materiału. W numerze też o wojnie w Ukrainie i przepisach aborcyjnych.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze