fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Newsweek Polska
W najnowszym numerze „Newsweeka” „cała prawda o szczepionkach”. – Po szczepionkach ludzie głupieją, zapadają na autyzm, alzheimera, astmę, katar sienny – przekonują antyszczepionkowcy. Kto im wierzy i dlaczego? – piszą Renata Kim oraz Małgorzata Święchowicz. Dorota Romanowska podkreśla z kolei, że „szczepionki wzmacniają układ odpornościowy i chronią nie tylko przed chorobą, na którą zostały opracowane, ale także przed innymi schorzeniami”. Ponadto przeczytamy również o politycznym planie Ryszarda Czarneckiego, który został odwołany ze stanowiska wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego.
Wprost
– W PiS coraz głośniej mówi się, że niefortunna ustawa o IPN to była bomba podłożona przez ludzi Zbigniewa Ziobry, ministra sprawiedliwości, pod premiera Mateusza Morawieckiego – piszą Eliza Olczyk i Joanna Miziołek. Ponadto przeczytamy rozmowę Szymona Krawca z synem Jarosława Gowina, który przyznaje, że rozpoznawalne nazwisko nie pomaga ma w interesach. – To brzmi absurdalnie w ustach syna ministra nauki, ale ja w wieku 18 lat rzuciłem szkołę. Chciałem sprawdzić się jako przedsiębiorca – mówi Zbigniew Gowin, syn wicepremiera Jarosława Gowina.
Do Rzeczy
W najnowszy wydaniu tygodnika „Do Rzeczy” przeczytamy rozmowę Kamili Baranowskiej z prezesem PiS, Jarosławem Kaczyńskim. – Muszę przyznać, że ja się bezpośrednio tą sprawą nie zajmowałem, ale nasza strona – mając na to liczne dokumenty – twierdzi, że nie było żadnych powodów do tak gwałtownej reakcji – mówi o reakcji Izraela na nowelizację ustawy o IPN Jarosław Kaczyński. – Nadzieje, że ponad 28 lat normalnych stosunków Polski z Izraelem coś wyjaśniło we wzajemnych wizjach II wojny światowej, okazały się iluzją – zauważa z kolei Piotr Semka w artykule „Dlaczego nie chcą nas zrozumieć?”.
Polityka
Podobnie jak w innych tygodnikach, tak również w „Polityce” silnie obecny jest temat relacji polsko-izraelskich oraz kwestie rozliczania przeszłości. Z prof. Zbigniewem Mikołejko o indywidualnych polskich zasługach, winach i zbiorowej ślepocie rozmawia Katarzyna Czarnecka. Ponadto Katarzyna Szymielewicz oraz Edwin Bendyk piszą o zmianach na Facebooku. – Od 11 stycznia strumień aktualności na Facebooku działa na nowych zasadach. Zaniepokojone są inne media obawiające się zmniejszenia oglądalności. Przekonują, że chodzi o coś więcej – o jakość sfery publicznej i demokracji – czytamy.
Sieci
Na łamach nowego wydania „Sieci” minister sprawiedliwości Patryk Jaki wyjaśnia, o co tak naprawdę chodzi w sporze z Izraelem, którym interesuje się cały świat. – Polska jako państwo, a Polacy jako naród potrafili się przeciwstawić i niemieckim nazistom, i rosyjskim komunistom. Byliśmy narodem bohaterów, a nie zbrodniarzy; ofiar, a nie katów – mówi wiceminister sprawiedliwości. Z kolei Aleksandra Rybińska w artykule „Nieczyste sumienie” stara się wytłumaczyć, gdzie i w jakich okolicznościach powstał termin „polskie obozy śmierci” oraz dlaczego Niemcy usilnie próbują znaleźć dziś współwinnych Holocaustu.
Zobacz także
Wasze komentarze