
fot. Pixabay
Przegląd tygodników opinii
Zapraszamy na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska
W świątecznym, wielkanocnym wydaniu „Newsweeka” znajdziemy rozmowę z amerykańskim politologiem, Francisem Fukuyamą. „Rządy Donalda Trumpa oznaczają fundamentalną zmianę dla Europy i świata. Niezależnie od tego, co wydarzy się w przyszłości i kto będzie rządził w USA, polityka międzynarodowa już nie wróci w stare koleiny. Kiedy historycy za 100 lat będą badać, jak i dlaczego upadła cywilizacja zachodnia, wskażą jako głównego winowajcę model oligarchii, w którym bogaty kupuje sobie władzę polityczną, kontroluje media i używa tej władzy, by chronić własne interesy” – czytamy. W wydaniu także o tym, że na Titanicu w momencie katastrofy było przynajmniej kilkoro Polaków. „14 kwietnia Titanic zderza się z górą lodową. Na pokładzie jest przynajmniej siedmioro polskich pasażerów. Nie wszystkim uda się przeżyć i doczekać pomocy. Kiedy 16 kwietnia do Nowego Jorku dociera więcej informacji dotyczących katastrofy, „New York Herald” poświęca jej całą pierwszą stronę. Titanic – który miał być niezatapialny – poszedł na dno, a spośród ponad 2 tys. pasażerów udało się uratować 675 osób – głównie kobiet i dzieci. Wieści o tragedii docierają szybko także do Warszawy, gdzie lokalnym dziennikarzom listę pasażerów o słowiańsko brzmiących nazwiskach przekazuje amerykański konsulat” – czytamy. Szokujący jest za to materiał o męskich modelach: „Alkohol, narkotyki, seksualna przemoc, stres, jadłowstręt. Życie męskiego modela to nie jest bajka. – Większość osób ze szczytów szmacianego biznesu dawno przeszła odwyk – mówi „Newsweekowi Polska” Gosh, która sprzedaje bywalcom nowojorskich klubów przeróżne środki. Ale uzależnienia to tylko jeden problem. Do tego dochodzą szalone wymagania pracodawców, marne szanse na sukces i wielkie wyrzeczenia. – Najgorszy jest Paryż – opowiada model Sam Homan. – Mierzą, czy masz łydkę tej samej grubości, co przedramię, i jeśli okaże się, że nie, odsyłają cię, piep***** świry, do domu”.

Polityka
W „Polityce” znajdziemy materiał o hołdzie pruskim, od którego mija właśnie 500 lat. „Czym w polskiej historii był hołd pruski 10 kwietnia 1525 r.? Chwalebnym zwycięstwem czy przyczyną późniejszej katastrofy? Fakty są bezsporne – inaczej interpretacje” – czytamy. W wydaniu także o biegłych sądowych. „Problem z każdym rokiem robi się coraz poważniejszy. Brakuje lekarzy chętnych do sporządzania opinii dla sądów. Procesy więc ciągną się latami, a sędziowie desperacko szukają kogokolwiek, kto zgodzi się na rolę biegłego. Sytuacja wymaga natychmiastowych zmian” – czytamy. Redakcja pisze też o tym, jak media społecznościowe robią z nas niewolników – i jak z tym walczyć. O tym, że social media żerują na instynktach, by nas uzależnić, i jak się przed tym inteligentnie bronić opowiada psychiatra Anders Hansen, autor książki „Twój SuperMózg”.

Wprost
W nowym wydaniu „Wprost” przeczytamy o pokoleniu „Emily w Paryżu”: „Latają za granicę kilka razy w roku, co drugi dzień jedzą na mieście, ale jeśli rodzice im nie pomogą, to o zakupie mieszkania albo auta z salonu mogą tylko pomarzyć. Obecni dwudziesto- i trzydziestolatkowie wymykają się klasycznym definicjom klas społeczno-finansowych”. W numerze także o autobiografii papieża Franciszka. „Papież Franciszek na łamach autobiografii przeprowadza czytelnika przez wszystkie etapy swojego życia. Zarówno na płaszczyźnie osobistej, jak i rozwijającej się w nim duchowości. Franciszek wypełnia kolorami multum białych plam w życiorysie, aby do osób, które o papieżu myślą jedynie w kontekście etapu białej sutanny i piuski na głowie, dotarło, że to człowiek z krwi i kości, którego życie jest naznaczone sinusoidą odczuwanych emocji” – czytamy. We „Wprost” także rozmowa z Przemysławem Piotrowskim, autorem kryminałów, który mówi: „Zaprzyjaźniony patomorfolog zapraszał mnie na sekcje, żebym mógł obejrzeć, jak to wygląda. Wszystko tłumaczył. Dzięki temu na papierze potrafię taką scenę przedstawić wiarygodnie. Myślę, że czytelnik to czuje i zaczyna mi ufać”.

Sieci
W tygodniku „Sieci” w tym tygodniu znajdziemy artykuł o świadkach męki Chrystusa: „Annasz był najbardziej wpływowym Żydem w Izraelu w czasach Jezusa. Pełnił funkcję arcykapłana w świątyni jerozolimskiej od 6 do 15 r. po Chrystusie. Utorował drogę do tego stanowiska pięciu swoim synom. Z jego córką ożenił się Kajfasz, który dzięki temu małżeństwu został arcykapłanem. Piastował tę godność w latach 18–36 i to on jako przewodniczący Sanhedrynu prowadził proces przeciwko Jezusowi”. Redakcja w świątecznym wydaniu zdradza też czytelnikom, czego nie wiemy o koronacji Bolesława w 1025 r.

Do Rzeczy
W wielkanocnym wydaniu „Do Rzeczy” przeczytamy o Całunie Turyńskim: „Całun Turyński pozostaje zagadką, z którą bardzo nie lubią konfrontować się ci, którzy już dawno zamienili wiarę na 'światopogląd naukowy’”. W wydaniu znajdziemy też recenzję autobiografii papieża Franciszka pt. „Nadzieja”. „Najciekawsze w tej książce są wspomnienia z lat dziecięcych i młodzieńczych, a w gruncie rzeczy wszystko to, co działo się przed 13 marca 2013 r., kiedy po rezygnacji Benedykta XVI wybrany został na jego następcę Jorge Mario Bergoglio i na pytanie, jakie imię przyjmuje, odpowiedział 'Vocabor Franciscus'” – czytamy.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |