Przegląd tygodników opinii
Zapraszamy na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.
Newsweek Polska
”Całe życie słyszałam, że jak pójdę na studia i jak będę pracowita, to życie będzie świetne” – mówi 35-letnia Martyna. Podobnie jak wielu 30- i 40-latków boi się nawet myśleć o emeryturze. Jakie są powody takiego stanu rzeczy? O tym przeczytamy w najnowszym numerze „Newsweeka” w tekście: 30. i 40-latkowie w pułapce. „Mam żal, że się dałam zrobić w bambuko”.
Poza tym w numerze znajdziemy także tekst o młodych matkach z pokolenia Z. „Kobiety z pokolenia Z znacznie rzadziej niż starsze koleżanki decydują się na dzieci. Te, które wybrały macierzyństwo, bywają oskarżane przez rówieśników o egocentryzm. I często słyszą pytanie: Po co ci to?” – czytamy.
Przeczytamy także o fenomenie centrów naukowych: „Choć nie jest do końca jasne, który obiekt można nazwać pierwszym na świecie interaktywnym muzeum poświęconym nauce, to większość tropów prowadzi do San Francisco”.
Polityka
„Hołd tech-króli amerykańskiego biznesu złożony Donaldowi Trumpowi to zapowiedź fundamentalnej zmiany w mechanizmach władzy, narodzin nowej globalnej oligarchii” – czytamy w najnowszym numerze „Polityki”. „Dolina Krzemowa stawiła się niemal w komplecie na inauguracji prezydenta Donalda Trumpa 20 stycznia. Szef Tesli i SpaceX Elon Musk, dyrektor generalny Meta Mark Zuckerberg i Alphabetu Sundar Pichai, założyciel Amazona Jeff Bezos i jeszcze kilku innych. Dostali jedne z najlepszych miejsc. Nawet matka Muska, Maye, siedziała bliżej Trumpa niż większość kongresmenów i przyszłych członków jego gabinetu” – pisze redakcja.
W numerze także o tym, że papież Franciszek rozwiązał Sodalicję Życia Chrześcijańskiego (SCV), wpływową peruwiańską organizację katolicką. To zdarza się rzadko w Kościele rzymskokatolickim, można powiedzieć, że jest to pewien ewenement. „Tym razem miarka się widać przebrała. SCV wzięli pod lupę wysłannicy Watykanu, którzy przybyli do Limy osobiście latem 2024 r.: abp Charles Scicluna i ks. Jordi Bertomeu, pracownicy Dykasterii Nauki Wiary, zaufani ludzie Franciszka, zajmujący się nadużyciami obyczajowymi w Kościele. Nie była to pierwsza próba zdiagnozowania sytuacji, jednak poprzednie nie przyniosły spodziewanej poprawy” – czytamy.
Wprost
W najnowszym numerze „Wprost” o tym, że Polacy wybrali najlepszą pierwszą damę. „53,8 proc. respondentów uważa, że Jolanta Kwaśniewska była pierwszą damą, która najlepiej reprezentowała Polskę – wynika z sondażu SW Research dla „Wprost”. – Gdy Andrzej Duda zostawał prezydentem, byłam przekonana, że jego małżonka będzie dla niego ogromnym wsparciem i atutem (…). Agata Kornhauser-Duda nie wykorzystała swojej szansy – ocenia dr hab. Ewa Marciniak, politolożka i dyrektor CBOS”.
Poza tym w numerze też o epidemii narcyzmu: „Narcyzów wyhodowaliśmy sobie niczym kwiaty, a oni dążą do tego, by przyćmić wszystko i wszystkich. Idą do celu po trupach. Nie biorą jeńców i nie oglądają się za siebie”. Po czym rozpoznać narcyzów? Czy da się z nimi „normalnie” żyć? Na te i inne pytania odpowiada psychoterapeutka Joanna Szczerbaty w rozmowie opublikowanej na łamach „Wprost”.
Sieci
Marek Pyza w tygodniku „Sieci” w artykule Raj dla bandytów pisze, że sędziowie Sądu Najwyższego uchylają prawomocne wyroki – jednak nie z powodów merytorycznych. Podstawą jest kwestionowanie statusu sędziów orzekających. „Naruszają nie tylko konstytucję, przepisy o ustroju sądów, wyrok Trybunału Konstytucyjnego (w 2020 r. uznał on za niekonstytucyjną tzw. uchwałę trzech połączonych izb Sądu Najwyższego, na którą powołują się sędziowie przy tego typu uchyleniach), lecz także uprawnienia prezydenta (żadnemu nominowanemu przez niego sędziemu inny sędzia nie może podważać statusu)” – zauważa Marek Pyza.
Redakcja pisze też o tym, że akcja deportacyjna w Stanach Zjednoczonych ma objąć głównie osoby skazane za przestępstwa, jednak celem nowej polityki Białego Domu jest zatrzymanie także innych nielegalnych imigrantów. „Organizacja non-profit American Immigration Council szacuje, że w USA jest 13 mln migrantów bez prawa pobytu. Usunięcie ich wszystkich z amerykańskiej ziemi kosztowałoby co najmniej 315 mld dol” – czytamy.
Do Rzeczy
W „Do Rzeczy” czytamy: „Jak można było łatwo przewidzieć, 80. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz nie tylko nie została przez Polskę wykorzystana do pokazania światu swojej własnej pamięci historycznej, lecz także – przeciwnie – stała się okazją do promowania obojętnej lub niekiedy wręcz wrogiej Polsce wizji dziejów” – pisze Paweł Lisicki.
Poza tym w artykule „Barbarzyńcy u bram Kościoła” warszawski teolog i duszpasterz ks. Robert Skrzypczak zastanawia się na tym, jak skutecznie przegonić kulturowych barbarzyńców, którzy przejęli dominację nie tylko nad światem polityki, lecz także w Kościele.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |