fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Zapraszamy na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

„W ciągu ostatniego roku Duda wdał się w wojnę z rządem, ale wcale nie dlatego, że oczekuje tego od niego Kaczyński. Relacje prezesa z prezydentem są lodowate. Na początku rządów koalicji 15 października prezes wręcz publicznie strofował prezydenta, że robi za mało, by powstrzymać Tuska, choćby wtedy, gdy nowa władza przejmowała TVP. Najostrzej uderzał jednak prezes zaraz po przegranych wyborach jesienią 2023 r. Sugerował, że to przez Dudę PiS straciło władzę” – pisze Andrzej Stankiewicz na łamach nowego „Newsweeka”.

Wprost

„Między 50 a 200 zł. Taka kwota najczęściej kryje się kopercie, którą Polacy przekazują księdzu podczas duszpasterskiej wizyty zwanej kolędą” – wynika z badania agencji SW Research dla „Wprost”. „Bywają jednak i tacy, którzy ofiarowują ponad 1000 zł” – czytamy w najnowszym wydaniu „Wprost”. „W grudniu agencja SW Research na zlecenie „Wprost” zapytała Polaków, czy zamierzają przyjąć księdza po kolędzie. Okazało się, że niemal połowa ankietowanych (48,9 proc.) wskazała odpowiedź „Tak”. 37,7 proc. badanych zadeklarowało, że nie ma tego w planach, a 13,4 proc. jeszcze nie podjęło decyzji tej sprawie” – relacjonuje redakcja tygodnika.

Polityka

„Do rywalizacji o wielki pałac dołączyła kandydatka Lewicy. Co Magdalena Biejat szykuje na kampanię i o co tak naprawdę walczy?” – pisze o tym Rafał Kalukin w „Polityce”. „Wicemarszałkini Senatu to brzmi dumnie, chociaż nie jest to stanowisko znaczące w realnej hierarchii politycznej. Ma jednak swoje zalety. Ćwierć wieku temu zajmował je zmarginalizowany w środowisku Unii Wolności Donald Tusk, czego Jarosław Kaczyński – wtedy jeszcze bardziej nieistotny – szczerze mu zazdrościł. Z jego punktu widzenia było to bowiem wymarzone miejsce do dłubania w nowych politycznych projektach. Bo medialne reflektory tam nie sięgają, obowiązków niewiele, a zarazem można zaznać państwowego prestiżu, skorzystać z obszernego gabinetu, mieć do dyspozycji limuzynę z kierowcą” – czytamy.

Do Rzeczy

„Wynika to zarówno z uzasadnionych obserwacji rosnącej skali problemu zaburzeń lękowych, depresji i innych dolegliwości o podłożu psychicznym, jak i z mody, którą co poniektórzy nazywają „kulturą psychoterapeutyczną”. Tymczasem kolejne badania udowadniają, że problemów u niemałej grupy można by uniknąć. Szczepionką okazuje się bowiem… chrześcijański światopogląd” – pisze na łamach tygodnika „Do Rzeczy” Krystian Kratiuk. „Nie, wcale nie chodzi o to, że ludzie wierzący w Boga nie cierpią na problemy psychiczne i nie zapadają na choroby tego typu – takie stwierdzenie byłoby absurdalnym kłamstwem. Nie chodzi też o to, że osoby wierzące borykające się z problemami psychicznymi dzięki wierze w Boga nie potrzebują pomocy specjalistów i wystarcza im sama modlitwa. Ten pogląd również pozostaje skrajnie niemądry. Badania, które za chwilę przytoczę, udowadniają co innego – że ludzie o światopoglądzie chrześcijańskim po prostu lepiej sobie radzą z rozmaitymi sytuacjami, które mogą wywołać zaburzenia czy choroby z zakresu psychopatologii” – czytamy.

Sieci

W tygodniku „Sieci” przeczytamy o kontrowersjach wokół WOŚP. „Dziś weszliśmy w kolejną fazę gwałtownej polaryzacji, która m.in. za sprawą samego Owsiaka, niekryjącego się zbytnio ze swoimi sympatiami politycznymi, z pełną mocą uderzyła w jego własną inicjatywę. Wpłata na WOŚP stała się rodzajem deklaracji światopoglądowej, a nawet politycznej. Wyznawcy obecnego reżimu zachłystują się Owsiakiem, podczas gdy druga strona otwarcie przyznaje, że nie da mu ani grosza. To duża zmiana jakościowa. Kilkanaście lat temu byłoby bowiem nie do pomyślenia, aby ktokolwiek bez narażania się na ostracyzm publicznie nawoływał do bojkotu WOŚP. Teraz taka postawa staje się coraz bardziej powszechna i akceptowana” – zauważa Konrad Kołodziejski.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze