Przegląd tygodników opinii
Zapraszamy na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.
Newsweek Polska
W „Newsweeku” przeczytamy o toruńskiej Akademii Kultury Społecznej i Medialnej. „Lekarz po uczelni ojca Tadeusza Rydzyka ma być przesiąknięty encykliką Jana Pawła II i przekonaniem, że wiara wzmacnia rozum. Takie zajęcia, jak Biblia w kulturze, profesjonalizm i duchowość w medycynie itp. zajmują w sumie więcej godzin niż medycyna ratunkowa czy ginekologia i położnictwo. No i trzeba za to zapłacić ćwierć miliona złotych” – pisze Małgorzata Święchowicz.
Wprost
– Pewnego dnia, w czasie jednej z imprez, podszedł do mnie Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta m. st. Warszawy ds. Wisły. Powiedział, że widział jakiś wywiad ze mną i wie, że chciałbym otworzyć knajpę. Zaproponował, że może pomóc znaleźć miejsce. Byłem przekonany, że żartujemy, bo propozycja pojawiła się wkrótce po tym, kiedy prezydent Warszawy nakazał zdejmowanie krzyży w warszawskich urzędach. Ale po miesiącu dostałem telefon, że jest szansa, żebyśmy zawalczyli o miejsce przy Moście Poniatowskiego. Musiałem szybko działać i znaleźć fundusze – mówi w rozmowie z „Wprost” ks. Rafał Główczyński, wspominając przygotowania do otwarcia „Cyrku Motyli” w Warszawie.
Do Rzeczy
„Historia Kościoła katolickiego w Polsce w XX w. bez wątpienia wymaga krytycznego namysłu oraz analitycznego spojrzenia. Konieczne jest także odpowiednie nakreślenie proporcji między zasłużonymi a skompromitowanymi postaciami w gronie duchowieństwa. W książce Artura Nowaka i Stanisława Obirka pt. Skandaliści w sutannach. Od kardynała Wyszyńskiego do arcybiskupa Jędraszewskiego takiej perspektywy nie znajdziemy” – czytamy w tekście Rafała Łatki.
Polityka
W najnowszym numerze „Polityki” przeczytamy o trwającej kampanii prezydenckiej. „Wybór między Rafałem Trzaskowskim a Karolem Nawrockim jest wyjątkowo klarowny. Reprezentują zupełnie odmienne wizje ustroju państwa, społeczeństwa, praworządności, europejskości, historii. Ale w kampanii te różnice będą intensywnie rozmywane” – pisze Mariusz Janicki.
Sieci
Ustępująca prezes Trybunału Konstytucyjnego musiała w czasie swojej kadencji zmierzyć się z wieloma wyzwaniami. „Musiałam być jak bokser, który wychodzi na ring i walczy, nie użala się nad swoim losem” – mówi Julia Przyłębska w rozmowie z Jackiem Karnowskim i Wojciechem Biedroniem. Nad kształtem Kościoła, jaki zamierza stworzyć nowy metropolita warszawski zastanawia się Goran Andrijanić. „W polskim Kościele katolickim następują duże zmiany kadrowe. Na emerytury odchodzą hierarchowie, którzy przez długie lata byli jego twarzami. W tego typu analizach powołanie nowego metropolity warszawskiego stanowi ważny przyczynek do rozważań. Jest to jedna z najważniejszych archidiecezji w Polsce, niosąca ze sobą nie tylko tytuł kardynalski, lecz także pewne znaczenie polityczne i społeczne” – zaznacza publicysta.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |