fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Zapraszamy na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

W podwójnym noworocznym wydaniu „Newsweeka” reportaż o ludziach urodzonych w 1955 r., których połowa życia przypadła na PRL, a połowa na czasy wolnej Polski. „Teraz czuję się najszczęśliwsza. Wreszcie wolna, nie mam zobowiązań (to raczej dzieci mnie wspierają) i to wspaniałe uczucie – mówi Anna Raszewska, introligatorka na emeryturze. Jest z rocznika 1955, który przeżył 35 lat w PRL i tyle samo w demokracji. To ludzie, którzy zaznali niedostatku, przeżyli stan wojenny i szok transformacji. Jak oceniają dzisiejszą Polskę?” – czytamy. Ciekawy jest też artykuł, który odpowiada na pytanie, dlaczego Amerykanie nie znoszą ubezpieczycieli. „Niechęć do firm ubezpieczeniowych jest jedną z nielicznych rzeczy, które łączą skrajnie podzielone amerykańskie społeczeństwo. Nietrudno zrozumieć dlaczego. Ponad jedna czwarta Amerykanów opóźniała leczenie lub w ogóle z niego zrezygnowała. Co piąty cukrzyk oszczędza na insulinie, która jest dziesięć razy droższa niż w Kanadzie” – czytamy. Redakcja rozmawia też z prof. Michałem Kłosińskim, psychologiem społecznym z Uniwersytetu Standforda, o sztucznej inteligencji. „Od długiego czasu używałem narzędzi sztucznej inteligencji do badania ludzi i zauważyłem, że algorytmy przewidujące zachowanie człowieka mają coraz ciekawsze właściwości. Spójrzmy choćby na system rekomendacyjny podpowiadający filmy czy książki do przeczytania. Nie wybieramy ich przecież, kierując się wyłącznie tytułem czy nazwiskami autorów. Na nasz wybór wpływają też nasz nastrój, osobowość, wykształcenie, zainteresowania, poglądy polityczne, uczucia. Innymi słowy, aby model zaproponował ci następny film, musi zrozumieć – czy modelować – nie tylko gatunki filmowe, ale także psychologię człowieka. To samo odnosi się do modeli językowych” – czytamy.

Polityka

„Polityka” w tym tygodniu podejmuje refleksję nad tym, jak śpią Polacy i o czym śnią. „Jak śpią współcześni Polacy, jak próbujemy poprawić jakość naszego snu i jak dziś interpretujemy marzenia senne” – redakcja szuka odpowiedzi na te pytania. Redakcja rozmawia też z Zenonem Kruczyńskim, byłym myśliwym, a obecnie aktywistą ekologicznym. „Wstyd mi, że jako ludzkość tolerujemy hobby polegające na pozbawianiu życia dzikich zwierząt – naszych najbliższych sąsiadów na Ziemi. Parę tygodni temu nad ranem obudziło mnie ujadanie dwóch psów w lesie, niedaleko domu. Poszedłem tam i znalazłem łanię postrzeloną w brzuch. Nie żyła już. Psy wyjadły jej wnętrzności. Mniej więcej co czwarta ofiara myśliwych jest tylko ranna, trzeba ją dobijać. Nie zawsze się udaje. To kości tych zwierząt są zwykle znajdowane w lesie” – czytamy. Warto też zajrzeć do materiału o subkulturze biegaczy. „Strava zastąpiła mi Instagram – wyjaśnia Michał. – Wrzucam tam zdjęcia z biegania: jakiś widoczek, zdjęcie butów, zmęczona twarz, kawka po bieganiu, same istotne rzeczy” – czytamy na początku tego reportażu.

Wprost

W nowym wydaniu internetowego tygodnika „Wprost” znajdziemy m.in. prognozy na rozpoczęty właśnie rok. „Paliwa po 7 zł nie będzie, ale żywność nadal pozostanie w Polsce droga” – czytamy. W numerze znajdziemy też artykuł o tym, jak Europa walczyła z głodem: „W czasie, kiedy Maria Antonina kazała głodnym chleba jeść ciastka, pewien przedsiębiorczy hrabia dawał im do jedzenia zupę według własnego przepisu”. W wydaniu także wywiad z Gabrielą Muskałą, aktorką. „Mój profesor źle mnie traktował, mówił że jestem „pustym pudłem”, które „nie wiadomo kto przyjął do szkoły” – opowiada artystka. Rozmówcą tygodnika jest również Wilfredo Leon, jeden z polskich siatkarzy, którzy w zeszłym roku zdobyli srebrny medal Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Do Rzeczy

„Do Rzeczy” podejmuje temat kryzysu demograficznego. „W Japonii kryzys demograficzny sprawił, że aż 14 proc. wszystkich domów jest już opuszczonych. W podążającej jej śladami Europie, którą coraz bardziej dotyka plaga ekologizmu, to samo zjawisko może wkrótce przyjąć jeszcze bardziej dramatyczne rozmiary. Japonia jest krajem, który swoją przygodę z niską dzietnością rozpoczął wcześniej niż Polska, bo już w latach 80. Od tego czasu Kraj Kwitnącej Wiśni znajdował się w ścisłym gronie 20 państw o najmniejszej dzietności na świecie, a jednocześnie ograniczał napływ imigrantów. W ostatnich latach zaczął więc odczuwać, co oznacza depopulacja, znacznie szybciej niż inni – czytamy. W tygodniku też o tym, że polscy nauczyciele są coraz starsi. „Nauczyciele w Polsce to mocno starzejąca się grupa zawodowa. Młodych nie przybywa. W dodatku kłopot z kadrą w niektórych szkołach jest na tyle duży, że z powodzeniem wystartował ośrodek wypożyczający pedagogów on-line Wprawdzie dzieci w Polsce rodzi się coraz mniej, ale i tak stoi przed nami do rozwiązania poważny problem z zapewnieniem im dobrej nauki w publicznych szkołach” – czytamy.

Sieci

W tygodniku „Sieci” tym razem przeczytamy komentarz jednego z publicystów tytułu, w którym wyraża on własne zdanie na temat bieżącej sytuacji gospodarczej kraju. „Według ostatnich dostępnych danych z listopada 2024 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły rok do roku o 4,7 proc. Rośnie też liczba osób żyjących poniżej minimum socjalnego – mowa tu o kilkunastu milionach Polaków, z czego 2,5 mln żyje w skrajnym ubóstwie (w tym 500 tys. dzieci). O pogarszającej się kondycji finansowej społeczeństwa świadczy też liczba pożyczek, w tym tzw. chwilówek, udzielanych na wysoki procent. Od stycznia do października 2024 r. było ich o 53,7 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. To statystyki, które powinny przerazić i zmusić do działania każdego odpowiedzialnego szefa rządu, jednak zdaniem Tuska świadczą one o „pobudzeniu gospodarki” – czytamy.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze