
fot. Pixabay
Przegląd tygodników opinii
Zapraszamy na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska
W „Newsweeku” rozmowa z Joanną Flis, autorką książki „Gry rodzinne”. „Rodzina to system, którego nie wybieramy, rodzimy się w nim. Trudno oczekiwać, że będę w nim wszystkich lubić tylko dlatego, że się znaleźliśmy razem w tym samym punkcie i czasie. Natomiast przyjaciół wybieramy i jeżeli przestanę kogoś lubić, to raczej nic już nas nie łączy” – mówi rozmówczyni. W wydaniu także reportaż o Polakach mieszkających w Dubaju. „hcesz tu mieszkać? To trzymasz się zasad – mówią. W większości anonimowo, bo – jak tłumaczą – Dubaj to dla ekspatów pod wieloma względami bajka. Korzystają z przywilejów niedostępnych gdzie indziej i nie chcą ich stracić. O życiu tutaj opowiadają, że jest wygodne i bezpieczne. Świetne zarobki, a na dodatek nie trzeba płacić podatku dochodowego. Do tego zapierająca dech w piersiach architektura, palmy i morze: wszystko dokładnie tak jak na zdjęciach z Instagrama. Po prostu raj” – czytamy na początku tekstu.

Polityka
W „Polityce” przeczytamy o 1000-leciu koronacji Bolesława Chrobrego. „Dzisiejsza prawica próbuje wykorzystać tysiąclecie koronacji Chrobrego do antyunijnej ofensywy. Ale nietrudno sobie wyobrazić, że jeśli 12 kwietnia Chrobry patrzył z góry na marsz Kaczyńskiego kontestujący legalną władzę, to czynił to z odrazą” – czytamy. Poza tym w numerze też o tym, jak się zdrowo starzeć. „Schyłek życia bez cierpienia? Tak, to możliwe. Oto nasz przewodnik po zdrowym starzeniu się – z uśmiechem (i nauką) w tle. Im wcześniej wprowadzisz te zasady, tym więcej zyskasz” – pisze redakcja.

Wprost
We „Wprost” znajdziemy rozmowę z Agnieszką Cysewską, która zajmuje się chorymi na demencję. „Chorzy potrafią rozkręcić każdą szafkę, umywalkę, prysznic gołymi rękami” – mówi rozmówczyni. W numerze też o trwającej wojnie celnej: „Żarliwi wyznawcy i zaprzysięgli wrogowie nowej amerykańskiej administracji zgadzają się w jednym: rządy Trumpa otwierają nowe, niedostępne dotąd możliwości”. Przeczytamy też o Gazpromie: „Koncern, który był dumą Kremla został zmuszony do walki o przetrwanie za pomocą pralek i lodówek. To może być ostatni ratunek dla firmy, która kiedyś była kurą znoszącą Rosji złote jajka”.

Do Rzeczy
W „Do Rzeczy” przeczytamy o dzikich zwierzętach: „Łatwiej dziś spotkać dzika w centrach niektórych miast niż w lesie. Sarny, jelenie, łosie i żubry to także coraz częstszy widok nie tylko na leśnych polanach. Liczebność niektórych gatunków zwierząt jest w Polsce rekordowa, a sytuacje konfliktowe z człowiekiem coraz częstsze. Także z niebezpiecznymi drapieżnikami – niedźwiedziami i wilkami”. W numerze też o warszawskim Pałacu Kultury i Nauki. „Warszawski Pałac Kultury i Nauki posiada zajadłych przeciwników twierdzących, że nie tylko szpeci Warszawę, lecz także jest dowodem dominacji sowieckiej nad PRL. Natomiast dla turystów pozostaje symbolem stolicy oraz znaczącym punktem orientacyjnym” – czytamy.

Sieci
W tygodniku „Sieci” przeczytamy o gospodarce wodnej. Autor artykułu uważa, że coraz częstsze ekstremalne zjawiska pogodowe wymagają wdrożenia odpowiedniej polityki, ponieważ są zagrożeniem dla bezpieczeństwa obywateli, ale także gospodarki – nie tylko dla rolnictwa, ale także energetyki, transportu i żeglugi śródlądowej, przemysłu oraz turystyka. Podkreśla, że „droga do tego celu wiedzie w zupełnie innym kierunku niż chcą tego ekolodzy, stawiający sobie za cel renaturyzację. W Polsce należy przede wszystkim budować zbiorniki przeciwpowodziowe, poldery, a także bypassy potoków i rzek. Jak podkreślają specjaliści, realizacja takich inwestycji jest czasochłonna i wykracza poza jedną kadencję wyborczą, co dodatkowo wydłużają komplikacje wynikające z unijnych przepisów. Oczywiście wiąże się z tym niedofinansowanie tych inwestycji, gdyż Unia Europejska nie wspiera budowy zapór wodnych”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |