fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Zapraszamy na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

W najnowszym numerze „Newsweeka” przeczytamy o sytuacji w polskiej służbie zdrowia. „Pielęgniarki, a szczególnie lekarze zarabiają w Polsce coraz więcej, ale nie poprawiło to sytuacji pacjentów. Wcale nie są ani lepiej, ani szybciej obsłużeni w szpitalu” – pisze Dorota Romanowska.

Wprost

„Kreml próbuje wszelkimi sposobami skłonić Zachód do podjęcia rozmów pokojowych, bo w 2025 roku w rosyjskim budżecie nie będzie już pieniędzy na prowadzenie wojny z taką intensywnością, jak obecnie. Putin będzie zmuszony zamrozić front na Ukrainie, chyba, że pożyteczni idioci na zachodzie uratują wcześniej jego reżim, podejmując negocjacje z Moskwą” – informuje na łamach „Wprost” Jakub Mielnik.

Do Rzeczy

„Nauczanie religii w szkole to gorący temat politycznego sporu. Problem w tym, że w ogniu dyskusji całkowicie ginie podstawowe pytanie: Czemu to nauczanie ma w ogóle służyć?” – zauważa Paweł Chmielewski. „Strona rządowa próbowała sprowadzać rzecz do walki z rzekomym zabobonem, sugerując, że religia jest w szkole zasadniczo w ogóle niepotrzebna: zabiera tylko czas, który lepiej byłoby przeznaczyć na angielski albo informatykę, a jeżeli trzeba ją w oświacie w ogóle tolerować, to tylko ze względu na archaiczne zapisy konstytucji, powstałej w dobie nadmiernych wpływów kleru” – czytamy w „Do Rzeczy”.

Polityka

„Gdzie są kraj i polska polityka rok po pamiętnych wyborach 15 października? Moralne uniesienia szybko przeminęły, roztapiając się w doraźnej politycznej krzątaninie. Skutkuje to dzisiaj postępującą relatywizacją ocen i rozczarowaniem” – Rafał Kalukin. „Samo odsunięcie PiS od władzy miało stanowić jedynie początek drogi, a nie jej kres. Ale wieczorem 15 października w obozie demokratycznym zapanował stan euforii i trwał przez wiele tygodni. Niestety okresy liryczne nigdy nie trwają w polityce długo i nie warto się do nich zanadto przyzwyczajać, mając w tyle głowy nieuchronne przejście z poezji na język prozy. Coś takiego nam się właśnie przytrafiło po wyborach 15 października” – czytamy w „Polityce”.

Sieci

Piotr Gursztyn w artykule „Za Tuska żyje się gorzej” zawraca uwagę na masowe wycofywanie oszczędności z Pracowniczych Planów Kapitałowych, z których jako Polacy wypłaciliśmy ponad 500 mln zł, a w pierwszym kwartale – 460 mln. „Ludziom zaczyna brakować pieniędzy na bieżące wydatki, więc łatają dziury oszczędnościami emerytalnymi. A oprócz tego, że żyje się biedniej, doszedł jeszcze jeden powód masowego wycofywania środków: nieufność” – twierdzi dziennikarz tygodnika „Sieci”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze