Przegląd tygodników opinii
Newsweek Polska
W świątecznym wydaniu „Newsweeka” m.in. materiał o Adamie Bieleckim, znanym polskim himalaiście. „Życie himalaisty przypomina jazdę kolejką górską. Pędzisz w górę, a zaraz potem ziemia szybko się przybliża. Naród ma cię za bohatera, wytyka błędy, a chwilę później znów wychwala. Adam Bielecki stał się bohaterem, gdy w 2012 r. razem z Januszem Gołąbem wszedł jako pierwszy w zimie na Gaszerbrum I. Rok później cała Polska przyglądała się wyprawie na inny niezdobyty wcześniej w zimie ośmiotysięcznik – Broad Peak. Bielecki znów zdobył szczyt, ale w trakcie zejścia zginęli jego partnerzy – Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski. Ci, którzy przeżyli, znaleźli się w ogniu krytyki, a środowisko wspinaczkowe i media zadawały pytania o moralność, odwagę i tchórzostwo. O himalaizmie rozmawiało się przy stole częściej niż kiedykolwiek” – czytamy. W wydaniu także wywiad z pisarzem Robertem Harrisem – autorem wielu thrillerów, m.in. „Konklawe”. „To dziewiąta ekranizacja moich książek. Bywa różnie, gdy je oglądam. Szczerze mówiąc: to jak sprzedaż domu. Już do ciebie nie należy i nie masz prawa narzekać, że nowy właściciel go przebudował. Najlepiej po prostu odpuścić. Nie wiem, kto wymyślił powiedzenie „weź pieniądze i uciekaj”, ale to niezła rada w tym wypadku.
Polityka
„Polityka” przygląda się w tym tygodniu zarobkom Polaków. „Dane GUS niewiele mówią o prawdziwej wysokości naszych zarobków. Średnia krajowa dla większości jest nieosiągalna, przekracza ją zaledwie 30 proc. pracujących na etacie” – czytamy. Z danych zebranych przez redakcje wynika m.in., że kierowca ciągnika siodłowego zarabia dwa razy więcej niż nauczyciel. Redakcja przygląda się także samotnym seniorom – porzuconym „bo święta, bo wyjazd, bo niemoc”. „Paweł Przybylski, ratownik medyczny z Inowrocławia, też już myśli o zbliżających się świętach. Nawet wie, pod jakie adresy zostaną wezwane karetki, bo co rok zazwyczaj te same rodziny dzwonią przed wigilią na pogotowie, by przewieźć seniora do szpitala. – Torba już spakowana, czeka przy wejściu – opowiada” – czytamy.
Wprost
W nowym wydaniu „Wprost” przeczytamy sporo na temat wyścigu o pałac prezydencki. W osobnych tekstach redakcja pisze o Rafale Trzaskowskim, Karolu Nawrockim, Szymonie Hołowni i szansach kandydatki Lewicy. Redakcja pisze też o portalu X – czyli dawnym Twitterze. „Mimo kolejnych tarapatów, pogłoski o końcu platformy X wydają się przesadzone. Faktycznie toczy ją ciężka choroba, ale wątpliwe jest, by akurat Bluesky okazał się na nią lekarstwem” – czytamy. „O życiu na południu Hiszpanii marzą ludzie z całej Europy. Przeprowadza się tu coraz więcej Polaków” – we „Wprost” przeczytamy też o życiu na Costa del Sol.
Do Rzeczy
W bożonarodzeniowym wydaniu „Do Rzeczy” przeczytamy m.in. rozmowę z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim o Herodzie. „W długiej żydowskiej historii Herod jest postrzegany jako jedna z najbardziej prominentnych postaci, właśnie przede wszystkim z powodu szeroko zakrojonej działalności budowlanej. Jej świadectwa, które w dobrym stanie zachowały się do naszych czasów, to dwie potężne twierdze: Masada na zachodnim brzegu Morza Martwego i Herodion na południe od Jerozolimy. Jego dziełami były również monumentalna rozbudowa Drugiej Świątyni i gruntowna przebudowa Groty Patriarchów w Hebronie” – czytamy. Redakcja zaprasza też na wyprawę śladami grobów pierwszych Piastów. „Kości pierwszych polskich władców przenoszono, rabowano, gubiono i niszczono, tak że nie zachował się po nich żaden ślad. Jednak podróż do prawdziwych miejsc ich pochówków wciąż jest pasjonująca” – czytamy.
Sieci
W świątecznym wydaniu tygodnika „Sieci” przeczytamy m.in. o wizycie mędrców w Betlejem. Autor tekstu pisze, że współcześni badacze uważają, że zjawiskiem, które doprowadziło mędrców do Betlejem była koniunkcja Jowisza i Saturna w konstelacji Ryb – niezwykle rzadkie zjawisko. „Występuje raz na 794 lata. W 7 r. (na który datowane są narodziny Jezusa) wspomniany fenomen powtórzył się aż trzy razy (29 maja, 1 października i 5 grudnia). Trzykrotna koniunkcja wspomnianych planet w ciągu jednego roku nie nastąpiła nigdy więcej. Pierwszym, który to odkrył, był w 1603 r. Johannes Kepler” – czytamy. Redakcja pisze też m.in. o tym, co katedra Notre Dame mówi o Francuzach i o tym, jak wygląda Ukraina po 1000 dniach wojny.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |