Przegląd tygodników opinii
Zapraszamy na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.
Newsweek Polska
Tomasz Terlikowski w „Newsweeku” komentuje wybór abp. Tadeusza Wojdy na przewodniczącego KEP. „Wybór abp. Tadeusza Wojdy na przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i abp. Józefa Kupnego na wiceprzewodniczącego to zrealizowanie najgorszych scenariuszy z możliwych. Zwyciężyła opcja nie tylko zachowawcza, ale przede wszystkim kompletnie pozbawiona wyrazu. Jeśli coś obu wskazanych hierarchów łączy, to właśnie to, że są „ludźmi bez właściwości”, o których poglądach nic nie wiadomo, którzy nie wypowiedzieli się jeszcze nigdy w żadnej konkretnej sprawie, którzy nie pokazują, że mają jakikolwiek pomysł na duszpasterstwo, ewangelizację, zmieniającą się rzeczywistość społeczną czy religijną” – czytamy. W numerze też o tym, że Polska tonie w alkoholu. „Piwo i wódka stały się naszymi produktami narodowymi, są wszędzie. Pijemy dużo, szybko, do upadłego. Do wyzerowania butelki i życia” – czytamy.
Polityka
„Polityka” w pisze o Lizie – Białorusince zamordowanej na warszawskiej ulicy. „Dlaczego właśnie Białorusinka zamordowana w centrum Warszawy stała się symbolem obrony praw kobiet w Polsce? Dziś wszyscy, wszystkie przeczuwamy, że ktoś wciąż trzyma w ręku kominiarkę” – czytamy. W numerze także o modelach i modelkach z niepełnosprawnościami: „Czują się niezauważani przez pełnosprawną większość. Liczą, że ich sytuację zmieni pojawienie się w reklamach modeli i modelek z niepełnosprawnościami”. W „Polityce” też o tym, jak zmienia się Bieszczadzki Park Narodowy. „Ludzkie masy mają wpływ na stan przyrody. Prowadzące w wysokie partie gór wyznakowane ścieżki zaczęły poszerzać się do kilku, a gdzieniegdzie do kilkunastu metrów. Chronione z trudem rzadkie gatunki karpackiej flory ulegały degradacji” – czytamy.
Wprost
„Smutne i żenujące jest to, że ani Franciszek, ani Watykan, nie uczą się na błędach. Nie słuchają tego, co komunikuje wprost Rosja, a wciąż żyją w przestrzeni fałszywych wyobrażeń na temat tej wojny i tego kraju” – pisze w nowym wydaniu „Wprost” Tomasz Terlikowski. W wydaniu także przeczytamy o zmianach klimatycznych, które dzieją się na naszych oczach. „Rekordowe temperatury oznaczają, że zaczęliśmy żyć w nowym świecie. Po drugim najmroźniejszym miesiącu nie został ślad” – opowiada Szymon Malinowski, fizyk atmosfery.
Do Rzeczy
W „Do rzeczy” przeczytamy o filmie „Fikcja amerykańska”, który zdobył przed tygodniem Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany. „„Fikcja amerykańska” sprawdza się jako satyra na literacki światek i skłania do refleksji nad kolonizowaniem i utrzymywaniem w poddaństwie przez kulturę. Te tematy ważne są także nad Wisłą” – czytamy. W dziale historycznym redakcja przypomina wybuch w warszawskiej Rotundzie, do którego doszło 45 lat temu. „W czwartek 15 lutego 1979 r. – ok. godz. 12.40 – centrum Warszawy wstrząsnęła potężna eksplozja. W powietrze – jak się później okazało – w wyniku wybuchu gazu wyleciała siedziba III Oddziału Powszechnej Kasy Oszczędności Banku Państwowego (PKO BP) mieszcząca się w budynku Rotundy u zbiegu ulicy Marszałkowskiej oraz Alej Jerozolimskich” – czytamy.
Sieci
W tygodniku „Sieci” przeczytamy komentarz po wyborze abp. Tadeusza Wojdy na nowego przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Zdaniem Grzegorza Górnego polscy biskupi chcą kontynuować „dotychczasowy kurs doktrynalny oparty na duchowym i intelektualnym dziedzictwie Jana Pawła II. W obecnej sytuacji jest to znacznie ważniejsze niż za pontyfikatu Benedykta XVI, ponieważ Kościół w skali globalnej przeżywa dziś teologiczne trzęsienie ziemi„.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |