fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Zapraszamy na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

W „Newsweeku” przeczytamy rozmowę o lękach klasy średniej. „Na Zachodzie istotą klasy średniej są ludzie, którzy pracują nie na innych, tylko na siebie. Czyli najpierw gromadzą kapitał, a potem umieją go zamienić w miejsca pracy, zatrudniać innych ludzi i w ten sposób pomnażać pieniądze. A my klasę średnią budowaliśmy, pracując po prostu u innych, i kompletnie nie zauważaliśmy, że jesteśmy na smyczy pracodawców, korporacji i że to od innych zależy, ile zarabiamy albo co będziemy robić za 20-30 lat. A łaska pańska na pstrym koniu jeździ. Wielu z nas zorientowało się, że chociaż wydawało lekką ręką zarabiane pieniądze i czuło się królami życia, to bezpieczeństwa sobie nie zbudowało i wciąż jest na łasce innych” – czytamy. Poza tym w numerze też o mowie podlaskiej: „Przez lata ludzie mówili tak tylko w domu, w chałupach rozsianych po Podlasiu w okolicach Hajnówki czy Bielska Podlaskiego. Czy ta obco brzmiąca mowa może być uznana za odrębny język?”. Ciekawy jest też reportaż o Polakach wracających z Wielkiej Brytanii. „Jedni mają już w Polsce nieruchomości i odłożone pieniądze na rok życia. Inni rozpaczliwie szukają pracy i nie mogą się odnaleźć. Z Wielkiej Brytanii wraca coraz więcej rodaków. Nie wszystkie powroty są jednak szczęśliwe. – Choć w polskiej naturze jest spontan, działanie na szybko i „jakoś to będzie”, szczerze to odradzam – ostrzega Marcin Klimek, który wrócił po 18 latach w Szkocji” – czytamy.

Polityka

W „Polityce” przeczytamy o niepokojącym trendzie, który pojawił się w psychoterapii: „Rzesza nieodpowiedzialnych psychoterapeutów urządza młodym ludziom kąpiel, wraz z którą z ich życia zostają wylani rodzice. Bo podobno są toksyczni. Te „zerwania relacji” przybierają rozmiary absurdalnego i niebezpiecznego zjawiska”. W wydaniu też o tym, że karnawał powoli umiera. „Granice karnawału się rozmyły. Czasu nie dzielimy już na taki, w którym wypada i nie wypada się bawić” – czytamy. Redakcja pisze też o DeepSeeku z Chin – nowym narzędziu AI. „Chiński model sztucznej inteligencji DeepSeek R1 wywołał panikę na amerykańskiej giełdzie. I podważył przekonanie, że USA są nadal liderem wyścigu technologicznego. Czy słusznie?” – czytamy. „Dubajska czekolada, upiornie słodka i droga, to nowy hit social mediów i zmora dietetyków” – w „Polityce” też o najnowszym hicie wśród słodyczy.

Wprost

„Ojciec Henryka przeżył z dwiema kulami w ciele. Babcia Antoniego nigdy nie wybaczyła Ukraińcom, choć gdyby nie Ukrainiec, jej mąż by zginął. Paweł, zamiast przeprosin, wolałby zapalić znicz na Wołyniu. – Przełom? Nic z tego nie będzie” – mówią potomkowie ofiar UPA w nowym wydaniu „Wprost”. W numerze też rozmowa z Agnieszka Wojciechowską, strażaczką. „Nie wiedziałam, że istnieje coś takiego jak stereotyp związany z kobietą w tym zawodzie. Po prostu robiłam swoje” – opowiada rozmówczyni. Jednym z bohaterów numeru jest też Tadeusz Drozda, satyryk. „Dobrze zrobiłem kończąc Politechnikę, bo ona uczy logicznego myślenia, a właśnie na tym polega robota satyryka: wyszukuje brak logiki w działaniach” – mówi. Redakcja pisze też o tym, dlaczego warto szczepić się na HPV.

Do Rzeczy

W „Do Rzeczy” przeczytamy m.in. o spadku zdolności intelektualnych dorosłych Polaków. „Czytanie tekstów ze zrozumieniem i rozumowanie matematyczne sprawiają dorosłym Polakom coraz większy kłopot. Dekadę temu byli w tym lepsi, dziś poważnie odstają od wielu innych narodowości” – pisze redakcja. Znajdziemy też materiał o chaosie informacyjnym wokół tragedii górnośląskiej: „Zamiast uczciwego i rzetelnego przebadania powojennego czasu na Śląsku dostajemy chaos informacyjny. Naród ofiar drugiej wojny światowej staje się narodem katów – dodajmy, że za sprawą swoich powojennych komunistycznych oprawców. A wszystko to przy wsparciu państwa polskiego od wielu już lat”.

Sieci

Redakcja tygodnika „Sieci” wraca do tematu zbrodni wołyńskiej. „Wedle obliczeń badaczy polskich na Wołyniu nacjonaliści ukraińscy i ich poplecznicy, skądinąd często sąsiedzi ofiar, wymordowali ok. 60 tys. Polaków. Na terenie byłej Galicji Wschodniej liczba ofiar śmiertelnych oscyluje między 35 a 40 tys. Warto też pamiętać, że do ucieczki na zachód zmuszono ok. 400 tys. osób w większości narodowości polskiej” – czytamy. W numerze też wywiad z Timem Constantine’em, byłym amerykańskim politykiem, obecnie prowadzącym popularny polityczny program radiowy „The Capitol Hill Show”. „Hasło „America first” nie oznacza odwrócenia się do świata plecami, ale podkreślenie, że podstawowym zadaniem prezydenta Stanów Zjednoczonych jest troska o Stany Zjednoczone. Gdy jest ono wykonane, gdy jesteśmy tego pewni, możemy współpracować z innymi” – mówi rozmówca.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze