fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Zapraszamy na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

„Newsweek” podejmuje w tym tygodniu bardzo ważny społecznie temat młodych kobiet „na dopingu”. „Piją i palą jointy. Piją i coś wciągają albo wstrzykują. Piją i biorą leki – na sen, na ból, na uspokojenie. Spotkać teraz osobę nieuzależnioną krzyżowo to już niemal jak zobaczyć jednorożca. – Niezwykła rzadkość – przyznaje Kuba Marcol z Ośrodka Psychoterapii Uzależnień Dezyderata w Rabce-Zdroju. Jest mnóstwo uzależnień mieszanych i coraz więcej uzależnionych kobiet. – Dawniej, gdy trafiały na terapię, to najczęściej w starszym wieku, skrajnie wyniszczone, z ulicy – opowiada Marcol. Na ogół BeBe – bezdomne, bezzębne. Teraz trafiają młode, zdarza się, że lekarki, prawniczki. Niedawno zaczęły pracę, a już są na marginesie życia. – Jest taka presja, tak duże ciśnienie i tak szybkie tempo życia, że uzależniają się stosunkowo szybko i szybko spadają na swoje dno – mówi Kuba Marcol” – czytamy w poruszającym reportażu. W wydaniu także o tym, ile korzyści może nam przynieść… chrupanie orzechów. „Orzechy to jeden z najcenniejszych składników naszej diety, obecny w niej od zarania dziejów. Przez lata niedoceniany, traktowany jako tucząca, a więc zbędna przekąska, dzisiaj triumfalnie wraca na nasze talerze dzięki najnowszym badaniom naukowym, które jednoznacznie dowodzą: orzechy to prawdziwy superfood, nie tylko odżywiają, ale i poprawiają nasze zdrowie, zwłaszcza zdrowie mózgu” – czytamy.

Polityka

„Polityka” pisze w tym tygodniu o abp. Adrianie Galbasie, nowym metropolicie warszawskim. „Cieszy się proboszcz ze Śródmieścia, bo w przypadku Adriana Galbasa nie ma się do czego przyczepić. To, jak mówi proboszcz, najlepsza kandydatura, numer jeden. Zaakceptują go, choć pod pewnymi warunkami, i konserwatyści, i liberałowie. Ma szansę stać się twarzą polskiego Kościoła – inną niż ta, do której przywykliśmy. Ale – powiedzą inni – poczekamy, zobaczymy. Częste przenoszenie go przez papieża z miejsca na miejsce (w ostatnich czterech latach pracował w Ełku, Katowicach i Sosnowcu) świadczy nie tylko o patologiach instytucji, w której brakuje szefa, lecz także o obciążeniu psychicznym jednego człowieka, którego posyła się na najcięższe fronty. Zapewne nie bez konsekwencji” – czytamy. Redakcja pisze też o tym, jak się… tańczy w Polsce. „Jak się tańczy w Polsce? Czy nadal mamy spięte biodra? I co to mówi o naszym stosunku do ciała, poczuciu wstydu i wolności” – zastanawia się „Polityka”. W numerze też materiał o Jesse Eisenbergu. Amerykański aktor opowiada o swoich polskich korzeniach i o tym, że chciałby w Polsce poczuć się jak u siebie.

Wprost

„Wprost” zastanawia się, co czeka Europę podczas drugiej kadencji Donalda Trumpa jako prezydenta USA. „Nad Europą wisi widmo podwyżki ceł na eksport do USA. Bruksela nawołuje do jedności w obliczu ewentualnych sporów z Trumpem, wskazując, że uwielbia on dzielić UE i rozgrywać kraje członkowskie przeciwko sobie” – czytamy. Są też i inne ciekawe artykuły dotyczące zagranicy. „Wiara w to, że wystarczy zaproponować Putinowi prosty deal: ziemia za pokój, jest krzepiąca dla trumpowskich speców, ale nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Im szybciej Amerykanie zderzą się w tej kwestii ze ścianą, tym lepiej” – czytamy. W wydaniu znajdziemy tez wywiad z Thomasem Eriksonem, psychologiem komunikacji społecznej. „Rozmawianie wyłącznie z ludźmi o podobnych opiniach jest przyjemne, ale mało rozwijające. Myślę, że to najlepsza recepta na rozpad społeczny” – dzieli się rozmówca. Redakcja publikuje też recenzję ciekawego filmu „Prawdziwy ból”, który można właśnie oglądać w kinach. „Prawdziwy ból” to film o Polsce, w którym nie słychać polskich głosów. Może i jest wyznaniem miłości wobec naszego kraju, ale nie jest to miłość uskrzydlająca” – czytamy.

Do Rzeczy

W nowym wydaniu „Do Rzeczy” przeczytamy o tzw. wardrobingu – czyli „zakupach na chwilę”. „Zakupy w sieci, chwilowa radość i zdjęcie na Instagramie, a później szybki zwrot do sklepu. Okazuje się, że w Polsce „wardrobing” praktykuje już co piąta osoba w wieku 25–34 lata” – czytamy. W wydaniu także o książce „Dialogi o wierze”. Redakcja pisze, że ten zapis spotkania Martina Scorsese z ks. Antoniem Spadarem to „odpowiedź na apel papieża Franciszka, by ukazać Jezusa przy pomocy „pełnych mocy historii i obrazów”. W wydaniu też o wodzie, czyli… szokującym zabójcy. „Na Saharze ludzie giną nie tylko z pragnienia, lecz także w nurtach wzburzonych rzek. Taki żywioł okazał się śmiertelną pułapką dla szwajcarskiej pisarki Isabelle Eberhardt” – pisze podróżnik Jacek Pałkiewicz.

Sieci

„Sieci” w tym tygodniu piszą o wyborach prezydenckich w USA i o Elonie Musku. Redakcja wyraża swoje stanowisko na temat amerykańskiego miliardera: „Afroamerykanin Elon Musk – zgodnie z politpoprawną nowomową chyba tak należałoby określać pochodzącego z Republiki Południowej Afryki przedsiębiorcę – tak jak prezydent elekt walczył nie tylko o wygraną, lecz także o przetrwanie. Demokraci i waszyngtońskie bagno, jak Trump nazywa tzw. deep state, dokończyliby bowiem operację zniszczenia go procesami i pewnie posadziliby na resztę życia do więzienia, by już nikt nie odważył się podnieść ręki na system. Muska zajeżdżaliby procesami o sianie nienawiści i bez wątpienia zniszczyli jego firmy. Politycy i dziennikarze nawoływali do zerwania wszelkich kontraktów, które podpisały z nim instytucje publiczne. A tych jest bezliku”. W numerze też sporo o nadchodzących wyborach prezydenckich w Polsce.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze