Przegląd tygodników opinii
Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.
Newsweek Polska
– Coś bardzo istotnego zdarzyło się w ostatnich kilkunastu dniach kampanii. Coś, co może z nami zostać długo, rok z okładem na pewno. PiS zaczęło przegrywać z PiS. Przestało być teflonowe, niezwyciężone i triumfujące. I to w najmniej oczekiwanym momencie – pisze we wstępniaku Tomasz Lis. – Polacy mają dziś prosty wybór, jeśli chodzi o relacje z Kościołem katolickim – albo uporządkowana sekularyzacja, albo bezsilny antyklerykalizm niewolników – pisze z kolei Cezary Michalski.
Wprost
Dzieci księży przerywają milczenie – to okładkowy tekst najnowszego numeru tygodnika. – Społeczeństwo ciągle uważa, że to hańba, kiedy ksiądz ma dziecko. Ale ta sytuacja krzywdzi przede wszystkim dzieci – mówi dr Marta Abramowicz, autorka książki „Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica”. – Polityczne znaczenie polskiego weta wobec unijnego sprawozdania o prawach człowieka jest dużo większe, niż się dzisiaj wydaje – pisze z kolei Jan Maria Rokita.
Do Rzeczy
– Jubileusz pontyfikatu papieża Polaka zaowocował masą wspomnień i refleksji. Starsi przypominali sobie, gdzie zastała ich wiadomość o białym dymie, młodsi sięgali do dnia wielkiej żałoby po nim – pisze Marcin Wolski. Łukasz Warzecha komentuje z kolei zasadność ciszy wyborczej. – Cisza wyborcza to jeden z najgłupszych przepisów. Poza tym, że jest kompletnie oderwany od rzeczywistości, jest też potencjalnie śmiertelnie niebezpieczny dla stabilności polskiego życia politycznego. Jak długo będziemy się jeszcze musieli z nim męczyć? – pyta retorycznie autor.
Polityka
– Kalendarz polityczny wyjątkowo sprzyja „dobrej zmianie”. Podarował PiS aż trzy lata bez wyborów. To szmat czasu, który rządzący wykorzystali na konsekwentną realizację radykalnego projektu władzy. Bez obaw o to, że weryfikacja wyborcza pomiesza im szyki i zakłóci plan działania – pisze na łamach najnowszego numeru „Polityki” Rafał Kalukin. – Zawsze, od dziesięcioleci, zachęcamy do głosowania. Jednak tym razem jeszcze bardziej, bo rozpoczyna się wielki wyborczy pojedynek, na który każdy z nas został wyzwany – podkreśla z kolei Jerzy Baczyński.
Sieci
W artykule „Biedroń mówi o słoniu” Piotr Skwieciński komentuje wypowiedź Roberta Biedronia na temat przyłączenia się Barbary Nowackiej do Koalicji Obywatelskiej. Omawia także związki lewicy z tą partią oraz zastanawia się, dlaczego presji opozycji uległa Nowacka, a Biedroń nie? – Nowacka automatycznie chce bronić swojego świata, a dla Biedronia to po prostu nie jest jego świat. On z tym światem może robić deale, ale automatycznego odruchu występowania w jego obronie po prostu nie czuje – czytamy.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |