fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Zapraszamy na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

„Usłyszawszy całą listę ukraińskich wymagań wobec Polski, Sikorski odparł, że strona polska też ma swoje oczekiwania” – pisze „Newsweek” o kulisach spotkania szefa MSZ z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Minister Sikorski pojechał do Kijowa, by przełamać impas w sprawie Wołynia. Wrócił zirytowany roszczeniową postawą Ukraińców i przebiegiem rozmów. To Zełenski blokuje ekshumacje – wynika z ustaleń „Newsweeka”.

Wprost

„Ostatnia pielgrzymka papieska do Azji i Oceanii przyniosła kilka wypowiedzi, które pokazują, jak Kościół szuka nowych przestrzeni dialogu międzyreligijnego. Część z tych słów wywołała przy tym skandal wśród części bardziej konserwatywnie nastawionych katolików” – pisze Tomasz Terlikowski w tygodniku „Wprost”. „Szczególne wzmożenie, nie tylko na polskich, ale i zachodnich tradycjonalistycznych forach i portalach wywołała wypowiedź z Singapuru. Portale pełne są uwag, że papież odchodzi od wiary, zrównuje wszystkie religie, pomija znaczenie chrześcijaństwa itd. Ile w tym prawdy?”.

Do Rzeczy

W najnowszym numerze „Do Rzeczy” przeczytamy o abp. Antonim Baraniaku. „Ksiądz, biskup, a następnie arcybiskup Antoni Baraniak przez wiele lat znajdował się w cieniu innych wybitnych hierarchów takich jak prymasi Polski August Hlond i Stefan Wyszyński czy metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła. Dzisiaj wiemy na jego temat znacznie więcej dzięki badaniom historycznym oraz ich społecznej popularyzacji. Jego dorobek został już właściwie doceniony, a postać abp. Baraniaka stała się o wiele bardziej popularna (szczególnie w Wielkopolsce). Jakie były najważniejsze osiągnięcia długoletniego metropolity poznańskiego, szczególnie w zakresie jego działalności na rzecz Episkopatu Polski?” – pisze Rafał Łatka.

Polityka

W tygodniku „Polityka” przeczytamy raport z aktualnej sytuacji powodziowej w Polsce. „Premier Donald Tusk ogłosił stan klęski żywiołowej w związku z katastrofalną powodzią na południu Polski. Ewakuowano co najmniej kilkanaście tysięcy ludzi, ale straty, także liczba ofiar, będą dokładnie znane dopiero wtedy, gdy opadnie woda” – pisze Katarzyna Kaczorowska.

Sieci

W artykule „Zarządzanie katastrofą” Marek Pyza pisze o konsekwencjach słów Donalda Tuska, który niemal na chwilę przed nadejściem fali przekonywał, że prognozy nie są przesadnie alarmistyczne. Jakie grzechy wymienia tygodnik „Sieci”? „Pierwszym jest zlekceważenie problemu. Rzecz dla Donalda Tuska charakterystyczna. W obliczu kryzysu najlepiej na chwilę się schować, zamknąć oczy, może problem zniknie. Można wręcz powiedzieć, że bylibyśmy zdziwieni, gdyby się czymś przejął. Grzech drugi to doprowadzenie do rozkładu struktur państwa, co jest konsekwencją czystek politycznych we wszystkich możliwych instytucjach. Nie ominęły one ani Wód Polskich, ani nawet Państwowej Straży Pożarnej. Efekty? Kompletny bałagan, potęgujący się z każdym dniem od 13 września” – uważa Marek Pyza.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze