fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Zapraszamy na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

W „Newsweeku” ciekawy artykuł o tym, jak kłamiemy w związkach. Redakcja rozmawia o tym z terapeutą, Piotrem Pietuchą. Dlaczego ukrywamy przed osobami partnerskimi pewne fakty? „Bo się ich wstydzimy, boimy, że nas obnażą i zdewaluują. Będziemy osądzeni, ukarani. Tutaj mamy do czynienia z dwoma mechanizmami: sami projektujemy na partnerkę/partnera swoje sumienie – przekonania o tym, co jest właściwe czy niegodziwe. Albo na tyle znamy już drugą stronę, by wiedzieć, że pewnych naszych wyborów nie zaakceptuje, a nawet je potępi. Jednak z jakiegoś powodu takie działania ciągle podejmujemy. Zarządzanie tajemnicą to delikatna, każdemu dobrze znana gra: co przemilczeć we własnym interesie, dla świętego spokoju. Chcemy nie tylko mieć ciastko i je zjeść, ale też mieć parę cukierenek w pobliżu. Mieć kochającą rodzinę i kochankę na boku, być pracoholikiem, poświęcając życie dla luksusu dzieci, które zaniedbane ćpają koks, klęczeć w kościele i okradać bliźnich…” – mówi rozmówca. W wydaniu także o ochronie zwierząt. „Wszyscy powinni wreszcie zrozumieć, że one czują, myślą, kochają i cierpią – mówią obrońcy praw zwierząt. A często traktujemy je jak rzecz” – czytamy.

Polityka

„Polityka” pisze w tym tygodniu o tym, jak być blisko, gdy jest się daleko – czyli o związkach na odległość. „Związkami na odległość rządzą paradoksy, a kluczowy sprowadza się do pytania: jak być blisko, gdy jest się tak daleko? Od odpowiedzi zależy to, czy związek przetrwa” – czytamy. W wydaniu także wywiad z Tomaszem Matczakiem, niewidomy jutuberem. Artysta mówi o tym, czego naprawdę potrzebują osoby z niepełnosprawnościami i jak podchodzimy społecznie do kwestii niepełnosprawności. „Nie wiem, czy chciałbym kogoś przekonywać. Niemniej moje obserwacje są takie, że brniemy w jej dowartościowanie, a nawet gloryfikowanie. Próbujemy z niej zrobić zaletę, wynagradzać ludziom to, że los czy natura czegoś im nie dała, poprawiając im samopoczucie” – mówi rozmówca. W „Polityce” tez o tym, że trzeba zmienić myślenie o menopauzie. „1,1 mld kobiet na świecie przechodzi teraz lub przeszło klimakterium. Wciąż jednak się je stygmatyzuje, lekceważy ich objawy i straszy skutkami terapii hormonalnej. Warto byłoby to zmienić” – czytamy.

Wprost

„Wprost” rozmawia w tym tygodniu z politologiem z Uniwersytetu Warszawskiego, dr. hab. Olgierdem Annusewiczem. „Minął rok od wyborów, a wiele się nie zmieniło. Żadnej ze stron się nie udało” – mówi ekspert. Redakcja pisze też o „Costa del Pol”: „Ceny apartamentów w okolicach Marbelli startują od 350 tys. euro. Ale to nie odstrasza polskich klientów. W zeszłym roku kupili w Hiszpanii ponad 3 tys. nieruchomości”. W numerze także wywiad z muzykiem – Krzysztofem Zalewskim. „Mówię o śmierci mamy, o samotności, zagubieniu, uzależnieniach, ale czy to jest coś takiego nadzwyczajnego?” – opowiada artysta.

Do Rzeczy

W „Do Rzeczy” znajdziemy w tym tygodniu rozmowę z bp. Arturem Ważnym. Ordynariusz diecezji sosnowieckiej mówi o tym, że „weszliśmy na drogę oczyszczenia diecezji sosnowieckiej”. „Jestem biskupem sosnowieckim dopiero od maja. Te kilka miesięcy jednak stały się dla mnie prawdziwym maratonem spotkań i rozmów z naszymi księżmi i wiernymi świeckimi. Dopiero dzięki tym spotkaniom mogę powiedzieć, że naprawdę poznaję tę diecezję. Wcześniej miałem do czynienia jedynie z pewnymi relacjami medialnymi. Obecnie konfrontuję te doniesienia z rzeczywistością. I dzięki temu mam prawdziwszy obraz tego, o czym wcześniej jedynie czytałem. Wiem, że to stwierdzenie może niektórych drażnić i denerwować, ale w istocie tak to wygląda, że jest sporo prawdy w powiedzeniu, że istnieje diecezja sosnowiecka „medialna” i „realna” – mówi rozmówca tygodnika.

Sieci

W „Sieci” przeczytamy w tym tygodniu m.in. o ochronie najmłodszych. W artykule „Nauczyciele na cenzurowanym” redakcja przypomina, że sprawa 8-letniego Kamilka zakatowanego przez ojczyma otworzyła dyskusję na temat odpowiedniej ochrony osób niepełnoletnich. Jej efektem jest tzw. „ustawa Kamilka”, której celem jest systemowa ochrona dzieci i młodzieży. Tygodnik zastanawia się nad tym, czy mnożenie wytycznych i dodawanie przepisów pomoże uchronić dzieci przed przemocą. „Mnożenie przepisów wcale nie pomaga. Jeśli chodzi o „ustawę Kamilka”, mamy przypisy do przypisów i kolejne wytyczne rozbite na bardzo szczegółowe poziomy – osobne dla przedszkoli, szkół, dzieci, które pobierają naukę zawodu itd., itp. Dziesiątki stron, które uświadamiają nam, jak dalece państwo próbuje wkraczać na teren, który powinno zostawić prawdziwym autorytetom, czyli nauczycielom, sensownym dyrektorom szkół, a także rodzicom” – komentuje w artykule Hanna Dobrowolska, polonistka, autorka podręczników szkolnych do języka polskiego dla klas 4–6 oraz do nauczania początkowego, współzałożycielka Ruchu Ochrony Szkoły.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze