fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Newsweek Polska
W najnowszym numerze „Newsweeka” przeczytamy o sporze w rodzinie Czartoryskich. – W Krakowie mówią, że prawda o Czartoryskich jest brutalna i prosta. To jaśnie wielmoża z odzysku, którzy nie dbają o dobro Polski, lecz o pieniądze. – pisze Elżbieta Turlej. Warto przeczytać też o „naiwnej solistce”, czyli Joannie Scheuring-Wielgus, która odeszła niedawno z Nowoczesnej i rozpoczęła de facto rozłam w partii. Nie zabrakło też wątku o Kościele, tym razem jednak (o dziwo!) pozytywnie Newsweek podejmuje temat domów opieki prowadzonych przez siostry zakonne. Miłośnicy historii z chęcią zajrzą również do wywiadu z autorem niedawno wydanej biografii Stepana Bandery.
Wprost
Najnowszy Wprost skupia się na tajemniczej, jak sądzą niektórzy, chorobie prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. W specjalnym wywiadzie Adam Bielan ucina plotki o ciężkim stanie zdrowia prezesa. Na pewno warto rzucić okiem na analizę działań Polskiej Fundacji Narodowej, określaną mianem „Polskiej Fundacji Nieudaczników”. – Na razie historia jej działalności to scenariusz na film Stanisława Barei. – piszą autorzy artykułu. W numerze również „Ucieczka z Nowoczesnej”, czyli artykuł o końcu marzeń na skuteczność zjednoczenia opozycji przez sojusz PO i Nowoczesnej. Ciekawa jest również analiza relacji między środowiskiem Macierewicza a centrum PiS, warto zajrzeć.
Do Rzeczy
– W historii zakupu kolekcji Czartoryskich jest niemal wszystko: duże pieniądze, politycy ze świecznika, bezcenne dzieła sztuki, tajemnicze fundacje i rodzinny konflikt (…). Brakuje tylko jednego: rzetelnej analizy wydarzeń – pisze Marcin Makowski w artykule o wiele mówiącym tytule „Opozycje chce »krwi«”. W numerze znajdziemy również obszerny wywiad z Patrykiem Jakim, kandydatem PiS na prezydenta Warszawy, który przekonuje, że jest człowiekiem z charakterem, gdyż tylko tacy ludzie wygrywają wybory. Nie zabrakło też analizy działań Polskiej Fundacji Narodowej, którą Łukasz Warzecha porównuje do słynnego Gangu Olsena.

Polityka
Najnowsza Polityka bada działania senator Anny Marii Anders, pełnomocniczką rządu ds. dialogu międzynarodowego. Przeczytamy m.in. o tym czym zajmuje się córka słynnego generała i jaka była ścieżka jej kariery. Numer podejmuje również temat „końca Dobrej Zmiany”. – Na bliskich władzy forach pojawiła się myśl: coraz bardziej widać, że wraz z odejściem Beaty Szydło z funkcji premiera „dobra zmiana”, jako polityczny etap, zakończyła się. To może i prawda, choć dla niePiSu niekoniecznie optymistyczna. – pisze Mariusz Janicki. Na koniec na pewno warto, tak jak Polityka, zadać sobie pytanie: „Co planuje Robert Biedroń?” Czy nowy ruch polityczny który planuje wzmocni czy jeszcze bardziej podzieli polską lewicę pisze Rafał Kalukin.

 
Sieci
Na łamach nowego wydania „Sieci” Grzegorz Górny pisze o tym, jak postrzegana jest Polska na arenie międzynarodowej w kontekście debat na temat zbrodni Holocaustu i dlaczego uważani jesteśmy za antysemitów. W numerze przeczytamy również o zaniepokojeniu liberalnych znajomych Piotra Skwiecińskiego, którzy boją się o przyszłość kandydata na prezydenta Warszawy z ramienia PO Rafała Trzaskowskiego. Sieci publikują również wywiad z władzami Polskiej Fundacji Narodowej. – Prosimy wszystkich obserwatorów naszej pracy: podchodźcie, państwo, spokojnie do wrzucanych na nasz temat rewelacji. Ciężko pracujemy, rozpędzamy ten projekt, owoce będą i już są – czytamy w wywiadzie.
Przegląd tygodników opinii
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze