fot. Unsplash/ John Price

Przemyśl: dziś rozpoczyna się Salezjańskie Lato Muzyczne

Pod hasłem „Między Wschodem a Zachodem – tradycja i współczesność” rozpocznie się dziś (15 lipca) XXII Międzynarodowy Przemyski Festiwal Salezjańskie Lato Muzyczne. Wydarzenie zainauguruje o 19.30 w kościele salezjanów koncert „Sacrum et Profanum” w wykonaniu zespołu wokalnego Cracov Singers. Festiwal potrwa do 2 sierpnia, a na całość złoży się 13 koncertów.

Jak powiedział Tomasz Ślusarczyk, dyrektor artystyczny festiwalu, hasło zostało wybrane jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie, jednak obecna sytuacja ma wpływ na program.

– W Przemyślu w różnych sferach życia wręcz namacalne jest przenikanie się kultur. Staramy się wydobywać zabytki muzyczne, które tutaj powstały lub zostały zdeponowane. Wykazanie syntezy sztuki i kultury ma teraz bardzo specyficzny wymiar. Stąd staraliśmy się wyszczególnić te dzieła, które były tworzone na naszych terenach – wyjaśnił.

Przemyśl, fot. Flickr

Organizatorzy nie ograniczają się do jednego stylu muzycznego i choć króluje muzyka dawna, często wykonywana na historycznych instrumentach, to będą również koncerty fortepianowe, czy jazzowe.

Dominować jednak będzie muzyka z XVII i XVIII wieku tworzona w granicach I Rzeczypospolitej i Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz kompozycje muzyki cerkiewnej. – W tym roku kładziemy nacisk na muzykę instrumentalno-wokalną. Bardzo ciekawym będzie koncert poświęcony muzyce klasztorów benedyktynek w Przemyślu i Jarosławiu. W opactwie jarosławskim zachowały się ośmiogłosowe monety przeznaczone na zespół żeński. To jest swoisty ewenement i niezwykły skarb muzyki polskiej, świadczący o bardzo wysokim poziomie muzyki wykonywanej w klasztorach benedyktynek polskich, zwłaszcza benedyktynek tzw. kongregacji chełmińskiej – podkreślił T. Ślusarczyk.

>>> Zakopane: XXI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

Na festiwal złoży się 13 koncertów. Zainauguruje go 15 lipca o godz. 19.30 w kościele salezjanów koncert „Sacrum et Profanum” w wykonaniu zespołu wokalnego Cracov Singers. Zwieńczeniem będzie 2 sierpnia koncert „Od Konstantynopola do Karpat” zespołu wokalnego Kalophonia z Ukrainy pod dyrekcją Tarasa Hrudowego. Odbędzie się on w greckokatolickim archikatedralnym soborze św. Jana Chrzciciela.

>>> Prezydent Zełenski nadał miastu Przemyśl honorowy tytuł Miasta-Ratownika

Oprócz kościoła salezjanów i cerkwi greckokatolickiej, muzyków gościć będzie także świątynia karmelitów bosych oraz Zamek Kazimierzowski. Na wszystkie koncerty wstęp wolny.

Organizatorem wydarzenia jest parafia pw. św. Józefa księży salezjanów w Przemyślu oraz Przemyskie centrum Kultury i Nauki „Zamek”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze