fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Newsweek Polska
– Niemal ze stuprocentową pewnością można powiedzieć, że skandowane na ulicach hasło: „Chcemy weta!” nie zostanie wysłuchane. Żadnego weta zapewne nie będzie – pisze Tomasz Lis we wstępniaku. I okazuje się, że bardzo się pomylił, bo prezydent Duda zawetował ustawę o Sądzie Najwyższym i KRS. Przeczytamy również rozmowę Renaty Grochal z Ludwikiem Dornem. Były polityk PiS komentuje ostatnie wydarzenia polityczne, a szczególnie emocjonalne i kontrowersyjne wystąpienie na mównicy sejmowej Jarosława Kaczyńskiego.
Wprost
Tygodnik „Wprost” na okładce sugeruje, że Andrzej Duda i Zbigniew Ziobro stali się w ostatnim czasie politycznymi rywalami. Jan Śpiewak zwraca z kolei uwagę na potrzebę znalezienia w Polsce umiarkowanych rozwiązań. Przyszedł chyba czas porzucenia konfrontacyjnej retoryki na rzecz merytorycznej dyskusji. – Musimy działać razem i skupić się na programie dla Polski, który połączy centrum, umiarkowaną lewicę i umiarkowaną prawicę – pisze socjolog.
Do Rzeczy
– To już szorstka przyjaźń – pisze o relacjach prezydenta Dudy z Jarosławem Kaczyńskim redakcja tygodnika „Do Rzeczy”. – Prezydent Andrzej Duda interweniując w konflikt wokół ustawy o Sądzie Najwyższym, po raz pierwszy postawił ultimatum partii, z której wyszedł – stwierdza Piotr Semka w artykule „Polityczny vabanque”. Znajdziemy również polityczny komentarz Rafała Ziemkiewicza. – Zagorzali przeciwnicy PiS tworzą narrację rozgrzeszającą przemoc i łamanie prawa. To bardzo niebezpieczna droga – ostrzega publicysta.
Polityka
Tygodnik „Polityka” podobnie jak inne tygodniki opinii komentuje zmiany dotyczące sądownictwa w Polsce. – PiS właśnie rozmontowuje ostatnie bezpieczniki sędziowskiej niezawisłości i niezależności sądownictwa. Być może doczekamy czasów, w których sądzenie według prawa i sumienia będzie aktem obywatelskiego nieposłuszeństwa – uważa Ewa Siedlecka. Arkadiusz Szaraniec pisze z kolei o „egoistach”, czyli osobach, które działają egoistyczne i ekologicznie zarazem. – Robią coś dla swojej korzyści i przyjemności, a zarazem poprawiają stan całego środowiska.
wSieci
W najnowszym wydaniu „wSieci” dalszy ciąg bitwy o reformę sądownictwa. Publicyści tygodnika komentują wydarzenia ostatnich dni, podczas których totalna opozycja przeniosła próbę zablokowania naprawy Polski z parlamentu na ulicę, a także na forum międzynarodowe. Piotr Zaremba natomiast w artykule „Chorobę znamy. A lekarstwo?” przypomina, że mamy do czynienia ze sprawą fundamentalną dla polskiego wymiaru sprawiedliwości. – Nie odczuwam sympatii ani współczucia wobec sędziów, którzy zapracowali na społeczną niechęć lub obojętność – podkreśla autor.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze