fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Zapraszamy na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

W „Newsweeku” bardzo interesujący artykuł o tym, że miejsce pracy może stać się piekłem. „Co tym razem wlać koleżance do herbaty? Chemia stoi w kantorku na najwyższej półce: 13 butelek. Wybrać białą? A może siwą? Ostatecznie Małgorzata bierze zieloną. Podchodzi do biurka, na którym koleżanka zostawiła filiżankę z niedopitą herbatą, dodaje do niej żrący płyn i miesza łyżeczką. Później starannie wyciera łyżeczkę. Następnym razem to samo: koleżanka zaparzyła herbatę i wyszła, więc Małgorzata podchodzi do półki, tylko dla odmiany bierze butelkę w białym kolorze, dodaje do herbaty trochę chemii, miesza”. Redakcja porusza też bardzo ważną społecznie kwestię uregulowania zawodu psychoterapeuty: „Psychoterapeutą może u nas zostać każdy. Zarówno osoba, która ukończyła podyplomowe 4-letnie szkolenie i jest certyfikowanym specjalistą z doświadczeniem, jak i osoba, która ma za sobą jedynie 10-godzinny kurs. Eksperci alarmują od lat, że trzeba to uregulować. Szansą jest ustawa o zawodzie psychoterapeuty, nad którą toczą się prace. Tylko czy uda się ją wprowadzić w życie?”.

Polityka

„tekst”Z Żanną Niemcową spotkaliśmy się w niewielkiej kawiarence opodal Uniwersytetu Karola w Pradze. Rosję opuściła 10 lat temu po tym, gdy w centrum Moskwy, niedaleko Kremla, został zastrzelony jej ojciec Borys Niemcow. Żanna od początku twierdziła, że mord miał podłoże polityczne, a na ławie oskarżonych zabrakło organizatorów i zleceniodawców zbrodni” – tak zaczyna się poruszający tekst w „Polityce”. redakcja rozmawia bowiem z Żanną Niemcową, córką zamordowanego rosyjskiego opozycjonisty – m.in. o tym, jak powinna się skończyć wojna w Ukrainie. Czy Polsce grozi „wielki kryzys jajowy”? Redakcja szuka odpowiedzi i pisze, że „Jaja drożeją. Właściciele kurzych ferm twierdzą, że problemy znikną, gdy hodowla na wolnym wybiegu zostanie zakazana, a kury wrócą do klatek”. Ciekawa jest tez rozmowa, którą redakcja przeprowadziła z dr Paula Kukołowicz z Polskiego Instytutu Ekonomicznego o mitycznej polskiej klasie średniej.

Wprost

„Trwają przygotowania do uderzenia na Iran. To dziś najsłabsze i najłatwiejsze do pognębienia ogniwo nowej osi zła, tworzonej przez Moskwę i Pekin” – czytamy w nowym numerze „Wprost”. Z innego artykułu dowiemy się za to, że „w branży filmowej 'nepo babies’ to temat głośny i kontrowersyjny. Ale podobne mechanizmy działają w biznesie, zwłaszcza w firmach rodzinnych”. Warto też zwrócić uwagę na artykuły dotyczące trwającej kampanii prezydenckiej, w tym na wywiad z dr. Mirosławem Oczkosiem. Ekspert od spraw wizerunku mówi o mowie ciała kandydatów na prezydenta.

Do Rzeczy

W „Do Rzeczy” przeczytamy o Joannie Kuciel-Frydryszak i sytuacji na rynku książki. W artykule „Wiosna pisarzy” napisano: „Spór autorki 'Chłopek’ z jej wydawcą obnaża systemowy problem rynku książki w Polsce. Czy debata, której dotychczas nie było, doprowadzi do zmian?”. Redakcja pisze także o wydarzeniu, które za kilka lat czeka Kościół: „Papież Franciszek rozpoczął przygotowania do hucznego aktu 'demokratyzacji’ katolicyzmu. Chce ograniczyć rolę biskupów, zwołując egalitarne Zgromadzenie Kościelne. Czegoś takiego nie było jeszcze nigdy w historii”.

Sieci

W nowym wydaniu „Sieci” znajdziemy rozmowę z Janem Śpiewakiem, autorem książki „Patopaństwo”. Auto, jak podkreśla redakcja, „nie ma wątpliwości, że mimo zrywu 'Solidarności’, który do pewnego stopnia można traktować jako ludową rewolucją, folwarczny i magnacki genotyp przenika całe polskie społeczeństwo i z każdym rokiem staje się coraz bardziej widoczny”. Jan Śpiewak mówi: Najlepiej widać to na rynku nieruchomości – mniej niż 1 proc. Polaków posiada więcej niż trzy mieszkania. Natomiast w Sejmie już co piąty poseł posiada więcej niż trzy mieszkania i czerpie dochody z najmu, a ten odsetek szybko rośnie. Nic dziwnego, że problem mieszkaniowy pozostaje nierozwiązany – okazuje się, że 'szlachta’ nadal żyje z 'chłopów pańszczyźnianych’, a postępujący proces refeudalizacji całkowicie zamknął drogi awansu społecznego. W efekcie ceny mieszkań są tak wysokie, że młodych ludzi na nic nie stać. Mamy tu do czynienia z podstawowym podziałem na 'pana’ i 'chama’. W Polsce każda instytucja, zarówno publiczna, jak i prywatna, w naturalny sposób dąży do odtworzenia modelu folwarcznego i tworzenia relacji hierarchicznych, feudalnych”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze