Przegląd tygodników opinii
Zapraszamy na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.
Newsweek Polska
W „Newsweeku” znajdziemy interesujący materiał o dorosłych dzieciach alkoholików – DDA. „Znam wiele osób z cechami DDA, które mówią: 'Jak już przeżyłem swoje dzieciństwo, to wszystko dźwignę w życiu’. Ale też takie, które twierdzą: 'Cały czas żyję przeszłością, nie jestem w stanie nic osiągnąć'” – mówi psycholog i psychoterapeutka uzależnień Joanna Flis. W wydaniu także o tym, jak działają oszuści w sieci. „Zalał ją miłością, by potem manipulować, niszczyć emocjonalnie i szantażować. Największym ciosem było jednak dla Justyny to, że Marcin tak naprawdę nigdy nie istniał. Kiedy zobaczyła go w „Dzień dobry TVN”, podpisanego zupełnie innym imieniem i nazwiskiem, zrozumiała, na czym polegało oszustwo. Śledztwo doprowadziło ją do Kaśki” – czytamy w szokującym reportażu. Co jedli nasi przodkowie sprzed wieków? „Newsweek” zagląda w menu jaskiniowców. „Niewiele warzyw, odrobina orzechów i mięso. Im bardziej surowe, tym lepiej. To rzekomo podstawa diety naszych przodków. Tymczasem nauka mówi coś zupełnie innego” – czytamy.
Polityka
W „Polityce” znajdziemy ciekawy artykuł o klęsce urodzaju turystycznego w Karkonoszach. „W Szklarskiej od miejscowych można usłyszeć, że padli ofiarą własnego sukcesu. W ferie, przerwę świąteczną, wakacje, majówkę, nie da się tu żyć. Korki, puste półki, drożyzna – w końcu właściciele restauracji, knajpek, sklepów z pamiątkami muszą zarobić, by przeżyć do następnego sezonu. Nieoficjalnie można też usłyszeć, że 40 tys. miejsc noclegowych to jednak było za dużo. Że takiego najazdu nie wytrzymuje infrastruktura – stąd braki wody, problemy ze ściekami, śmieciami” – czytamy. W wydaniu redakcja szuka też odpowiedzi na pytanie, gdzie wyrzucać tekstylne śmieci. „Ubrań kupujemy i wyrzucamy coraz więcej, ale nie wolno już robić tego do zwykłych pojemników. Mieszkańcy są zdezorientowani nowymi przepisami, tymczasem problem będzie narastał – bo statystycznie jedną sztukę odzieży wkładamy na siebie tylko osiem razy, a recykling niemal nie istnieje” – czytamy. W „Polityce” także ciekawy wywiad o tym, jak wyglądały naprawdę starożytne wybory i ateńska demokracja.
Wprost
„Wprost” wraca do tematu centralnego Portu Komunikacyjnego. „We wsiach, które mają zniknąć pod CPK, wrze. Mieszkańcy mają żal do polityków, którzy jako opozycja obiecywali im co innego. – Nie sprzedamy się za bezcen” – czytamy. W wydaniu także ciekawa rozmowa o depresji – dotykającej przedsiębiorców. Znajdziemy też artykuł o prognozach gospodarczych na rok 2025. „Zmiana władzy w USA mocno zdynamizowała gospodarcze scenariusze. – Od euforii do rozpaczy. I tak ten świat będzie teraz wyglądać” – tak komentuje sytuację gospodarcza analityk Piotr Kuczyński w tekście Szymona Krawca. „Jeśli chcemy, żeby polska literatura trwała, a sztafeta pokoleń szła dalej, to musimy po prostu dać na to trochę pieniędzy” – przeczytamy w wywiadzie z Jackiem Dehnelem, pisarzem.
Sieci
„Sieci” publikują artykuł na temat wojny w Ukrainie w kontekście prezydentury donalda Trumpa w USA. „W swym wpisie na platformie internetowej Truth Social zwrócił się wprost do Władimira Putina. „Jeśli nie osiągniemy porozumienia, nie będę miał innego wyboru niż wprowadzenie ceł, sankcji i wysokich podatków na wszystko, co Rosja sprzedaje Stanom Zjednoczonym” – ostrzegł Trump. Jak deklarował, „łatwa droga”, czyli natychmiastowe negocjacje, zawsze jest lepsza niż trudna, poprzedzona sankcjami i narastającą presją. Nie ma wszakże wątpliwości, że jego administracja będzie gotowa również na drugą opcję, jeśli Putin zacznie grać na czas i zwlekać z rozpoczęciem rozmów pokojowych” – uważa redakcja.
Do Rzeczy
W nowym wydaniu „Do Rzeczy” znajdziemy m.in. artykuł pt. „Polak, czyli imperialista”. „Polska w swej historii wielokrotnie robiła rzeczy, o które sama oskarża dziś Rosję – i dobrze na tym wychodziła. Nasi sąsiedzi nie muszą nas przy tym lubić, mają nas jedynie szanować. Cywilizacyjna tożsamość Polski nie jest zaś dziś zagrożona przez Rosję, która nie zrezygnuje jednak z polityki typowej dla mocarstw” – uważa autor tekstu. „15 stycznia zmarł David Lynch, twórca serialu „Twin Peaks”, który wszedł do historii kina filmami „Blue Velvet”, „Dzikość serca”, „Prosta historia” i „Mulholland Drive” – czytamy za to w tekście wspomnieniowym o zmarłym niedawno reżyserze.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |