fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Zapraszamy na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

„Newsweek Polska” proponuje w tym tygodniu materiał na temat alkoholizmu. Przywołane są w nim bardzo niepokojące dane. „Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w Polsce żyje około 600-700 tys. alkoholików. Mniej więcej 2 proc. społeczeństwa. Znacznie więcej jest nadużywających – około 4 mln. Co roku alkohol zabija 10 tys. Polaków” – pisze redakcja. W numerze także artykuł o dziewicach konsekrowanych. „Paulina kilka lat przed zaślubinami z Jezusem chodziła na zabawy do okolicznych wiosek i przez jakiś czas spotykała się z chłopakiem. Zerwali, bo pojechała na rekolekcje i ostatecznie wybrała inną, Bożą miłość. W Polsce jest już kilkaset kobiet takich jak ona – dziewic konsekrowanych. I szybko ich przybywa” – czytamy. W wydaniu także opowieść o płetwonurku, Marcelu Korkusie, który brał udział w wielu akcjach poszukiwawczych. „Jasne, że ciągłe bycie w pracy jest męczące. Ale co mam zrobić? Odmówić? Gdy jestem na statku i dzwonią zrozpaczone rodziny, które straciły kogoś bliskiego, proszą o pomoc, to przecież nie powiem, że nie pomogę, bo chcę odpocząć. Obiecuję, że jak tylko wrócę do kraju, poszukam” – opowiada bohater tekstu.

Polityka

W „Polityce” przeczytamy o powrocie Igi Świątek na kort. „Iga Świątek wraca na korty po dwumiesięcznym niebycie na prestiżowy turniej mistrzyń. Towarzyszy jej nowy belgijski trener, lecz przede wszystkim pytania: co się stało i jak ta nieobecność z własnego wyboru jej się przysłużyła?” – zastanawia się redakcja. W numerze przeczytamy też o leśnych cmentarzach. „Lasy pamięci to wciąż jeszcze funeralna nowinka. Dla jednych wyrażająca ekologiczne myślenie, a innym dająca możliwość racjonalnego sfinansowania pochówku. Dla socjologów zaś to realizacja pierwotnej potrzeby ludzkiej” – czytamy. W „Polityce” znajdziemy także interesujący artykuł o tym, co na temat naszej dobroczynności mówią badania. – „Ile jest w nas, Polakach, gotowości do pomocy innym: powodzianom, uchodźcom, chorym, niepełnosprawnym? Co mówią badania społeczne? Czy jesteśmy bardziej dotknięci znieczulicą czy przeczulicą?” – czytamy.

Wprost

W nowym wydaniu „Wprost” przeczytamy komentarz do wyniku wyborów w Gruzji. „W gruzińskich wyborach projekt europejski jako oferta na lepszą przyszłość poległ niejako na własne życzenie. Mimo prozachodnich tłumów na ulicach i apeli prezydent Salome Zurabiszwili, Europa zdystansowała się od problemu, co skrupulatnie wykorzystał Kreml” – czytamy. W wydaniu znajdziemy także rozmowę z kobietą pracującą w jednym z domów pogrzebowych. „Pracują u nas także panowie, ale kiedy organizujemy pogrzeb osoby bardzo młodej, głównie kobiety obsługują taką uroczystość” – mówi rozmówczyni tygodnika. Redakcja pisze też o kolejnej odsłonie wojny w Ukrainie. „Niszczenie infrastruktury energetycznej daje się we znaki zarówno Kijowowi, jak i Moskwie. Obie strony mają rozmawiać o zaprzestaniu ataków na swoje elektrownie i rafinerie” – czytamy.

Do Rzeczy

W „Do Rzeczy” możemy przeczytać o Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które niedawno zostało otwarte. – „Popularność wydarzenia mierzy się reakcją na nie w Internecie oraz liczbą memów, które ono generuje. Przy czym odzew krytyczny bywa zazwyczaj bardziej owocny niż entuzjazm. Można podejrzewać, że działalność Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie nigdy nie utrzyma takiego poziomu zainteresowania, jakie otrzymało w pierwszych dniach po otwarciu. Zgodnie z przewidywaniami aplauz wyrażali głównie ludzie związani z resortem kultury, władze Warszawy z prezydentem Trzaskowskim oraz lewicowa część obserwatorów, chociaż tu były wyjątki. Wiadomo, że w Polsce nawet piasek na plaży jest polityczny. Reszta upajała się szyderą. Jaka część krytykantów była w środku obiektu, ilu z nich w ogóle widziało go na żywo, trudno powiedzieć” – czytamy.

Sieci

Tygodnik „Sieci” pisze o tym, jak, wg redakcji, ewentualna wygrana Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA może wpłynąć na świat. Czy możliwe byłoby wtedy zakończenie konfliktu w Ukrainie? „Być może, choć on z właściwą sobie bufonadą deklaruje, że zrobi to w ciągu 24 godzin. Czy zrobi to, dogadując jakoś słabych już teraz Putina i Zełenskiego, czy też da Ukrainie całkowicie wolną rękę w atakowaniu celów w Rosji i dostarczy jej tyle broni i amunicji, że będzie w stanie to zrobić? Trump nie boi się zadzierać z kremlowskim reżimem, czemu dał dowód choćby w czasie wojny w Syrii. Oprócz Woodrowa Wilsona jest jedynym prezydentem, który dał zgodę na to, by zaatakować Rosjan” – takie jest zdanie publicysty tygodnika.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze