Przegląd tygodników opinii

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Newsweek Polska
Na okładce najnowszego wydania „Newsweeka” zmarły niedawno Grzegorz Miecugow – dziennikarz, który wiele wnosił do polskich mediów. W „Innym Punkcie Widzenia” poruszał tematy, którymi zajmowało się niewielu: filozofia, teologia czy fizyka. Wraz z zaproszonymi ekspertami zręcznie wprowadzać swoich odbiorców w trudne i zawiłe tematy. W tygodniku przeczytamy również o „Wielkiej grze Kościoła”. Zdaniem Aleksandry Pawlickiej „Episkopat popiera prezydenta, bo chce zmian w konstytucji, a biskupi marzą o Invocatio Dei zamiast preambuły”. To oczywiście teza bardzo odbiegająca od rzeczywistości.
Wprost
„Po co nam ta edukacyjna wojna” – zastanawia się Jacek Pochłopień. – Domagam się jeszcze większej elastyczności, przede wszystkim pola do decydowania dla rodziców w zakresie tego, czego nauczy się ich dziecko – pisze autor tygodnika „Wprost”. Reformę edukacji komentuje też prof. Magdalena Środa, stwierdzając, że to „wielki eksperyment PiS”, który ma za zadanie wychować nowego obywatela. Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin podejmuje z kolei temat przemocy seksualnej wobec kobiet. – Kara śmierci, tortury, zemsta na obcych za krzywdę naszych kobiet? Nie tak zapobiega się gwałtom – podkreśla Skrzydłowska-Kalukin.
Do Rzeczy
– Śledztwo w sprawie, w której Lech Wałęsa miał status poszkodowanego, nieoczekiwanie dla niego wykazało, że kłamał na temat współpracy z SB – ujawnia Sławomir Cenckiewicz w artykule „Wałęsa. Dzieje kłamstwa”. Ponadto Łukasz Warzecha proponuje, aby przywrócić karę śmierci. – Kara ma nie tylko dać szansę poprawy oraz odstraszać. Ma ona również być sprawiedliwą zapłatą za dokonany czyn – twierdzi publicysta. To kontrowersyjna opinia jak na osobę, która kojarzona jest raczej z prawicowymi poglądami. Temat powrócił do naszej debaty po głośnym tweecie ministra Patryka Jakiego.
Polityka
– Minister Szyszko i huragan stulecia sprawili, że zamiast lasów mamy sporo drewna do zagospodarowania. Polska wprawdzie drewnem stoi, ale ostatnio trochę się chwieje – pisze Adam Grzeszak w tekście „Drewniana potęga”. Mariusz Janicki oraz Wiesław Władyka zastanawiają się z kolei czy polska lewica jest w stanie się zjednoczyć i skutecznie działać na polskiej scenie politycznej. – Nikt tak dobrze nie zrealizuje lewicowo-liberalnych postulatów, jak nowa formacja, która powstałaby i osiągnęła wyborczy sukces. Może już czas, aby lewica, zamiast narzekać i symetryzować, poddała się społecznej weryfikacji – piszą autorzy artykułu.
Sieci
Na łamach najnowszego numeru „Sieci” premier Beata Szydło stanowczo odpowiada na uwagi Brukseli: Nie złamią nas! Omawia także stawianą na forum UE sprawę praworządności w Polsce. Daje jasny sygnał o nieugiętej polityce rządu. W nowym numerze „Sieci” także specjalny dodatek na odbywające się w dniach 5-7 września XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. Na łamach tygodnika „Sieci” Konrad Kołodziejski w artykule „Jak wysadzić PiS” wyjaśnia, że dotychczasowa strategia opozycji totalnej wyczerpała się, a Platforma i Nowoczesna muszą wypracować nowy model działania.
Przegląd tygodników opinii
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze