Fot. X/@JasnaGoraNews

Przeor Jasnej Góry: niech pokój zagości na świecie i w sercu każdego z nas

Niech pokój zagości nie tylko na świecie, ale także w sercu każdego – zwrócił się do wiernych w Boże Narodzenie przeor jasnogórskiego klasztoru o. Samuel Pacholski.

Życzył też, aby cisza tajemniczej nocy i radości z Narodzenia Pańskiego dotarła do serca każdego człowieka. W okolicznościowym świątecznym słowie przeor Jasnej Góry przekazał życzenia, „aby nikt nie cierpiał z powodu samotności i by pokój zagościł nie tylko na świecie, ale także w sercu każdego z nas”. „Wiele miejsc na świecie pogrążonych jest w wojnie. Mamy konflikt zbrojny w Ukrainie i w Ziemi Świętej – ginie tam wiele niewinnych osób. Chcemy zanosić nasze wołanie do Jezusa o pokój dla świata, w naszych rodzinach i sercach” – wezwał o. Pacholski.

>>> Przewodniczący Episkopatu: niech cud wcielenia Syna Bożego uświadomi nam bliskość Boga

Zanieść Jezusa światu

Wskazał, że pokój ten bierze się z łaski Chrystusa, która przychodzi do każdego, kto wyrzeka się grzechu, nienawiści, chciwości i egoizmu.

„Szczególnie w tym czasie zanośmy to wołanie, aby ono stało się początkiem nowego życia dla nas wszystkich” – podkreślił jasnogórski przeor.

Zapewnił, że zakon paulinów jest wdzięczny za obecność każdego pielgrzyma przed obliczem Matki Bożej.

„Dzielimy się z wami radością, że Jezus przychodzi, by pozostać w naszych sercach. Więc zanieśmy go światu do braci i sióstr, którzy go nie znają” – zaapelował.

Tradycyjna wigilia u paulinów na Jasnej Górze/Fot. X@JasnaGoraNews

„Niech ogarnie nas miłość Matki czuwającej nad Dzieciątkiem, wiara Józefa i nadzieja świata oczekującego na przyjście Zbawiciela; aby cisza tajemniczej nocy i radości z Narodzenia Pańskiego dotarła do serca każdego człowieka i pozostała w nim na zawsze przynosząc chwałę na wysokości Bogu a na ziemi pokój ludziom dobrej woli” – dodał przeor Jasnej Góry.

W jasnogórskim sanktuarium tradycyjnie Pasterka jest odprawiana o północy w tamtejszej bazylice pod przewodnictwem przełożonego generalnego zakonu paulinów, o. Arnolda Chrapkowskiego. Po pasterce figura Dzieciątka Jezus jest przenoszona do szopki znajdującej się na dziedzińcu.

Wyjątkowa szopka na Jasnej Górze

W tegoroczne Boże Narodzenie, 25 grudnia, świąteczna suma celebrowana będzie o godz. 11.00 pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo. Po niej odbędzie się wspólne kolędowanie z Jasnogórskim Chórem Chłopięco-Męskim Pueri Claromontani.

Wierni przybywający na Jasną Górę w okresie świątecznym mogą odwiedzać jasnogórskie szopki i oddawać pokłon Dzieciątku. Gotowe są tradycyjna szopka na dziedzińcu przed bazyliką i ruchoma betlejemska, umiejscowiona na tzw. fosach w otwartej przestrzeni. Są dostępne codziennie od Bożego Narodzenia do 2 lutego, od godz. 9. do 18.

Fot. PAP/Waldemar Deska

Wyjątkowa na Jasnej Górze w tym roku jest szopka wyrzeźbiona w pniu 300-letniego drzewa oliwnego przez chrześcijan z Betlejem. Znajduje się ona w bastionie św. Barbary i jest dostępna dla pielgrzymów od godz. 9. do 16. Paulini wskazują, że jest ona zaproszeniem do otoczenia tamtejszej wspólnoty chrześcijańskiej modlitwą i wsparcia materialnego.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze