5 ciekawostek o Czechach, których nie słyszałeś

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Polacy lubią się śmiać z Czechów, a Czesi z Polaków. Republika Czeska to państwo prawie pięć razy mniejsze od naszego – ma jednak bogatą kulturę i zwyczaje. Czego być może nie wiemy o naszym południowym sąsiedzie? 

Czechy bez religii 

Mimo iż są krajem chrześcijańskim, Czechy tak naprawdę mają jedną z najmniejszych, jeśli nie najmniejszą liczbę zdeklarowanych chrześcijan na świecie. W spisie powszechnym w 2011 r. prawie 80% obywateli Czech zdeklarowało, iż są niewierzący lub nie określiło swojej religii, a jedynie 10% określiło siebie jako katolików. W porównaniu z naszych krajem gdzie jest na odwrót, może to szokować.   

Wielkanoc jest tylko teoretyczna 

Prawdopodobnie ze względu na tak małą liczbę chrześcijan, Wielkanoc obchodzi się jako święto nadejścia wiosny. Kolejne dni Wielkiego Tygodnia mają swoje kolory. Niedziela Palmowa to Kwietna Niedziela. Następne dni to Niebieski Poniedziałek, Żółty Wtorek i Czarna Środa. W Wielki Czwartek – nazywany u nich Zielonym Czwartkiem – Czesi piją Zielone Piwo, które jest symbolem witalności (a piwo to ma zazwyczaj 14% alkoholu). Wielki Piątek zachował swoją nazwę, a niedawno znów stał się dniem wolnym od pracy. Sobota jest Biała. W wielkanocny poniedziałek Czesi nie obchodzą „lanego poniedziałku”, lecz biją wierzbowymi witkami kobiety, ponieważ tradycja mówi, że są dzięki temu piękniejsze i zdrowsze. 

Wizyta na grobie dziadka w wigilię Bożego Narodzenia 

W większości katolickich krajów groby odwiedza się już 1 listopada, ze względu na liturgiczne święto Wszystkich Świętych. W Czechach przyjęło się robić to w wigilię Bożego Narodzenia. Na grobach za to Czesi nie palą zniczy, a tak zwane frantiszki, czyli tlące się kawałki kadzidła, drzewa węglowego, trocin i drzewa sandałowego.  

Ojciec Dobrawy był psychopatą 

Jedne z najbardziej znanych, międzynarodowych małżeństw zawartych przez naszych władców jest to z Dobrawą. Wiele hipotez mówi, iż skutkiem tego było przyjęcie chrztu przez Polskę, jednak to bardzo chwiejna teoria. Wiadomo jednak, że ojciec Dobrawy Bolesław I Okrutny – jak sam przydomek wskazuje – miał bogate życie. Objął tron w wyniku zamordowania brata Wacława. Całe jego panowanie naznaczone było wieloma okrucieństwami dokonywanymi na poddanych.  

Jožin z bažin 

Ten najbardziej znany nam czeski utwór to piosenka z repertuaru Banjo Band –zespołu założonego w latach sześćdziesiątych. Potrafimy zanucić, jednak czy wiemy, o czym śpiewa Ivan Mládek? W wolnym tłumaczeniu utwór mówi o Józku z bagien, który jest ludożercą. Miejscowy wójt proponuje nagrodę za potwora – swoją córkę i połowę ówczesnych Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych. Śpiewający to Mládek opowiada, iż zabił potwora opryskiem z samolotu, a potem postanowił sprzedać go miejscowemu zoo. 

Zobacz także
Wasze komentarze