modlitwa krzyż

Fot. cathopic

5 nawyków ludzi, którzy nie mają żadnych problemów z modlitwą 

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Modlitwa wydaje się bardzo prosta – to rozmowa z Bogiem. Jednak czasami coś „nie idzie”… Dowiedz się, jaki jest sekret, by z modlitwy uczynić życie.


1. Modlitwa jest najważniejsza 

Nie modlą się tylko od święta czy z powodu jakichś kłopotów. Przypominają sobie o Bogu nieustannie, jakby mieli ustawione przypomnienie w smartfonie. Są czujni, gotowi do nawet krótkiej modlitwy, gdy coś się wydarzy, gdy wpadną na jakiś pomysł. Modlitwa jest naturalną częścią tego, co się dzieje w czasie dnia. A właściwie jest duszą każdego działania, spotkania czy wydarzenia! 

2. Nie można być samemu 

Nikt nie powinien być sam ze swoimi trudnościami w życiu duchowym. Także w życiu modlitwą. Takimi doradcami mogą być oczywiście osoby: kapłani, osoby duchowne i wszyscy ci, którzy są w drodze do Boga. Ale pomocą są także modlitwy świętych, modlitwy liturgiczne – one mogą naprawdę inspirować nasza modlitwę. 

3. Czytaj Pismo Święte 

To bardzo ważne.
Po pierwsze dlatego, że czytanie Słowa Bożego otwiera nas na słuchanie głosu Boga, który mówi naszym sercu.
Po drugie słowa Pisma Świętego, na przykład psalmy albo modlitwy wypowiadane przez proroków
 czy przez Jezusa są doskonałą szkołą modlitwy.
A po trzecie
 – słowa Pisma Świętego są niezwykle skutecznym orężem w walce duchowej. 

4. Módl się, gdy jest to trudne 

Módl się, kiedy nie masz na to ani czasu, ani ochoty. Wtedy wiesz, że nie modlisz się ze względu na swoje korzyści, ale ze względu na Boga. To akt wiary i nadziei, że chociaż nie widzimy i nie słyszymy Boga, to on i tak nas wysłuchuje i działa w naszym życiu! 

5. Bądź wdzięczny 

Wdzięczność dodaje skrzydeł. Wychwalanie Boga za Jego błogosławieństwa w naszym życiu na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo proste. Ale tylko do momentu, kiedy wszystko się dobrze układa. Kiedy trzeba sobie odpuścić żale albo zobaczyć dobro w osobie, do której tak naprawdę mamy pretensje, nie jest to już tak proste. Co nie oznacza, że niemożliwe. Wtedy warto sobie przypomnieć punkt 4. 

A poza tym kto dziękuje, ten modli się podwójnie! 

 

Zobacz także
Wasze komentarze