Przeor Jasnej Góry zaprasza na świętowanie ku czci Matki Bożej Częstochowskiej
Przeor zachęca Polaków do duchowej łączności, zwłaszcza 26 sierpnia. Na odpust wciąż przybywają także przedstawiciele pieszych pielgrzymek, których organizacja jest w tym roku wyjątkowo trudna. O. Samuel Pacholski podkreśla, że pielgrzymi przychodzą do Matki Bożej, by dziękować „za to co już i prosić o to, co jutro” oraz o ratunek od nieszczęść i ustrzeżenie wiary. – Wpisujemy się w sztafetę ludzi wierzących oddanych Maryi i świadomych tego, że tak, jak pomagała naszym ojcom, tak, może pomagać nam – mówi przeor. Dodaje, że „trwamy cały czas w pandemii koronawirusa i prosimy Ją, byśmy potrafili w tej sytuacji patrzeć przez klucz wiary i widzieli, że Pan Bóg zawsze mówi do nas poprzez wydarzenia, i każde, nawet te trudne, są znakiem Jego miłości do każdego człowieka”.
Jasnogórski przeor zaprasza na świętowanie ku czci Matki Bożej, które może być wyrażone w różny sposób. – Ani odległość, ani takie czy inne przeszkody formalne nie są w stanie przeszkodzić temu, żeby można było obchodzić uroczystość i trwać w duchowej jedności z tymi wszystkimi, którzy tutaj, na Jasnej Górze, także fizycznie się zgromadzą – podkreśla. Paulini zapewniają, że Jasna Góra jest gotowa na przyjęcie pątników, i że czynią wszystko, by było tu bezpiecznie. Przypominają, że w kwestiach koronawirusowych wiele zależy od samych pielgrzymów, dlatego proszą, w trosce o siebie i innych, o dyscyplinę i odpowiedzialność. – Dziękujemy Matce Bożej za to, że mimo napływu pielgrzymów jesteśmy wolni od zakażeń. Robimy wszystko, co po ludzku jest możliwe i mam nadzieję, że będziemy mogli bezpiecznie przeżyć także tę uroczystość – podkreśla przeor.
Odpust z Episkopatem
Suma odpustowa odprawiona zostanie 26 sierpnia o godz. 11.00 na jasnogórskim szczycie. Będzie jej przewodniczył i kazanie wygłosi prymas Polski abp Wojciech Polak. Wezmą w niej udział, liczniej niż zwykle, polscy biskupi, którzy następnego dnia rozpoczną na Jasnej Górze 386. Zebranie Plenarne Episkopatu Polski. Z tego względu, zdaniem jasnogórskiego przeora, będzie to dzień zawierzenia Maryi także tego wszystkiego nad czym będą się pochylali biskupi w następnych dniach. – Od początku pandemii biskupi nie mieli swojego spotkania więc czeka ich sporo pracy i wielkie wyzwania i chcemy poprzez naszą modlitwę pomóc im w tym, by to spotkanie było dla nich owocne w wyznaczaniu nowych kierunków pracy Kościoła w Polsce – powiedział o. Pacholski.
>>> Jasna Góra bezpieczna i gotowa na kolejny szczyt pielgrzymkowy
Jak zwykle w święto Matki Bożej Częstochowskiej, która jest patronką archidiecezji częstochowskiej, wieczornej mszy św. na Szczycie o godz. 19.00 przewodniczyć będzie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Wierni z Częstochowy odbywają teraz ze swych kościołów pielgrzymki piesze i uczestniczą w specjalnej nowennie. Na odpust wciąż docierają przedstawiciele pielgrzymek pieszych, głównie z okolicznych miejscowości. Dziś na Jasnej Górze trwają wejścia grup przede wszystkim z archidiecezji łódzkiej. Pątników, którzy w tym roku przemierzali szlak bez noclegów i sztafetowo, przy ograniczeniu wiekowym, bo w drogę mogli udać się tylko ci wieku od 14 do 65 lat, witają łódzcy biskupi. Najliczniejszą jest 95. Łódzka Pielgrzymka Piesza, która weszła w dwóch kolumnach. Zwykle szło w niej ok. 2 tys. osób, teraz w sztafecie tylko 150, ale mieli „jedno serce i jednego ducha”. Polecali przede wszystkim swoją diecezję w stulecie powstania. Do pieszej pielgrzymki łódzkiej dołączyła również grupa rowerowa. Jako pieszy pielgrzym na Jasną Górę dotarł też abp Grzegorz Ryś. Z archidiecezji łódzkiej przybywa w tym czasie aż 14 grup pątniczych, z którymi na szlaku spotyka się ich metropolita.
Kościół daje doświadczenie
Podczas mszy św. w kaplicy Matki Bożej wieńczącej 552. Pielgrzymkę Pabianicką abp Ryś mówił o Kościele, który jest po to, by każdemu ciągle dawał doświadczenie, że Chrystus go pokochał, że go wybrał. – Chodzi o to, by to doświadczenie było ciągle żywe, byśmy się nie zestarzeli w przeżywaniu naszej relacji z Jezusem – mówił kaznodzieja. Porównując Kościół do świętego miasta dodał: – Ten obraz Kościoła jako miasta to jest obraz, który mówi zaangażuj się, nie stój z boku, nie chciej być tylko obsługiwany, weź na siebie współodpowiedzialność. – Nikt nie jest widzem, nikt nie jest obcy, nikt nie jest tylko przybyszem, wszyscy są zaangażowani. To jest obraz Kościoła – podkreślił abp Ryś i wyjaśnił, gdzie tej aktywności można się uczyć. – Pielgrzymka jest właściwym obrazem parafii. To nie jest tak, że uciekamy od parafii na pielgrzymkę na tydzień, żeby sobie odpocząć od codzienności. Odwrotnie idziemy po to, by nauczyć się Kościoła jaki ma być w parafii – dodał.
We wtorek wejścia pieszych pielgrzymek rozpoczną się od godz. 9.00 i potrwają do późnych godzin wieczornych. Wszyscy zapewniają, że podejmują wszelkie środki bezpieczeństwa, by szczęśliwie dotrzeć do upragnionego celu. Choć w drogę wyruszają tylko nieliczni to duchowe pielgrzymowanie liczone jest w tysiącach.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |