Przegląd tygodników opinii
Zapraszamy na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.
Newsweek Polska
W świątecznym wydaniu „Newsweeka” m.in. materiał o Adamie Bieleckim, znanym polskim himalaiście. „Życie himalaisty przypomina jazdę kolejką górską. Pędzisz w górę, a zaraz potem ziemia szybko się przybliża. Naród ma cię za bohatera, wytyka błędy, a chwilę później znów wychwala. Adam Bielecki stał się bohaterem, gdy w 2012 r. razem z Januszem Gołąbem wszedł jako pierwszy w zimie na Gaszerbrum I. Rok później cała Polska przyglądała się wyprawie na inny niezdobyty wcześniej w zimie ośmiotysięcznik – Broad Peak. Bielecki znów zdobył szczyt, ale w trakcie zejścia zginęli jego partnerzy – Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski. Ci, którzy przeżyli, znaleźli się w ogniu krytyki, a środowisko wspinaczkowe i media zadawały pytania o moralność, odwagę i tchórzostwo. O himalaizmie rozmawiało się przy stole częściej niż kiedykolwiek” – czytamy. W wydaniu także wywiad z pisarzem Robertem Harrisem – autorem wielu thrillerów, m.in. „Konklawe”. „To dziewiąta ekranizacja moich książek. Bywa różnie, gdy je oglądam. Szczerze mówiąc: to jak sprzedaż domu. Już do ciebie nie należy i nie masz prawa narzekać, że nowy właściciel go przebudował. Najlepiej po prostu odpuścić. Nie wiem, kto wymyślił powiedzenie „weź pieniądze i uciekaj”, ale to niezła rada w tym wypadku.
Polityka
W świątecznym wydaniu „Polityki” zaglądamy do kaplicy na poznańskiej Łacinie. „Sztuczna inteligencja zainstalowana w poznańskiej kaplicy okazała się bardziej ludzka niż niejeden żywy proboszcz. Została eksperymentalnie odpalona z końcem września w parafii na osiedlu Łacina, z myślą o młodych, obytych cyfrowo, tych w wiecznym niedoczasie, niemogących sobie pozwolić na duchowe rozmowy z kapłanem w godzinach standardowych, samotnych, wątpiących. Jeszcze obwąchiwana przez proboszcza, wiernych, a nawet zagranicę, która przyjeżdża konwersować z AI” – czytamy w materiale o kaplicy w parafii prowadzonej przez ks. Radka Rakowskiego. Ciekawy jest też materiał o fine dining – czyli o kuchni dla wyrafinowanych. dni mówią, że fine dining zaczyna się tam, gdzie ostatnie detale dań, jak płatki złota lub gryczany chips, nakłada się na talerz pęsetą. Drudzy, że takie myślenie jest niestrawnie pretensjonalne, a w fine dining chodzi o coś zupełnie innego: esencją jest cierpliwość. Stoisz na prepie, czyli na stanowisku, gdzie szykuje się na zapas składowe menu, i przez trzy godziny wykonujesz ten sam ruch, na przykład pokrywasz centymetrowe cukrowe listki pastą z czerwonych winogron” – tak zaczyna się ten reportaż. W wydaniu także rozmowa z Andrzejem Lederem, filozofem kultury, o tym, czy świat się zepsuł.
Wprost
W świątecznym wydaniu „Wprost” przeczytamy wywiad z dr Magdaleną Skotnicką-Chaberek o świętach po traumie. „Święta kojarzą nam się z choinką i prezentami, ale sama ich idea jest bardzo trudna. To opowieść o ludziach, których nikt nigdzie nie chciał wpuścić, a dziecko przyszło na świat w stajence. Dlatego to doskonały czas na to, aby zastanowić się, czy wokół nas są osoby potrzebujące” – czytamy. W numerze znajdziemy też wywiad z Szymonem Jachimkiem pt. „Jak obronić Dickensa”. „Jeśli chcemy, żeby klasyczne historie wciąż żyły, musimy opowiedzieć je na nowo” – opowiada artysta. Redakcja rozmawia też z Wojciechem Jagielskim, dziennikarzem, który został psychoterapeuta i seksuologiem. Ciekawa jest też opowieść o wyspie Bali – czy w kraju zdominowanym przez hinduizm da się obchodzić Boże Narodzenie?
Do Rzeczy
W bożonarodzeniowym wydaniu „Do Rzeczy” przeczytamy m.in. rozmowę z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim o Herodzie. „W długiej żydowskiej historii Herod jest postrzegany jako jedna z najbardziej prominentnych postaci, właśnie przede wszystkim z powodu szeroko zakrojonej działalności budowlanej. Jej świadectwa, które w dobrym stanie zachowały się do naszych czasów, to dwie potężne twierdze: Masada na zachodnim brzegu Morza Martwego i Herodion na południe od Jerozolimy. Jego dziełami były również monumentalna rozbudowa Drugiej Świątyni i gruntowna przebudowa Groty Patriarchów w Hebronie” – czytamy. Redakcja zaprasza też na wyprawę śladami grobów pierwszych Piastów. „Kości pierwszych polskich władców przenoszono, rabowano, gubiono i niszczono, tak że nie zachował się po nich żaden ślad. Jednak podróż do prawdziwych miejsc ich pochówków wciąż jest pasjonująca” – czytamy.
Sieci
W świątecznym wydaniu tygodnika „Sieci” przeczytamy m.in. o wizycie mędrców w Betlejem. Autor tekstu pisze, że współcześni badacze uważają, że zjawiskiem, które doprowadziło mędrców do Betlejem była koniunkcja Jowisza i Saturna w konstelacji Ryb – niezwykle rzadkie zjawisko. „Występuje raz na 794 lata. W 7 r. (na który datowane są narodziny Jezusa) wspomniany fenomen powtórzył się aż trzy razy (29 maja, 1 października i 5 grudnia). Trzykrotna koniunkcja wspomnianych planet w ciągu jednego roku nie nastąpiła nigdy więcej. Pierwszym, który to odkrył, był w 1603 r. Johannes Kepler” – czytamy. Redakcja pisze też m.in. o tym, co katedra Notre Dame mówi o Francuzach i o tym, jak wygląda Ukraina po 1000 dniach wojny.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |